تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ - ۱۴:۴۰ کد مطلب 65177

تکرار واقعه ای تلخ؛

توافق هسته ای و ماجرای حکمیت صفین

وی در بخشی از صحبت های خود به یک مطلب تلخ (برای ما البته) اشاره میکند و آن اینکه ” در صورت عدم دستیابی به توافق هسته ای، توانایی ادامه تحریم ها را نداشتیم.

به گزارش سرویس فضای مجازی میدان ۷۲، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز ۲۳ تیر ماه ۹۴ در مصاحبه ای مفصل با توماس فریدمن خبرنگار ارشد روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، مواضع خود درباره مذاکرات هسته‌ای ایران را مطرح کرد.

وی در بخشی از صحبت های خود به یک مطلب تلخ (برای ما البته) اشاره میکند و آن اینکه ” در صورت عدم دستیابی به توافق هسته ای، توانایی ادامه تحریم ها را نداشتیم. “

اوباما با بیان اینکه تنها ایران نبود که بهای این تحریم ها را پرداخت، گفت: من سعی کردم به افرادی از جمله نخست‌وزیر نتانیاهو توضیح دهم که در صورت عدم توافق با ایران، توانایی ما برای حفظ این تحریمها عملی نبود. در ذهن داشته باشید که فقط ایران نیست که در حال پرداخت بها برای تحریمها است. چین، ژاپن، کره جنوبی،‌هند و تا حد زیادی همه واردکنندگان نفت جهان که قبلا از ایران نفت وارد می‌کردند خودشان را در موقعیتی یافته‌اند که برای آنها هم میلیاردها دلار به دلیل تحریمها هزینه داشته است.

با شنیدن این جملات، اولین حادثه ای که به ذهن انسان میرسد، قضیه صفین و ماجرای حکمیت است.

در حساس‌ترین لحظه های جنگ، زمانی که نشانه‌های شکست در سپاه معاویه آشکار گشته بود دست به نیرنگی بزرگ زد، و دستور داد با بستن قرآن بر سر نیزه ها و حمل کردن قرآن بزرگ دمشق با کمک ده نفر روی نیزه ها، همه سپاهیان فریاد بزنند:
ای اهل عراق! کتاب خدا بین ما و شما حاکم است (دو طرف دست از جنگ برداریم و به حکم قرآن تسلیم شویم )!

امیرالمؤمنین علی علیه السلام خطاب به سپاهیانش فرمود:
به جنگ ادامه دهید و استقامت کنید که لحظه پیروزی فرا رسیده است و به دعوت اینان اعتنایی نکنید که فریبی بیش نیست.
(زیرا قبل از شروع جنگ، امام طی نامه‌های متعدد و سفیران فراوان، معاویه و اهل شام را دعوت به پذیرش حکم قرآن کرده بود و آنان نپذیرفته بودند و اینک که در آستانه شکست قرار گرفته بودند قرآن را دستاویز خود کرده بودند.)

ولی نیرنگ عمروعاص کار خود را کرد و گروه زیادی از سپاه عراق که تعداد آنها بالغ بر ده هزار نفر بود دست از جنگ برداشتند و خواستار قبول درخواست شامیان و آتش‌بس شدند.

امام علی فرمود: فریب مخورید، قرآن ناطق منم.

اما آنها در حالی که همگی مسلح بودند، در برابر امام ایستادند و برخواسته خود پافشاری کردند و در نهایت گفتند:
یا علی، دعوت این گروه را بپذیر و گرنه همان گونه که عثمان را کشتیم تو را نیز می کشیم.

سخنان امام در دل‌های مرده آنان هیچ اثری نداشت و امام مجبور به پذیرش حکمیت و داوری شد.

توافق هسته ای وین - ماجرای صفین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: