تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ - ۱۴:۲۵ کد مطلب 65198

یادداشت/ سعید علی بیگی:

بازگشت هویت برگشت ناپذیر احمدی نژاد

مسیر عدالتخواهانه دکتر احمدی نژاد برگشتی در آن نیست چراکه احمدی نژاد نه به خاطر شخص مشایی بلکه به خاطر عدالت حاضر نشد از مشایی بگذرد. چنانچه اگر با تحلیلهای سیاسی رایج سیاسیون و حتی مذهبیون از مشایی برگشت میکرد، از مسیر عدالت خارج میشد.

میدان ۷۲/ سعید علی بیگی یکی از فعالین رسانه ای جریان عدالتخواهی می باشد که چندین سال است در این حوزه فعالیت می کند. برای همین ویژه نامه مستضعفین (راز سوم تیر) به مناسبت دهمین سالگرد حماسه سوم تیر، به سراغ این چهره رسانه ای رفته و از قلم ایشان یادداشتی را منتشر کرده است. به جهت اهمیتی که این یادداشت برای این روزهای ما دارد، میدان ۷۲ اقدام به بازنشر این یادداشت می کند:

۱۰ سال با سختی و تلخی و خوشی هایش گذشت تا امروز طعمی جدید از حس واقعی “شدن” در باور جوان ایرانی تلالو کند. جان تازه ای دمیده شده که سالیان سال تجربه مفید با عرض بالا در دل خود دارد. این ۱۰ سال همه ابعاد وجودی انسانی جبهه ای که با رهبری دکتر احمدی نژاد شکل گرفت رشد فزاینده ای داشته است. با پذیرش آنکه احمدی نژاد ورژن ۹۴ تفاوت ماهوی با احمدی نژاد ۸۴ و حتی ۸۸ و حتی ۹۰دارد باید گفت احمدی نژاد امروز آپدیت شده وقایع دوسال اخیر است. دوسالی که از احمدی نژاد ابرمردی با نهایت تجربه های یک انسان عدالتخواه ساخت که محرک و شاید بهتر بگوییم نقطه ثقل آپدیت شدنش مهندس مشایی بود و از این روی است که نگاه عدالت در بطن هویتی مکتب احمدی نژاد ورژن ۹۴، برگشت پذیر نخواهد بود.

احمدی نژاد و مشایی دو عنوان جداناپذیر شده اند که این موضوع، ماهیتی غیرسیاسی دارد و هر اندازه که بر ماهیت غیرسیاسی شان تکیه شود رمز موفقیت و شناخت صحیح از همان طعم واقعی “شدن” بیشتر هویدا می شود و به همین میزان چنانچه با رخ نهاد “سیاسی” به این دو نگریسته شود، نزول و حتی سقوط در مسیر را بیانگر می شود. احمدی نژاد و مشایی یک هویت واحد را میسازند و نمیتوان با تحلیل مکانیکی یکی را حذف نمود چرا که “هویت” تفکیک ناپذیر است. هویتی که توانسته نهایت جاذبه و حداقل دافعه عدالتخواهانه و نه سیاست زده را برای فطرت های بی قش مهیا کند و از این روی است که دکتر احمدی نژاد فرمودند: «وقتی بهار می‌شود جوانه‌ها از دل سنگ، خاک، دیوار و حتی در برخی نقاط از زیر آسفالت بیرون می‌آید.»

مسیر عدالتخواهانه دکتر احمدی نژاد برگشتی در آن نیست چراکه احمدی نژاد نه به خاطر شخص مشایی بلکه به خاطر عدالت حاضر نشد از مشایی بگذرد. چنانچه اگر با تحلیلهای سیاسی رایج سیاسیون و حتی مذهبیون از مشایی برگشت میکرد، از مسیر عدالت خارج میشد و عرض زمان خود را کاهش می داد. در این مسیر “عدالت”، نقطه ثقل بازگشت ناپذیری احمدی نژاد است نه تفسیرهای سیاست زده افرادی که ترمز احمدی نژاد را در سیاسی کردن اون می بینند.

با تحلیلی فلسفی از قانون دوم ترمودینامیک تنها “واکنشهای فطری” در عالم فرآیندهای برگشت ناپذیر هستند که به اصطلاح، فرآیند خود به خودی نامیده می شوند و تنها چنین فرآیندی است که مسیر خود را در جهت افزایش آنتروپی پیش میبرد و با محیط همرنگ نخواهد شد، اما برعکس غالب اصولگرایان و اصلاح طلبان همواره چونان واکنش های برگشت پذیر غیر فطری، برای برگشت پذیر بودن خود، نیاز به تعادل رسیدن با محیط اطراف را تلاش می کنند. اینان هر لحظه با محیط اطرافشان و با هر شرایطی که داشته باشد مجبور به رسیدن به نقطه تعادل و همرنگ شدن اند، تعادل هایی که هرلحظه تعریف خاصی دارند که همین معنای واقعی سیاست زدگی در کشور است و مغایر عدالتخواهی است. به همین خاطر است که همواره برگشت پذیر بودن باعث کاهش سرعت رشد و آنتروپی خواهد شد.

احمدی نژاد در دو سال آخر توانست با این حرکت و با مقاومت خود در برابر به تعادل رسیدن با محیط، برگشت ناپذیر بودن خود را اثبات کند و همین باعث شد “عرض زمان” را وسعت ببخشد و سبب رشد بالای گفتمان بهار و یاران بهاری خود شود. البته در آن دوران شاهد بودیم که برخلاف رویه دکتر احمدی نژاد، آن دو جناح دیگر با فرآیندهای برگشت پذیر و تعادلی خود و با رنگ عوض کردن های فراوان با محیط اطراف، هر روز بازی سیاسی را پیش بردند که آمدن شخصی مثل روحانی نتیجه همین رنگ عوض کردنهای نشأت گرفته از نبودن هویت بود.

با گذشت این اوصاف در مسیر بازگشت ناپذیری نیاز به یک واکنش فطری برگرفته از اسماء الهی وجود دارد تا مسیر عدالت سیال شود. به قولی در این مسیر می بایست از یوسف انقلاب اسلامی رفع اتهام شود تا مقدمات بازگشت دکتر احمدی نژاد به عرصه فراهم گردد. بعضی ها از بازگشت دکتر احمدی نژاد به عرصه ها در انتخابات ۹۴ یا نهایتا ۹۶ سخن می گویند ولی تا همان هایی که اتهامات بزرگی به دکتر زدند و سعی در خارج کردن ایشان از بُعد هویتی داشتند، از ایشان رفع اتهام نکنند این بازگشت اتفاق نخواهد افتاد.

همان هایی که به عزیز مصر اتهام زدند، جامعه خود را از برکت حضور یوسف محروم ساختند و همین سیاست زدگی آنها بود که جامعه پس از یوسف را توام با سال های سختی و محنت و قحطی کرد. در مصر گشایش زمانی حاصل شد که اتهام زنندگان در حالت ندامت، به نزد یوسف بازگشتند و از او رفع اتهام کردند.

امروز همان هایی که دکتر را حاشیه ساز خواندند، منحرف و حجتیه ای خواندند، بهایی و فراماسون خواندند و او را بزرگترین خطر از صدر اسلام تا کنون نامیدند باید برای رفع اتهام از دکتر بین مردم سخن بگویند.

میرزا کوچک خان جنگلی پیش از شهادت خود، در بخشی از آخرین نامه به یکی از دوستانش می نویسد: «افسوس میخورم که مردم ایران مرده پرستند و هنوز قدر این جمعیت را نشناخته اند، البته بعد از محو ما خواهند فهمید، که بوده ایم و چه می خواسته ایم. اکنون منتظرند روزگاری را ببینند که از جمعیت ما اثری در میان نباشد اما وقتی از افکار و انتظاراتشان نتایج تلخ مشاهده کردند آن وقت است که ندامت حاصل خواهند نمود و قدر و منزلت ما را خواهند یافت.» (چاپ دوم کتاب ((سردار شهید جنگل در گذر ایّام)) اثر میثم عبداللهی – صفحه ۹۶)

این روزها بیشتر به درک حقیقی تر از سخنان دکتر احمدی نژاد در محرم سال۹۰ می رسیم که در آن نوید آغاز سختی ها را می دادند: «اگر همه عالم علیه ما جمع شوند، ذره ای از خط نورانی انقلاب و ولایت کوتاه نخواهیم آمد… کسانی که در جنگ بدر، خیبر، احد و صحنه های اصلی انقلاب پیامبر گرامی اسلام (ص) در مقابل عظمت پیامبر و علی (ع) کم آورده و تحقیر شدند، به دنبال انتقام و عقده گشایی بودند… اگر امر به معروف و نهی از منکر از قلب غیر رحمانی برخیزد جز ایجاد انحراف و تخریب اثری ندارد و همگان باید توجه داشته باشند که این فریضه الهی برای خودنمایی و سیطره بر مردم نیست بلکه برای هدایت است و هدایت رحمت است و باید از قلب رحمانی نشات بگیرد…اسلام جز با عشق و محبت منتشر نمی شود و خاستگاه حرکت امام عصر (عج) نیز عشق و رحمت است… درس امام حسین (ع) درس عشق و محبت است و بدون عشق توحید هم پایدار نخواهد ماند، بنابر این باید روح پیام و دعوت ما نیز بر اساس عشق و محبت و عدالت باشد و اگر خدایی ناکرده کسی به دنبال حفظ قدرت و تثبیت سیطره خود باشد باید بداند که این موضوع پایدار نخواهد ماند…پیروی از ولایت معیار دارد و کسی با ادعا نمی تواند خود را پیرو ولایت جلوه دهد… باید در شرایط کنونی هوشمندانه و با دقت عمل کرد و مبادا کسی از مرز عدالت و محبت خارج شود و حداکثر کار ما این است که فضایی برای ملت ها ترسیم کنیم که بتوانند خودشان راه درست را انتخاب کنند و چنانچه هدف متعالی را برگزیدند این موضوع ارزشمند و ماندگار است.»

و هزاران حیف چنین سخنانی امسال تکرار نشد، چراکه یوسف انقلاب اسلامی باید سکوت کند و در سیاهچال جهالت و خود پرستی خواص و  برخی عوام فرو برود تا خود آنان که یوسف را به سیاهچال جهالت خودشان انداختند به درک نیازش برسند… باشد که شود.

منبع: ویژه نامه مستضعفین (راز سوم تیر)

 1. بنده خدای علی/مقداد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 29

  همین عدالت ش منوبه فلاکت انداخت/سفره ام بوی نفت گرفت/رحیمی وخاوری ومه آفرید وبابک درست شد/سفرهای خانوادگی به نیویورک/هاله نور/ پاکترین دولت تاریخ کشور/معجزه هزاره سوم/مسکن مهر/وخاطرات تاریخی تلخ دیگر دستاورداین آقا بود.آرزویم آنست نام وچهره اش ازخاطره هاپاک شود وهرگزدرعرصه سیاسی کشور برنگردد.

 2. ترکمن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 16 Thumb down 3

  لعنت خدا باد آنکه زبان بر علیه دکتر احمدی نژاد باز شود.

 3. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 7 Thumb down 2

  احسنت تشبیه بسیار جالبی بود

 4. مریم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 10 Thumb down 2

  علی بیگی عزیز تشکر درود سپاس…

 5. بی قرار صبح :
  آیا موافقید؟ Thumb up 13 Thumb down 1

  احسنت خیلی متن زیبایی بود
  یوسف انقلاب اسلامی باید سکوت کند و در سیاهچال جهالت و خود پرستی خواص و برخی عوام فرو برود تا خود آنان که یوسف را به سیاهچال جهالت خودشان انداختند به درک نیازش برسند… باشد که شود.

  باید بچشد عذاب تنهایی را
  مردی که ز عصر خود فراتر باشد

 6. انقلابی 57 :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 7

  آقای بیگی
  مسیر خلاف عدالت مسیری بر خلاف رهبری است
  وقتی رهبری میگوید نباشد یعنی نباشد
  هرچند اگر خوب باشد
  مهندس ما انسان شریف و خدومی بود و لی به مصلحت نبود
  بیخود ماستمالی نکنید
  از اقای مشایخی تعجب میکنم که چرا داره به سمت د.ب نزدیک میشود و افکار تندروانه
  اقای بیگی از افراد …
  میدان ۷۲ سعی کن مثل نکات پرس سابق و جوان انقلابی باشی مگرنه کج رفتی

 7. غلامرضا گنجی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 12 Thumb down 3

  سلام یه مقدار تند رفتی خدمات احمدی نژاد بقدری ارزنده است که فراموش کردنش به همین راحتی نباشد اینجانب به خاطر موقعیت شغلی که با قشر متوسط به پایین ارتباط می بینم چطور مردم هلاک برگشت احمدی نژادن وروسیاهی مخالفینش همیشه به زغال میماند.

 8. بابک :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام من یک موی احمدی نژاد رابه دنیا نمیدهم ولی حرفها احمدی نژاد با مشایی خیلی فرق دارد نمونش احمدی می گوید اسراییل باید محو شود ولی مشایی مردم اسرائیل را دوست نامید دواحمدی راه سعادت انسان رابرگشت به ارزشهای الهی وانبیا میداند درصورتی که این صحبتها راازمشایی نشنیدیم اگراحمدی به جای مشایی بارهبر عزیز باشد به نظر من شاید بهتر باشد سلام بررهبر واحمدی نژاد

 9. سید ثامن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین رو سیاهی به زغال خواهد ماند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: