تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ - ۲۳:۰۰ کد مطلب 65291

وندی شرمن: بازگشت فوری تحریم‌ها ۱۵ ساله خواهد بود

معاون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید معطل کردن ۶۰ روزه شورای امنیت برای آگاه شدن از نتیجه بررسی توافق ایران توسط کنگره آمریکا مشکل بوده است ولی باز هم یک مهلت ۹۰ روزه در ابتدای قطعنامه جدید ایران برای کنگره در نظر گرفته شده است.

به گزارش میدان ۷۲، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری وزارتخانه متبوعه خود گفت که ایران و ۱+۵ به توافقی بسیار خوب رسیده‌اند.

معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا که پس از چند ۱۰ روز مذاکره طولانی با ایرانیان از وین برگشته بود، ابتدا از تیم همراه خود تشکر کرد و گفت که ظرف ۱۸ ماه گذشته  پیش از آن، وی و تیم همراهش در بسیاری از نقاط جهان از جمله بغداد، آلماتی، مسقط، مسکو و بغداد برای حل پرونده هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

خانم شرمن در خصوص کیفیت توافق منعقد شده میان ایران و ۱+۵ گفت: «همیشه گفته‌ بودیم که عدم توافق را به توافق بد ترجیح می‌دهیم ولی این یک توافق خیلی خوب است.

شرمن در توضیح دلائل خود برای «خیلی خوب» دانستن توافق ایران و ۱+۵ گفت: «همه راه‌های ایران به سمت ساخت سلاح اتمی بسته شده و علاوه بر آن در صورتی که این کشور از مفاد توافقنامه سرپیچی کند، تحریم‌ها فوراً به سر جای خود بازمی‌گردند.»

معاون جان کری در ادامه به فرصت درخواستی کنگره برای بررسی ۶۰ روزه توافق با ایران اشاره کرد و با اشاره به تحویل پیش‌نویس قطعنامه ایران به شورای امنیت در روز چهارشنبه گفت: «خیلی سخت بود وقتی همه اعضای ۱+۵ می‌خواستند از توافق ایران در شورای امنیت دفاع کنند، به آنها بگوئیم، ببخشید باید منتظر کنگره ایالات‌متحده باشید.»

وی ادامه داد: «امیدوارم همه اعضای شورا در جلسه اوایل هفته آینده به این پیش‌نویس رأی مثبت بدهند.»

شرمن به دوره ۶۰ تا ۹۰ روزه اجرای موقت قطعنامه جدید سازمان ملل در خصوص ایران اشاره کرد و گفت که این بازه زمانی باید برای بررسی‌های کنگره کافی باشد.

وندی شرمن در پاسخ به سوالی در خصوص برداشته شدن نام سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تحریم‌های سازمان ملل در نتیجه توافق اخیر ایران و ۱+۵ گفت: «اسم موجود در این فهرست مربوط به مدیر یک معدن اورانیوم است ولی بهرحال نام قاسم سلیمانی به دلیل حمایت از تروریسم، در فهرست ضدتروریسم ایالات متحده قرار گرفته است.»

خبرنگاری در خصوص مجزا بودن تحریم‌های سازمان ملل از تحریم‌های آمریکا پرسید که شرمن ضمن تأیید این مطلب گفت: «سازمان ملل نمی‌تواند برای قوانین داخلی کشورهای دارای حق حاکمیت تصمیم بگیرد، تحریم‌های سازمان ملل برای سازمان ملل است و تحریم‌های آمریکا برای آمریکا.»

شرمن در خصوص سفر ۳ آگوست (۱۲ مرداد) جان کری به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گفت که این در ادامه نشست اخیر اوباما و مقامات حاشیه خلیج‌فارس در کمپ دیوید است.

آینده مسئله بازگشت فوری تحریم‌ها یکی دیگر از سوالات خبرنگاران بود.

بر اساس بند «بازگشت فوری» تحریم‌ها در صورتی که هر یک از اعضای ۱+۵ مدعی نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران شوند، تحریم های شورای امنیت بدون نیاز به رأی‌گیری مجدد، خود به خود مجدداً اعمال می‌شود.

خبرنگار پرسید که آیا این بند پس از ۱۰ سال اجرای اولیه توافق ایران و ۱+۵ لغو می‌شود؟

شرمن گفت: «۵ عضو دائم شورای امنیت تصمیمی سیاسی گرفتند و به دبیرکل سازمان ملل هم اعلام کردند که پس از ۱۰ سال، درخواست تمدید ۵ ساله این مکانیسم را مطرح خواهند کرد.»

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: