تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۸ - ۱۶:۲۸ کد مطلب 65495

در مراسم وداع با ماه مبارک رمضان ؛

قرائتی بر لزوم حضور روحانیون در مدارس و روستاها تاکید کرد

رییس ستاد اقامه نماز با انتقاد از نبود روحانی در مدارس گفت: بیش از چهار هزار روحانی در ارگانهای مختلف دولتی مشغول خدمت هستند و می توانند افزون بر اقامه نماز در آن ارگان در یکی از مدارس هم نماز بخوانند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی شامگاه پنجشنبه در مراسم وداع با ماه مبارک رمضان در صحن جامع رضوی حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: همچنین هر روحانی می تواند یک روستا را زیر پوشش قرار دهد و حداقل شبهای جمعه چراغ مسجد آن روستا را روشن نگه دارد.

وی کمبود روحانی در مساجد روستاها را یک مشکل مهم توصیف و بیان کرد: بنا به دستور قرآن هجرت برای روحانیون واجب است.

رییس ستاد اقامه نماز گفت: امام جمعه یکی از استانهای کشور مدعی بود که ۳۰۰ روستا در منطقه وی روحانی ندارد، این در حالی است که ۳۰۰ طلبه در حوزه علمیه قم مشغول تدریس هستند و هجرت نمی کنند.

وی افزود: هرچند نیاز به روحانیون عالم و دانشمند در کشور داریم اما هر روحانی می تواند به تناوب چند روزی را برای هجرت به یک روستا اختصاص دهد.

حجت الاسلام قرائتی ادامه داد: باید حوزه های علمیه تدبیری بیاندیشند که طلبه های آن حوزه مناطق پرجمعیتی را که روستاهایش روحانی زیر پوشش قرار دهند.

وی در ادامه همچنین گفت: گفتن اذان مسوولیت خادم مسجد است اما اکنون خادمین مسجد اکثرا سالمند یا بیمار و کم سواد و بعضا فقیر هستند و توان گفتن اذان را ندارند.

رییس ستاد اقامه نماز افزود: بنا به فرموده قرآن خادم مسجد باید ویژگیها چهار نفر از جمله حضرت ابراهیم، اسماعیل، ذکریا و حضرت مریم را داشته باشد لذا خادمان مساجد باید افراد با مراتب و درجات بالای اجتماعی باشند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی باید قانونی وضع نماید که همه خادمان سالمند مساجد بازنشسته شوند و افرادی خوش صدا برای گفتن اذان و باسواد برای تدریس قرآن که زندگیشان بطور محترمانه اداره شود به عنوان خادم در مساجد تعیین شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: