تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۸ - ۱۶:۳۲ کد مطلب 65498

منابع گردشگری انگلیس اعلام کردند ؛

توافق وین درخواست انگلیسی ها برای سفر به ایران را افزایش داد

منابع گردشگری انگلیس اعلام کردند: بلافاصله پس از توافق تاریخی هسته ای ایران وگروه پنج به علاوه یک دروین، شمار تقاضاها برای سفر به ایران افزایش قابل توجهی داشته است .

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، روزنامه گاردین روزجمعه درگزارشی به نقل از ‘مایکل پولمن’، مدیر بازاریابی یک موسسه توریستی انگلیس، که طی ده سال گذشته گردشگران غربی را به ایران می برده است، نوشت: پس از توافق وین و تنها ظرف یک هفته گذشته، شمار تقاضاها برای سفر به ایران افزایش قابل توجهی را داشته است.

این روزنامه انگلیسی افزود: وی گفته است که پیش ازاین در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز شمار تقاضاها برای سفر به ایران افزایش داشته است اما انتظار می رود که این میزان اکنون دست کم ۳۰ درصد افزایش یابد.

گاردین به نقل از پولمن نوشت: زمانی که روابط سرد میان ایران و غرب آب شد، ناگهان مردم احساس امنیت کردند که به ایران سفر کنند. پیش تر ایران از سوی جورج بوش رییس جمهوری آمریکا، محور شرارت نامیده شده بود که متأسفانه کارها را دشوار کرد و این مساله زمان برد تا ایران بتواند خودش را از این عنوان خارج کند.

این روزنامه افزود : پولمن می گوید که واکنش گردشگران خارجی پس از سفر به ایران قابل توجه است. آن ها همگی می گویند که ایران از این پس مقصد جدیدشان برای گردشگری خواهد بود. اماکن زیبای ایران از یک سو ومردمان خوب ایرانی نیز ازسوی دیگر آن ها را شگفت زده کرده است.

گاردین همچنین به نقل از‘دیوید مک گوینز، ازموسسه گردشگری ‘سفر به ناشناخته ها’ نوشت : زمانی که آقای روحانی انتخاب شد، یک تفاوت آشکاری در تقاضاها برای سفر به ایران صورت گرفت. ما بلافاصله شاهد افزایش شمار تقاضاها برای بازدید از ایران بودیم وناگهان ایران به عنوان یکی از کشورهای معروف برای گردشگران تبدیل شد.

این روزنامه انگلیسی افزود: مک گوینز در پاسخ به این سووال که آیا ایران برای سفر کردن امن است گفت: این کشور بسیار امن است؛ من خودم طی دو سال اخیر بالغ بر پنج الی شش بار به ایران سفرکرده ام وما تاکنون با هیچ کس مشکل نداشتیم. به جرئت می توانم بگویم که ایران یکی از کشورهای دوست داشتنی و دارای مردم خون گرمی است که تاکنون دیده ام.

گاردین ادامه داد: ‘مایکل پولمن’ نیز با ‘مک گوینز’ هم عقیده است و در خصوص امنیت درایران می گوید: من درایران بسیار احساس امنیت می کنم؛ برغم اتفاقاتی که درحال حاضر در سوریه و عراق می افتد که آنجا نمی توان احساس امنیت کرد، اما ایران کشوری کاملا تحت کنترل است؛ ۹۰ درصد مردم آنجا شیعه هستند و هیچ اختلاف فرقه ای میان سنی وشیعه وجود ندارد. شما زمانی که در خیابان های ایران قدم می زنید احساس امنیت می کنید؛ حتی من بیشتر از آنکه در بسیاری از جاهای شهر لندن احساس امنیت کنم، در ایران احساس امنیت می کردم.

این روزنامه انگلیسی عنوان کرد: متاسفانه وزارت خارجه انگلیس همچنان ایران را جز کشورهایی می داند که سفر به آن را توصیه نمی کند، به همین منظور برخی شرکت های بیمه، مسافرین ایران را بیمه نمی کند.

گاردین به نقل از پولمن ادامه داد: وزارت خارجه انگلیس سفر به ایران را توصیه نمی کند، اما ما فکر می کنیم که این مساله مربوط به نبودن سفارت انگلیس در تهران است تا هرگونه مساله ی امنیتی.

این روزنامه با بیان اینکه وزارت خارجه انگلیس اعلام کرده است که بنا دارد تا پایان سال میلادی سفارت خانه اش را درتهران بازگشایی کند، به نقل از پولمن نوشت : زمانی که این اتفاق بیفتد و وزارت خارجه انگلیس، ایران را از لیست کشورهای ‘منع سفر’ خارج سازد، تقاضاها برای سفر به ایران سر به فلک خواهد کشید.

گاردین همچنین دراین گزارش افزود : در حالی که ایران دارای میراث غنی فرهنگی است که تاکنون به چشم غربی ها نخورده است؛ حالا پس از توافق هسته ای تاریخی وین انتظار می رود که شمار گردشگران به این کشور افزایش یابد. دولت حسن روحانی قرار است ضوابط اخذ ویزای ایران برای اتباع خارجی را تعدیل کرده و همزمان دست کم دویست هتل برای گردشگران پیش بینی کند.

این روزنامه به نقل از‘مسعود سلطانی فر’، معاون رییس جمهوری ایران نوشت: روزهای درخشانی برای صنعت گردشگری ایران پس از توافق وین وجود دارد.

گاردین به نقل از وی افزود : هیچ حوزه ای به اندازه حوزه گردشگری از قِبل این توافق متأثر نخواهد شد. خبر توافق هسته ای ورفع تحریم ها هیچ مجموعه ای را به اندازه فعالان گردشگری خوشحال نکرده است.

به نوشته این روزنامه، آقای سلطانی فر پیش تر اعلام کرده بود که ایران قرار است بازه زمانی برای ویزای گردشگری را از پانزده روز به یک ماه افزایش دهد و همچنین از سال آینده اخذ ویزای گردشگری به صورت الکترونیک خواهد بود.

گاردین عنوان کرد : درهمین حال سازمان جهانی یونسکو درماه گذشته شهر باستانی شوش وروستای زیبای میمند را به عنوان بخشی ازمیراث فرهنگی جهانی ثبت کرد. این دو مکان هجدهمین ونوزدهمین آثار باستانی ایران به شمار می آیند که در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

این روزنامه انگلیسی افزود : پیش ازانقلاب ایران در سال ۵۷ این کشور یکی از مقصدهای معروف گردشگران بین المللی به شمار می رفت. ایران میزبان اماکن و آثار باستانی فوق العاده ای شامل خرابه های باستانی، مساجد باشکوه، مناظر دیدنی و جذاب زیادی است.

این روزنامه در تشریح برخی از آثار باستانی ایران نوشت : پرسپولیس، پایتخت یکی ازبزرگ ترین امپراتورهای دنیا که بسیار دیدنی است؛ شهر اصفهان؛ شهر شیراز، شهر عشق وشعر؛ شهر همدان که در آن پدرعلم پزشکی، ابن سینا در آن خاک شده است؛ والبته تهران، پایتخت ایران که به تفریحگاه های اسکی اش معروف است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: