تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۹ - ۰۰:۴۷ کد مطلب 65505

خسرو معتضد در واکنش به اظهارات توهین آمیز اوباما و سخنگوی کاخ سفید؛

بیش از حد ذوق زده شده ایم

معتضد گفت: آقای ظریف و تیم مذاکره کننده بسیار زحمت کشید و بیست و یک روز در حال مذاکره و کار و تلاش بودند اما ذوق زدگی بیش از حد و زودهنگام باعث گستاخی اوباما شد.

به گزارش سرویس سیاسی میدان ۷۲، خسرو معتضد تاریخ دان، روزنامه نگار و کارشناس برجسته ی برنامه های رادیو و تلویزیون در مصاحبه با میدان ۷۲ در واکنش به سخنان تهدید آمیز اوباما و سخنگوی کاخ سفید پس از اعلام توافق هسته ای گفت: سخنان اوباما و سخنگوی کاخ سفید مصداق خروس بی محل ست، یعنی هیچ لزومی نداشت بعد از توافق این شیرین زبانی ها را انجام بدهند و ایران را تهدید و تحقیر کنند و پشت سر هم بگویند که ایران تحت نظر است و عقب نشینی کرده. رهبر ایران اجازه نمی دهد که اوباما به ایران گستاخی کند.

وی تصریح کرد: ما در این توافق زیاد ذوق زده شدیم، چرا که به صلاح نبود. این ذوق زدگی ها آمریکا را جسور کرده و باعث شد پا را فراتر از گلیمشان بگذارند.

ایشان گفت: تمام صحبت های پس از توافق اوباما تهدید ایران بود. یکی از همین صحبت های احمقانه و مهمل ادعای نابود کردن ارتش ایران می باشد. مگر آمریکا توانست ارتش عراق را نابود کند؟ حدود ده هزار جنازه آمریکایی به آمریکا برگشت. آخر هم با بدبختی از عراق بیرون رفت.

این استاد برجسته تاریخ بیان کرد: آیت الله خامنه ای در عید فطر پاسخ خیلی زیبا و محکمی به تهدیدها و حرف های اوباما داده اند. ایشان گفتند آن آقا لاف در غریبی می زند و اینکه چطور شما در فیلم ها و کتاب های خودتان از نهضت مقاومت اروپایی ها علیه آلمان نازی و دشمنانشان تعریف می کنید، ولی اگر در لبنان و فلسطین کسی بخواهند از وطنش دفاع کند تروریست می شود؟ این نکته ی خیلی قشنگ بود. ببینید چقدر کتاب و مقاله در مورد نهضت مقاومت فرانسه منتشر شده است. اینها چکار می کردند؟ افسران آلمانی را اعدام و ترور می کردند. هرکس با آلمان ها ارتباط داشت اعدام می شد، زنان روسپی که با آلمان ها ارتباط پیدا می کردند سرشان تراشیده می شد و بعد از جنگ اعدام می شدند. چطور اینها مقاومت است؟ رهبر ما در روز عید فطر این مسائل را گفتند ولی چرا رسانه ها حرفهای ایشان را تفسیر نمی کنند؟

معتضد تاکید کرد: اظهارات رهبر ایران عالی بوده و به هیچ وجه جنگ طلبانه نبود. ایشان گفتند لاف در غریبی زدند. اشتباه اوباما این بود که گفت ارتش ایران را نابود می کنیم. در حالی که اگر جنگ بشود تمام مردم ایران در جنگ شرکت می کنند. من موافق مذاکره هستم ولی از صحبت های اوباما و شکرگذاری داخلی ها خیلی عصبی شدم. اینها برای کنترل بیست ساله ایران برنامه دارند.

وی در ادامه گفت: آقای ظریف و تیم مذاکره کننده بسیار زحمت کشیدند و بیست و یک روز در حال مذاکره و کار و تلاش بودند اما ذوق زدگی بیش از حد و زودهنگام باعث گستاخی اوباما شد. از نظر تاریخی ملت ایران در مقابل یک زورگویی توهین آمیز قرار گرفته است. می گویند گزینه ی نظامی روی میز است، خب در عراق و افغانستان چه غلطی کردید؟ ایران عراق نیست. عراق چهارصد و هشتاد هزار کیلومتر است و ایران یک میلیون ششصد و چهل و هشت هزار کیلومتر. ایران یک سرزمین پهناور است که آمریکایی ها درون آن گم می شوند. تمام مردم کوچه و بازار ایران در جنگ بر علیه آمریکا شرکت خواهند کرد. شما دیدید که ارتش شاه در روزهای آخر چگونه گرفتار شد؟ چون نظامیان به سمت مردم آمدند و با آنها همراه شدند. اگر یک خارجی به ایران بیاید همه با هم بر علیه اش متحد می شوند. اوباما سواد ندارد و تاریخ را نمی خواند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در ۱۹۵۱ انگلیس این همه سرباز و چترباز به کانال سوئز آورد، چطور نتوانستند وارد آبادان شود؟ آن زمان مرحوم آیت الله کاشانی گفت اگر انگلیسی پایش را داخل خاک ایران گذاشت از خوک نجس تر است و هرکس یک سرباز انگلیسی را بکشد درب بهشت بر روی او باز خواهد شد و باعث شد مردم با این حرف آیت الله کاشانی به اسکله ها بیایند، حال چرا علما در مقابل گستاخی اوباما و سخنگوی کاخ سفید سکوت کرده اند؟

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 6

    هه هه هه . معتضد هم دچار …. تاریخدان هه هه هه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: