تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ - ۲۳:۳۲ کد مطلب 65585

علیرضا قباشی؛

طناب به مثابه تکنولوژی!

به‌صورت کاملاً عمیق که اندکی آشکار و اکثراً پنهان است، می‌توان این طناب‌ها را نظاره‌گر باشیم که به بهانه‌ی آسایش زندگی ما، چگونه ما را در دام خود انداخته و ما با تلاش فراوان برای فرار از آن، سرکوب هماهنگی این نوع طناب‌ها می‌شویم.

میدان ۷۲/علیرضا قباشی: ظرفی شیشه‌ای را در دست می‌گیرد و به سمت مبل حرکت کرده و با تلاش بسیار، هیکل درشت خود را بر روی مبل جای می‌دهد و تلویزیون را روشن می‌کند. هنوز چند ثانیه‌ای از روشن شدن تلویزیون نمی‌گذرد که ظرف شیشه‌ای را برداشته و درب آن را می‌چرخاند اما هرچه تلاش می‌کند، نمی‌تواند موجب باز شدن درب ظرف شود. با نهایت ناراحتی از خیر آن می‌گذرد و ظرف را با نهایت خشم به میز کنار مبل می‌کوبد و نظاره‌گر تلویزیون می‌شود اما دیری نمی‌گذرد که گرسنگی بر او فشار آورده و او را وادار به نگریستن سوی یخچال می‌کند و این عمل، برق خوشحالی را در چشمانش نمایان می‌کند، اما نفس عمیقی کشیده و از اینکه نمی‌خواهد از جای خود بلند شود و اندک زحمتی بر خود وارد کند، مجدداً مغموم شده و دوباره به تماشای تلویزیون می‌پردازد…

با کشیدن یک طناب، آن ظرف تغذیه را به نزد خود آورید به‌جای اینکه زحمتی به خود داده و از جای خود بلند شوید، این همان تبلیغی است که راه‌کار جدیدی را برای رفع خواسته‌ی این آدم گرسنه پیشنهاد می‌دهد و چه چیزی بهتر از این؟! این پیشنهاد که دیگر نیازی به فکر کردن ندارد…

تلفن را برداشته و سریعاً تقاضای این نوع تکنولوژی را می‌دهد. همان تکنولوژی‌ای که هدف از آن، رفاه و آسایش زندگی انسان ساخته‌شده است و هرچه موجب آسان‌تر شدن و راحت‌تر شدن و فعالیت کمتر انسان شود را تکنولوژی به‌روزتر و علمی‌تر می‌شناسیم.

در هر حال، متخصص این نوع تکنولوژی می‌آید و شروع به کار می‌کند. با چکش چند میخ را درون دیوار فروکرده و سپس به سمت یخچال رفته و با ایجاد تغییراتی در مکانیسم یخچال، طنابی از چند نقطه‌ی متفاوت خانه به‌صورت سیستماتیک به همدیگر وصل کرده که ابتدای این طناب درون یخچال و انتهای آن در کنار دست فرد که همچنان بر مبل جا خوش کرده است، خاتمه می‌یابد.

این بار شخص همچنان که در جای همیشگی خود قرار دارد فقط طناب کنار دست خود را به سمت پایین کشیده و نظاره‌گر این سیستم و مکانیسم جدیدی است که در زندگی خود ایجاد کرده است.

این طناب طی یک سری مراحل متناسب و هماهنگ با ملزومات خود، موجب باز شدن درب یخچال شده و یک ظرف غذا و یک شیشه نوشیدنی را از درب یخچال برداشته و پس از بستن یخچال درب هر دو را بازکرده و درنهایت آن هارا در خدمت فرد قرار می‌دهد و فرد با آسایش و خوشحالی کامل شروع به خوردن و نوشیدن می‌کند.

در حین صرف نوشیدنی، تبلیغی دیگر موجب خیره شدن او به تلویزیون می‌شود. تنها با کشیدن یک طناب، سطل اشغال را نزد خود آورید و از شر زباله‌های نزد خود خلاص شوید و با این کار سطح لذت و مطلوبیت خود از زندگی را افزایش دهید. بله همه‌چیز باید آن‌گونه که تو می‌خواهی در اختیارت قرار گیرد و هرگونه تغییری را باید در طبیعت انجام دهی تا رفاه انسان افزایش یابد، ملاک هم فقط لذت و راحتی انسان است درواقع در ابتدای امر، شاید شخص نیازی به این مکانیسم نداشته باشد اما زمانی که تنها هدف وی لذت صرف مادی از زندگی شد، این مدل طناب را برای خود یک نیاز حقیقی می‌پندارد و در پی آن است که آن نیاز را برآورده سازد.

فرد بدون هیچ درنگی تلفن را برداشته و تقاضای تکنولوژی جدید را می‌دهد. باز هم متخصص آمده و طنابی از بیرون خانه کشیده و آن را تا درون خانه امتداد می‌دهد و از این لحظه به بعد کافی است، تنها با کشیدن یک طناب دیگر، سطل زباله را نزد خود آورده و زباله‌های موجود را در سطل بیندازد.

فرد روزبه‌روز خوشحال‌تر شده و از طرفی ناراحتی بر او غلبه پیدا می‌کند. خوشحالی ازآن‌جهت که از طرفی فعالیتش کمتر شده و لذتش از زندگی افزون گشته است. اما از سویی دیگر، تبلیغات جدیدتر و مدرن‌تر و به‌روزتر، هیچ فرصتی برای تأمل و زندگی کردن برای او نگذاشته است و او هر لحظه در طمع آن است که همه‌چیز را در اختیار خود کشاند و همه را برای خود بپندارد.

با یک طناب پنکه را نزد خود آورده و خود را از گرما نجات دهید، با طنابی دیگر مسواک را نزد خود آورید، با طنابی دیگر، کیک تولد، با طنابی دیگر… .

لحظه‌ به‌ لحظه تکنولوژی مورد استفاده فرد بیشتر شده و از نظر خود فرد به این هزینه‌ها عین منفعت و مطلوبیت است. از این به بعد کافی است با کشیدن یک طناب که آن تکنولوژی به‌صورت اتوماتیک برای فرد مسواک بزند و با طنابی دیگر پتو را بر روی خود کشیده و سپس با طنابی دیگر، تلویزیون و برق‌ها را خاموش کند. در حین اینکه می‌خواهد چشمانش گرم شود، ناگهان تلویزیون روشن‌شده و او تلاش می‌کند که با طناب مخصوص تلویزیون، آن را خاموش کند اما هر تلاشی که می‌کند، نمی‌تواند آن را خاموش کند و شخصی با حالت اخم در تلویزیون به شخص نگاه کرده و تبلیغ جدیدی را نشان می‌دهد و همین امر موجب برخاستن فرد از تخت خواب می‌شود و به سمت تلویزیون حرکت می‌کند تا به‌صورت طبیعی و با دکمه‌های واقع بر تلویزیون آن را خاموش کند اما وی اندکی فکر نکرده و چشمانش را به اطراف خود نینداخته که بداند این طناب‌ها تمام پا و دست او را فراگرفته‌اند و این طناب‌ها او را در گره‌هایی عمیق که از چشمان او مخفی است، به دام انداخته است و او تنها چند قدم برداشته که ناگهان مکانیسمی از این طناب‌ها، او را به سمت عقب بازگردانده و بر روی مبل نشانده و انبوهی از این طناب‌ها به‌صورت خیلی محکم، دورتادور او را احاطه کرده و تنها راه باقی‌ مانده برای او یکدست سمت راست او می‌باشد که به‌صورت کاملاً هدایت‌شده توسط طناب‌ها به جلو کشانده می‌شود و او را مجبور به تماس تلفنی جهت خرید جدیدترین تبلیغ جهت خارج شدن از این مخمصه می‌کند و او هم راهی جز این ندارد و هر چه خود را عقب می‌کشاند تا از این درگیری نجات پیدا کند اما طناب‌ها چنان محکم و ثابت او را دربند خود انداخته‌اند که هیچ راه فراری برای او نمی‌گذارند.

به خانه و محله و شهر و … و کل جهان که نگاه کنیم، به‌صورت کاملاً عمیق که اندکی آشکار و اکثراً پنهان است، می‌توان این طناب‌ها را نظاره‌گر باشیم که به بهانه‌ی آسایش زندگی ما، چگونه ما را در دام خود انداخته و ما با تلاش فراوان برای فرار از آن، سرکوب هماهنگی این نوع طناب‌ها می‌شویم، یک نوع هماهنگی که خیلی ساده به دست نیامده و به بهانه‌ی هماهنگی و راحتی، خودبه‌خود ما را به آن سمتی که می‌خواهد سوق می‌دهد …

و ما ادراک ما التکنولوژی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: