تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ - ۱۴:۴۰ کد مطلب 65652

دیدگاه/ سعید یوسفی پور؛

همین یک خط قرمز!

نص کلام رهبری و مقایسه ی آن با آنچه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به صراحت قید شده و عراقچی هم آن را در برنامه زنده ی تلویزیونی تائید کرد به خوبی نشان میدهد همین یک خط قرمز رهبری که اتفاقا به شدت با منافع مردم گره خورده است، به هیچ وجه رعایت نشده است.

میدان ۷۲/ سعید یوسفی پور: پس از یک هفته سکوت مطلق تیم مذاکره کننده ی هستهای، شامگاه ۲۹ تیر و ساعاتی بعد از تصویب قطعنامه ی۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، سید عباس عراقچی چهره ی معروف به اصولگرایی در تیم مذاکره کننده به برنامه زنده ی گفت و گوی ویژه ی خبری آمد و در مورد توافق وین و قطعنامه ی شورای امنیت توضیحاتی ارائه داد.

گفتنی در خصوص مطالب مطرح شده از سوی این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هستهای در مصاحبه ی فوق الذکر بسیار است، اما به جهت رعایت اختصار، تنها به بخشی از اظهارات مهم وی اشاره و مختصری در این خصوص تامل میکنیم.

عراقچی در بخشی از این گفت و گو که در حدود یک ساعت به طول انجامید، ادعایی را که تیم مذاکره کننده بارها آن را تکرار کرده مجددا مطرح و گفت:

«ما به خواسته های اصلی، چارجوبها و خطوط قرمزی که رهبر معظم انقلاب ترسیم کردند، رسیدیم!»( خبرگزاری جمهوری اسلامی – ۳۰ تیر ۹۴)

حال و بعد از تکرار چند بارهی این ادعا از سوی مذاکره کنندگان کشورمان، بد نیست آن را با استفاده از سخنان جناب عراقچی در همین برنامهی تلویزیونی مورد واکاوی قرار دهیم.

در قسمتی از مصاحبه، عراقچی با سوال کامران نجف زاده مجری برنامه که به شدت در لاک محافظه کاری این روزهای صدا و سیما و شتر سواری دولا دولا فرو رفته بود، روبرو شد که پرسید:

«آیا بر اساس آنچه در قطعنامه شورای امنیت آمده و اجرای لغو تحریمها را به راستی آزمایی آژانس موکول کرده، همزمانی اجرای تعهدات ایران با لغو تحریم ها مطابقت دارد یا خیر»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده با کمی دستپاچگی و دلخوری پاسخ داد:

« در ابتدای صحبت در این باره توضیح داده ام. قبل از این که ایران اقدامی انجام دهد، شورای امنیت امروز تحریمهای خود را لغو کرد، اروپا و آمریکا هم زیر ساختهای تحریمهای خود را از بین میبرند، اما اجرای آن به زمانی موکول می شود که ایران کارهای خود را انجام دهد! و این به دلیل اختلاف در زمان اجرای اقدامات دو طرف است. بعد از این مراحل به روز اجرای توافق می رسیم که در آن روز، همه تحریم ها برداشته خواهد شد.» (خبرگزاری جمهوری اسلامی – ۳۰ تیر ۹۴)

دقت کنید، جناب عراقچی به صراحت تاکید میکند:

«اجرای لغو تحریم ها به زمانی موکول میشود که ایران کارهای خود را انجام دهد!»

حال بد نیست موضوع را از زاویه ی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که تیم مذاکره کننده مدعی است صدور آن یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی میباشد بررسی کنیم. مکانیزم اجرایی شدن لغو تحریمها در این قطعنامه چگونه طراحی شده است؟

بر اساس بندهای ۵، ۶ و ۷ از قسمت اجرایی قطعنامه، روند اجرایی شدن لغو تحریمها اینگونه عملیاتی خواهد شد:

بند ۵ و ۶ قطعنامه شورای امنیت تصریح دارد که مدیر کل آژانس باید بلافاصله پس از اطمینان از اینکه اقدامات مشخص شده در برنامه جامع اقدام مشترک، توسط ایران اجرایی شده گزارشی در خصوص تائید این اقدامات به شورای حکام و شورای امنیت ارائه کند. و همچنین هر زمان که مدیر کل آژانس به این نتیجهی کلان رسید که تمام مواد هسته‌ای در ایران تحت فعالیت‌های صلح‌آمیز است! این نتیجه را طی گزارشی به شورای حکام آژانس و به موازات آن به شورای امنیت گزارش دهد!

تا اینجای کار مدیر کل آژانس، ماموریت میگیرد اقداماتی که ایران متعهد شده در برنامه جامع اقدام مشترک یا همان توافق وین انجام دهد را راستی آزمایی کند. اما نکته اصلی در بند ۷ از قسمت اجرایی قطعنامه شورای امنیت نهفته است. آنجا که به صراحت میگوید:

 «شورای امنیت تصمیم می‌گیرد که بر اساس بند ۴۱ منشور ملل متحد و پس از دریافت گزارش مذکور در پاراگراف ۵ (یعنی گزارش مدیر کل آژانس در خصوص راستی آزمایی اقدامات ایران)   تمهیدات ۶ قطعنامه قبلی خود را لغو کند!»

اولا ملاحظه میفرمایید که مهمترین قسمت از قطعنامه ی ۲۲۳۱ شورای امنیت، همچنان ایران را کشوری ذیل بند ۴۱ و فصل هفت منشور ملل متحد معرفی میکند و نادرستی ادعای خروج از فصل هفت را اثبات مینماید و ثانیا کاملا مبرهن است که قطعنامه شورای امنیت به صورت شفاف و بدون هیچ گونه ابهامی تصریح دارد: تحریمها زمانی لغو میشوند که اقدامات جمهوری اسلامی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شده و دبیر کل آزانش پس از حصول اطمینان از این اقدامات آن را به شورای حکام و شورای امنیت گزارش نماید!

جناب عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده نیز خوشبختانه با صراحت و صداقت این بخش از قطعنامه را تائید و میگوید:

«اجرای لغو تحریم ها به زمانی موکول می شود که ایران کارهای خود را انجام دهد!» و در فراز دیگری از سخنان خود، این زمان را بین ۴ تا ۶ ماه پیش بینی میکند.

حال میرسیم به ادعای تیم مذاکره کننده و رئیس جمهور محترم مبنی بر رعایت تمامی خطوط قرمز رهبری که جناب عراقچی در گفت و گوی ویژه خبری نیز چندین بار آن را تکرار کرد!

خط قرمزی که رهبری در این خصوص تعیین کرده چه بوده است؟ کافی است بیانات معظم له را در همین روزهای اخیر مرور کنیم:

«بنده تصریح میکنم، تحریمهاى اقتصادى و مالى و بانکى، چه آنچه به شوراى امنیّت ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به کنگره‌ى آمریکا ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به دولت آمریکا ارتباط پیدا میکند، همه باید فوراً در هنگام امضاى موافقت‌نامه لغو بشود؛ بقیّه‌ى تحریمها هم در فاصله‌هاى معقول [لغو بشود]. البتّه آمریکایى‌ها در زمینه‌ى تحریمها یک فرمول پیچیده‌ى چند لایه‌ى عجیب و غریبى را مطرح میکنند که اصلاً اعماق آن معلوم نیست؛ از انتهاى  آن چه در مى‌آید هیچ معلوم نیست. عرض کردم بنده بیانم بیان صریح است، تعبیرات دیپلماسى را بنده خیلى بلد نیستم؛ آنچه ما میگوییم صریح و همین [است‌] که گفتیم؛ این مورد نظر ما است.

یک نکته‌ى اساسى دیگر اینکه لغو تحریمها منوط به اجراى تعهّدات ایران نیست؛ نمیشود بگویند: شما رآکتور آب سنگین اراک را خراب بکنید، سانتریفیوژها را به این تعداد کاهش بدهید، این کارها را بکنید، آن کارها بکنید، بعد که کردید، بعد آن‌وقت آژانس بیاید شهادت بدهد، گواهى کند که شما راست میگویید و این کارها را انجام داده‌اید، بعد ما تحریمها را برداریم! نه، این را ما مطلقاً قبول نداریم؛ لغو تحریمها منوط به اجراى تعهّداتى که ایران میکند نیست. البتّه لغو تحریم یک مراحل اجرائى‌اى دارد، ما این را قبول داریم؛ اجرائیّات لغو تحریم با اجرائیّاتى که ایران به عهده میگیرد، باید متناظر باشند؛ بخشى از این در مقابل بخشى از آن، بخش دیگرى از این در مقابل بخش دیگرى از آن.  یک نکته‌ى اساسى دیگر این است که ما با موکول کردن هر اقدامى به گزارش آژانس مخالفیم. ما به آژانس بدبینیم؛ آژانس نشان داده که هم مستقل نیست، هم عادل نیست؛ مستقل نیست زیرا تحت تأثیر قدرتها است؛ عادل نیست [چون ]بارها و بارها برخلاف عدالت حکم کرده و نظر داده. به‌علاوه، اینکه بگویند «آژانس باید بیاید اطمینان پیدا کند که فعّالیّت هسته‌اى در کشور نیست» این یک حرف غیر معقولى است. خب، چه‌جور میشود اطمینان پیدا کند؟ اصلاً اطمینان پیدا کردن [یعنى چه‌]؟ مگر تک تک خانه‌ها و وجب به وجب سرزمین کشور را اینها بگردند! چه‌جورى میشود اطمینان پیدا کرد؟ موکول کردن به این مسئله، نه منطقى است، نه عادلانه است.»(بیانات در دیدار مسئولان نظام – ۲ تیر ۹۴)

نص کلام رهبری و مقایسه ی آن با آنچه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به صراحت قید شده و عباس عراقچی هم آن را در برنامه زنده ی تلویزیونی تائید کرد به خوبی نشان میدهد همین یک خط قرمز رهبری که اتفاقا به شدت با منافع مردم گره خورده است، به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی رعایت نشده است.

البته از درنوردیدن خطوط قرمز رهبری در این روزها چندان هم نباید تعجب کرد، چرا که همین چند ماه پیش تاکید صریح معظمله بر انتشار فکت شیت ایرانی بعد از بیانیهی لوزان (بخوانید پیش نویس توافق وین) زیر پا گذاشته شد و امروز هرچه از توافق وین میگذریم و به اطلاعات بیشتری در خصوص مذاکرات دست پیدا میکنیم مشخص میشود خطوط قرمز دیگر تعیین شده از سمت ایشان از جمله عدم اجازه مذاکره در خصوص مسائل غیر هستهای مانند توان دفاعی و سیاستهای منطقهای جمهوری اسلامی نیز شکسته شده است؛ هرچند حضرتشان علیرغم این فریب کاری آشکار و سکوت آزاردهندهی طیف وسیعی از مدعیان، همچنان با سعهی صدری مثال زدنی منتظرند و فضا را فراهم مینمایند تا ملت از این مصاف تاریخی، تجربهای گرانبها کسب نماید.

در پایان این یادداشت بد نیست به بخش دیگری از ابعاد ماجرای غم انگیز و البته عبرت آموز این روزها اشاره شود. سخنان دوشنبه شب سید عباس عراقچی نه تنها با ادعای خودش و با خطوط قرمز ترسیم شده توسط رهبری در تناقض است بلکه حتی با سخنان ریاست محترم جمهور نیز تفاوتی آشکار دارد.

حسن روحانی در روز توافق وین در گفت و گوی زنده ی تلویزیونی در خصوص زمان لغو تحریمها و ارتباط آن با اقدامات متناظر ایران گفته بود:

«توافق کنونی مراحلی دارد و امروز مرحله اول آن بود و بر مبنای آن همه ۷ کشور متن توافق و ضمائم پنجگانه آن را قبول کردند، مرحله بعدی این توافق که در روزهای آینده خواهد بود این است که متن این توافق و همچنین متنی که برای شورای امنیت سازمان ملل تهیه شده باید در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد.پس از آن باید مراحلی در کشورهای مختلف ادامه پیدا کند و پس از پایان مراحل، در روزی که نامش روز توافق است، اتحادیه اروپا و آمریکا لغو همه تحریم‌ها را به صراحت اعلام می‌کنند و تصمیم خود را ابراز می‌دارند و از آن زمان است که تازه اقدامات ایران آغاز می‌شود!در واقع امروز روز بیانیه مشترک بود و بعد از حدود دو ماه به روزی می‌رسیم که روز توافق است.»(پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور – ۲۳ تیر ۹۴)

  1. علی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    لیاقت یک سریا همون احمدی نژاده که در برنامه زنده تلویزیونی میگه ایران تنها کشکریه که هیچ برهنه ای نداره و مردمش همه غذا برای خوردن دارند !!!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: