تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ - ۱۶:۳۳ کد مطلب 65664

دیدگاه/ عبدالرضا سلطانی:

کمی نیش، اندکی هم نوش!

همه میدانند، و از همه بهتر آن کودک میداند که پایان داستان صبر و کتمان، لاجرم به کابوس بیداری و رسوایی منجر خواهد شد و تنها تدبیر آن خود کرده، پذیرش و اظهار شرمساری است نه نثار ناسزای زیر لحافی!

میدان ۷۲/ عبدالرضا سلطانی:

جهت یادآوری، یک- بوی نامطبوع و زننده ای فضا را در بر گرفته و هیچ تحلیل درستی از منشاء این بو در دست نیست. جالب آنکه روایت ها هم متفاوت و بعضا متضاد است. یکی به نوک بینی برخی تحلیل گرانِ مدعی اشاره دارد که هنوز دو سال از “دفن و خفه کردن لولو” نگذشته، سطح جربزه، عمق عرضه و قدر لیاقت خود را در تاریخ به ثبت رساندند، دیگری نشانی کبابی را می دهد که به زودی از آتش رفع تحریم ها بریان و آماده تناول می شود، آن یکی با حواله کردن کلمه وزین “زکی!” خطاب به نفر قبلی، مدعی است خبری از کباب بریان نیست بلکه گویا نمادِ حزب دموکراتِ کشور دوست و برادر، رفیق بی کلک، شیطان بزرگ دیروز و شیطون بلای امروز را داغ می زنند و منشاء این بو بر می گردد به مراسم خر داغ زدن! و البته برادری با اشاره به منطقه ای از بدنش، می گوید این بوی جگر سوخته ماست که در فضا پیچیده و هوای تنفسی را اینگونه نامطبوع کرده، و البته هستند کسانی که با اخطار نسبت به مسیر انتخاب شده، می گویند این بوی ما لنت ترمزهاست که اگر بیش از این فرسوده شویم، دیگر برای تخته گاز رفتن به سمت ته دره مانعی وجود نخواهد داشت، در این میان تحلیل های خطرناک هم وجود دارد، آنهایی که می گویند این بوی خون و باروتی است که از فراسوی مکر دشمن به مشام می رسد و باید آن را جدی گرفت و …، هر چه هست، بوی خوبی به مشام نمی رسد، این بوی مشمئز کننده و بدی است!

جهت تکریم انحراف یابانِ مدعی مبنا اندیشی، دو- در این میان برخی بلکل منکر بوی سوختگی هستند و می گویند این بو، منشاء دیگری دارد. انگشت اشاره این جماعت به سوی یک تختخواب است، به سمت یک لحاف.

آنها می گویند خود کرده جماعت “رفع انحراف” بسان حال خراب کودکی است که در بامدادِ روز پس از دفع لولو، با خوابگاه بارانی خود مواجه شده، و اگرچه می خواهد به هزار و یک ترفند از زیر مشخص شدن منشاء این توفان شرم آور بگریزد، اما نه گریزی از آن خود کرده است، و نه تدبیری که از پس این خودکرده بر آمده، علاقه و اراده ای برای کتمان حقیقت تلخِ خوابگاه توفان زده در بر دارد.

بخت بد و اقبال ناموزون هم زمان را به عقب باز نمی گرداند که بشود به نوعی، با بهانه ای یا به ترفندی، از زیر آوار شرم آور باران بی موقع خوابگاه، مفری “آبرو خر” ساخت یا آنکه حداقل در یک بده و بستان مرضی الطرفین، کسبی به راه انداخت و زمانی خرید که از پس این خواب غفلت و قلقلک شیطانی، بادی موافق در زیر پتو به جریان درآید و سند این شرم تاریخی را با خود به سیاه چال ناپیدای تاریخ ببرد.

همه میدانند، و از همه بهتر آن کودک میداند که پایان داستان صبر و کتمان، لاجرم به کابوس بیداری و رسوایی منجر خواهد شد و تنها تدبیر آن خود کرده، پذیرش و اظهار شرمساری است نه نثار ناسزای زیر لحافی! و اینها تنها محض اطلاع بود، گزینه سومی هم همیشه هست، می توان زیر لحاف ماند، فحش نثار لولوی دیشبی کرد و فضاحت زرد کم رنگ و مرطوب را که به زودی بویش تا ناکجا خواهد رفت، تا لنگ ظهر یا شاید تا رسیدن شبی دیگر، متحمل شد!

حتما بینی ها تیز شده، اما این همه تناقض واقعا تعجب آور است، چراکه خیلی ها بر خلاف دو دسته قبلی از انتشار بوی کافور یا حلوا می گویند و البته کسی نیست که میان این همه روایت متناقض و یا حتی متضاد، تکلیف را روشن کند.

تزی از آن قدیم ندیم ها، سه- تئوریسین جریان شبه زمستان، به غیر از “فتح سنگر به سنگر” اعتقاد داشت که باید پرچمدار اصلی را به همراه حلقه ی ۵۰۰ نفری از وفاداران به درون یک کشتی برد، کشتی را به سمت دریایی عمیق فرستاد و همیشه یک سوراخ بی موقع، یا مقنی (حفار، چاه کن) وقت نشناس، زود ها را دیر و دور ها نزدیک میکند. حالا پس از سال ها، دو قطبی “دین و دنیا” را به گونه ای رقم زده اند که به زعم خودشان، “تایتانیکِ درام آخر داستان”، به اندازه یک قایق “کم سر نشین” کوچک شده و رقم زدن پایان کار نه به یک دریای توفانی بزرگ، بلکه به برکه ای کم عمق هم می تواند تقلیل یابد.

از آن سو معتقد شده اند دیگر نیازی به غرق هم نیست، می توان با نسیمی ملایم، سرنشینان اندک این قایق کوچک را به دوردست ها فرستاد و محو شدن آنها را در خط افق به نظاره نشست. از این روست که کسی از فرستادن اندیشه ها به موزه دم نمی زند، بلکه منتظر محو قایق در دور دست ها هستند. مشکل، زاویه دید است. وقتی کشتی نوح را تایتانیک می پندارند و همان را هم به قدر یک قایق چوبی تقلیل میدهند، امیدی نیست که طوفاق غرق و هلاک را نسیم روح افزای صبحگاهی نبینند، عذاب عاجل و محتوم را آغاز دوباره نپندارند و البته پایان کار را توهمات رقم نخواهد زد. نه عدم موجود خواهد شد، نه توهم سرد و تاریک زمستان باقی خواهد ماند، و نه فطرت بهاری عالم در پس ابرهای کوچک و سیاه محو خواهد شد. بگذار هرچقدر دلشان می خواهد توهم بزنند. آنها منتظر باشند، ما هم منتظر خواهیم بود.

جهان پس از توهم، چهار- صحنه از این زیباتر، وضعیت از این بهتر و موقعیت از این ناب تر نخواهد شد. اساسا مشکل حوصله کم ما انسان هاست. منتهی تاریخ از ما با حوصله تر است. نعمت زمان هم می تواند به قدر عمق اشتباهات ما انسان ها عریض شود یا کش بیاید. وقتی هاله های قدرت از انظار توهم پندار و اذهان خیال محور کاسبان، محو و جابه جا شود، فدائیان حقیقی بهار فرصت ظهور و بروز می یابند. به عبارتی قدرت محوران، از حول آنچه مبنا می نامند پراکنده می شوند، هر چه باشد اینجا دیگر نه آب خواهد داشت و نه نان.

اصطحکاک میان پارادایم (زیستار) ما و لایف استایل آنها، نقطه آغازین تولد دوباره بهار و مرگ “جهان بدون خدا” خواهد بود. اگرچه شیطان نشان داده حقیقتا دشمن قدری است اما باید به این موضوع هم اعتراف کرد که رستاخیز بهار، چوب های خشک را هم به جان می آورد، چه برسد به بی نهایت بذر آماده شکفتن. هسته های مقاومت بهار در آستانه ای ترین حالت برای سبز کردن عالم هستند. بگذار آدم برفی ها توهم پاسداری از خورشید را داشته باشند، مگر بذرها آب نمی خواهند؟

و دست آخر، پنج- حقیقتا باید از “آن مرد” تشکر کنیم، نه به سبک “مچکریم هایِ آبگوشتی” یا تقبل الله های “حاجی بازاری”، بلکه از آن تشکرهایی که باید انجام میشد و نشد، از همان هایی که خیلی ها به آن مرد بدهکارند و تا حسابشان پر نشود، داستان هبوط همچنان ادامه دارد. بگذریم، آن مرد نشان داد آن اتفاق بزرگ نه خیلی دور است، و نه خیلی دیر. همه چیز به خود ما بستگی دارد. چنانچه اراده کنیم، می توانیم و اگر نخواهیم، قطعا خونمان از اسلاف مان رنگین تر و مقدس تر نیست. قطعا اگر انحراف را اصلاح نکنیم، جایگاهمان در تاریخ، فقط سفیدِ بی خطِ میان سطرِ پاراگراف هاست.

البته این ملت نشان داده برگزیده شده برای این نقطه از تاریخ. نشان به آن نشان که ده ها هزار گل را به پای این راه خون بها کرده. خون بهای آزادی. خون بهای استقلال. شک نکنید از این انحراف عبور خواهیم کرد، گرچه سخت.

وَ قُلْ جَاء الرَّبِیع وَ زَهَقَ الشِّتَاء؛ إِنَّ الشِّتَاء کَانَ زَهُوقًا (سوره بهار، آیه امید و انتظار)

 1. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  به امید آن روز……

 2. حسن کلانتری :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آفرین بر این روایت زیبا از بهار و ..
  خوشا بحال منتظرینی که با وجود زمستان، گرمی بستر رویش را در زیر برفهای رو به ذوب،آماده شکوفایی غنچه های بهاری می کنند…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: