تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۵ - ۱۴:۵۲ کد مطلب 66026

دیدگاه/نوید مظفری وانانی:

دولت اردوغان در آستانه رفتن به چاه خودساخته

ترکیه که با خرید روزانه صدهزار بشکه نفت از داعش به قیمت بشکه‌ای ۲۵ دلار، بیشترین سود اقتصادی را از اقدامات داعش می‌برد، تلاش دارد از تکفیری‌های داعش برای حذف فیزیکی پ‌ک‌ک و نیز خواباندن اعتراضات کردها و تغییر جغرافیای کردستان سوریه و عراق استفاده کند.

میدان ۷۲/نوید مظفری وانانی: سیزده سال پیش (در سال ۲۰۰۱) زمانی که پس از انحلال حزب اسلامگرای فضیلت، رجب طیب اردوغان از شاخه سنتی حزب فضیلت جدا و حزب عدالت و توسعه را تشکیل داد، نجم الدین اربکان رهبر معنوی مسلمانان ترکیه، از اردوغان بعنوان فرعون نام برد، این قضاوت آن زمان شگفتی زیادی در محافل سیاسی ترکیه و منطقه ایجاد کرد، اما امروزه نظارت ترکیه بر کشتار مردم بیگناه عین العرب یا کوبانی در مرز سوریه با ترکیه توسط تروریستهای تکفیری داعش، باعث شده است تظاهرکنندگان خشمگین در بیش از چهل شهر ترکیه، از الفاظ مشابهی علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه استفاده کنند.
افراد مسلحی که از اروپا و روسیه و کشورهای آسیایی و چچن و دیگر کشورها به سوریه و عراق می روند از طریق ترکیه وارد این کشورها می شوند. هزار ترکیه ای ماموریت دارند که به این افراد مسلح کمک کنند تا به سوریه و عراق بروند و به جمع گروه های تروریستی بپیوندند.

ترکیه که با خرید روزانه صد هزار بشکه نفت از داعش به قیمت بشکه‌ای ۲۵ دلار، بیشترین سود اقتصادی را از اقدامات داعش می‌برد، تلاش دارد از تکفیری‌های داعش برای حذف فیزیکی پ‌ک‌ک و نیز خواباندن اعتراضات کردها و تغییر جغرافیای کردستان سوریه و عراق استفاده کند.

حال اردوغان همه جانبه عظم خود را جذب کرده بود و از لحاظ نظامی، لجستیک؛ پشتیبانی به این گروه تکفیری کمک میکرد تا اینکه گروهی که از حزب جمهوری خلق به این منطقه مرزی رفت و از نزدیک اوضاع در شهر یایلاداغ را بررسی کرد، ساکنان شهر به آنها گفتند که نیروهای دفاعی ترکیه یک روز قبل از پایان درگیری ها در شهر ” کسب ” افراد زخمی در این درگیری ها را که با خودرویی در حال انتقال به بیمارستان این شهر بودند متوقف کردند و بعد از بازرسی این خودروها متوجه شدند که افراد زخمی فرماندهان داعش در درگیری های اخیر در شهر ” کسب ” بودند.
این جمله معروف رو که همه شنیدید
چاه نکن بهر کسی اول خودت بعدا کسی
حمله تروریستی و جنایت‌کارانه علیه تجمع و کمپین «فدراسیون جوانان سوسیالیست» در شهر مرزی «سوروچ»، در روز دوشنبه ۲۰ جولای که منجر به کشته‌شدن ۳۲ نفر و زخمی‌شدن بیش از صد نفر شد، همچنان خبر اول رسانه‌های جهانی است.
هر چند تمامی شواهد حاکی از دست‌داشتن گروه (داعش) در این حمله تروریستی است، اما تردیدهای زیادی نسبت به همدستی دولت «رجب طیب اردوغان» و به‌خصوص سازمان امنیتی ترکیه «میت» در این جنایت وجود دارد. از آنجا که مرکز فرهنگی شهر «سوروچ» که تجمع جوانان سوسیالیست قرار بود در آنجا برگزار شود، متعلق به شهرداری تحت تسلط «حزب دموکراتیک خلق‌ها» و قرار بر عزیمت این جوانان به «کوبانی» برای کمک و بازسازی ویرانه‌های این شهر بوده است، با توجه به سوابق موضوع و تحولات داخلی ترکیه، به‌درستی انگشت اتهام به سمت دولت آنکارا نشانه رفته است.
اردوغان عظم جذب کرده خود را برای کمک به داعش برگرداند و با دستور او هواپیماهای جنگی ترکیه مواضع داعش را در هم کوبید.
با این شرایط باید منتظر باشیم تا شاهد در گیری ها و انفجارهای دیگری باشم در ترکیه که خون هزاران ادم بی گناه ریخته شود یا نه
با این تفسیر نوبت ال سعود هم خواهد رسید…

 1. کوروش :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اردوغان بهترین تصمیم را گرفته با این کار ترکیه هم شر داعش وهم شر کردهای تروریست را از سر منطقه کم می کند.ترکیه باید این کار را زودتر از این ها آغاز می کرد.
  حرکت منفعلانه ترکیه قبلا به کردهای تروریست این امکان را داده بود که به بهانه جنگ با داعش سوریه را اشغال کرده و به نوعی مرزگشایی کنند.اما با پیوستن ترکیه بر علیه داعش این بهانه از کردهای تروریست گرفته خواهدشد.
  کردهای مسلح بین مرز سوریه و ترکیه جا خوش کرده اند و دارند برای فردایشان خاک و نقشه و وطن جور می کنند.کردهای وابسته به پ گ گ و اعضای بعضی از گروه های چپ گرا خیالات شومی در سر دارندومی خواهند از کردستان ایران ترکیه و عراق وسوریه یک کشور جعلی درست کنند بنام کشور کردستان.

 2. حسین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  عزم جزم برادر نه عظم جذب

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: