تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ - ۱۰:۵۷ کد مطلب 66075

علامه جعفری؛

آشنا با گذشته و پاسخگو به نیاز روز

مرحوم «محمدتقی جعفری» یکی از چهره های بین المللی اندیشه و فلسفه اسلامی و ایرانی است که به دلیل آشنایی با نگاه های غربی و تحلیل نگرش های شرقی و دینی، دیدگاه های نوینی را طی نیم سده ی گذشته به اهل معرفت عرضه کرد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ، علامه محمدتقی جعفری به سال ۱۳۰۴ خورشیدی در شهر تبریز متولد شد. وی پس از گذراندن دوره عالی تحصیلات علوم اسلامی در شهرهای تبریز، تهران، قم و نجف اشرف از محضر آیات عظام «میرزا فتاح شهیدی»، «محمدرضا تنکابنی»، «کاظم شیرازی»، «سیدعبدالهادی شیرازی»، «سیدابوالقاسم خویی» و «سیدمحسن حکیم» کسب فیض کرد.

کتاب های وی در زمینه های فقه، علوم سیاسی، روان شناسی، علوم تربیتی، معارف اسلامی، هنر اسلامی، مباحث فلسفی و کلامی، سرشار از آرا و نظریات ابتکاری و نوآورانه است.

از علامه جعفری آثار بسیاری در قالب کتاب، مقاله و سخنرانی منتشر شده است که می توان به «عرفان اسلامی»، «بررسی افکار هیوم و راسل»، «حقوق جهانی بشر و کاوش های فقهی»، «چهار شاعر (خیام، نظامی، سعدی و حافظ)»، «تحلیل شخصیت خیام»، مجموعه ۱۵ جلدی «تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی»، «مولوی و جهان بینی ها»، «فلسفه و هدف زندگی»، «آفرینش و انسان»، «حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب»، «حکمت اصول سیاسی اسلام»، «زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام»، «بررسی فقهی و حقوقی طرح ژنوم انسانی»، «علم و دین در حیات معقول»، «شناخت از دیدگاه علمی و قرآن»، مجموعه ۲۷ جلدی «ترجمه و تفسیر نهج البلاغه» و… اشاره کرد.

علامه جعفری به سبب دقت فراوان در ارایه ی مباحث، پیگیری توصیف ناپذیر در تجزیه و تحلیل مجهولات غربی و شرقی و نگاه پیشروانه در کشف مسائل پیچیده، از میانه های عمر به چهره ای بین المللی تبدیل شد؛ به گونه ای که دانشمندانی از مغرب زمین و دانشگاه های بزرگ جهان به دیدار و گفت و گو با وی می پرداختند. بخشی از این گفت و گوها که به بیش از یکصد مورد می رسد، چاپ شده است.

آشنایی جعفری با اندیشه های غربی موجب شد هم زاویه ی دید او به مسائل کلاسیک دگرگون شود و هم به طرح یک سلسله مسائل تازه بپردازد. بحث های او درباره ی انسان شناسی، جبر و اختیار، حیات معقول، وجدان، فلسفه هنر و… گوشه ای از نوآوری های او در تفکر اسلامی است. برای نمونه تجزیه و تحلیل های او درباره ی هنر بسیار متفاوت از آن مطالبی است که در زمینه ی هنر اسلامی بر پایه عرفان «ابن عربی» گفته می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: