تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ - ۱۱:۰۲ کد مطلب 66086

به مناسبت سالروز تشکیل فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛

زبان فارسی، زبان حکمت و حکیمان

دوم مرداد سالروز تشکیل فرهنگستان زبان و ادب فارسی است؛ مجموعه ای فرهنگی که به منظور حفظ اصالت و گسترش زبان و ادبیات فارسی به عنوان زبان حکمت و زبان حکیمان، از دیدگاه و نظرات متخصصان این حوزه بهره می برد تا سبب تعالی این میراث ارزشمند شود.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ، زبان وسیله ای ارتباطی موثر برای تعامل میان انسان ها است و عنصر وحدت بخش ملی، منطقه ای و همچنین انتقال دهنده ی آداب و میراث فرهنگی به نسل های آینده به شمار می رود. تجربه های گرانبهای علمی و پژوهشی بشر با محوریت زبان در طول قرن ها، توسعه و پیشرفت را به همراه داشته است.

حفظ و گسترش زبان و ادبیات فارسی به عنوان گنجینه ای هزارساله و میراث ارزشمند فرهنگی ضرورتی انکارناپذیر محسوب می شود. زبانی شیوا و پرنغز که تاریخی کهن دارد و ادیبان و شاعران بلندآوازه ی آن در جهان شناخته شده اند. ایرانیان نسبت به این زبان احساس دلبستگی بسیاری دارند. زبان فارسی بنابر اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زبان رسمی و مشترک ملت ایران به شمار می رود.

همزمان با ورود دانش و تکنولوژی اروپایی در دوره ی قاجاریه به کشور، کلماتی از زبان فرانسه و انگلیسی وارد زبان فارسی شد. انجمن های ادبی دوره ی قاجار را می توان پیشگامان معادل سازی واژه های فارسی به جای کلمه های بیگانه نامید. فرهنگستان ایران (فرهنگستان اول ) برپایه ی کار این انجمن ها در بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۱۴ خورشیدی تشکیل شد.

این نهاد در ۱۳۳۳ خورشیدی به طور رسمی تعطیل و پس از ۱۴ سال فرهنگستان زبان ایران (فرهنگستان دوم ) شکل گرفت و در این مرکز چهار کارگروه زبان های باستانی و میانه، واژه گزینی، گردآوری واژه های فارسی و دستور به فعالیت پرداختند.

سه سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با ادغام ۱۱ مرکز و سازمان تحقیقاتی که فرهنگستان دوم نیز جزو آن ها بود، موسسه ی مطالعات و تحقیقات فرهنگی بنیان نهاده شد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف تقویت زبان فارسی و همچنین ایجاد مرکزی برای جلوگیری از ورود کلمه های بیگانه، اساسنامه ی زبان و ادب فارسی را در ۲ جلسه ی جداگانه در بیست و ششم دی ۱۳۶۶ خورشیدی و بیست و چهارم اسفند ۱۳۶۸ خورشیدی به تصویب رساند.

پس از مدتی برپایه ی مصوبه ی مجلس شورای اسلامی و با هدف قانون استفاده نکردن از واژگان بیگانه، فرهنگستان سوم در دوم مرداد ۱۳۶۹ خورشیدی تشکیل و نخستین جلسه ی آن در بیست و ششم شهریور ۱۳۶۹ خورشیدی با دعوت وزارت فرهنگ و آموزش عالی (وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی در چارچوب وظایفی چون ایجاد واحدهای واژه سازی و واژه گزینی، نظارت بر واژه سازی و معادل یابی در ترجمه ها، بهره برداری صحیح از زبان های محلی به منظور تقویت زبان فارسی و غنی ساختن آن، بررسی و تصویب نتایج فعالیت های مراکز پژوهشی و فرهنگی و… به فعالیت می پردازد.

*پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز تشکیل فرهنگستان زبان و ادب فارسی با «نسرین پرویزی» معاون گروه فرهنگ نویسی و گروه واژه گزینی این فرهنگستان به گفت و گو پرداخته است.

معاون گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اهمیت جایگاه زبان و ادبیات گفت: زبان فارسی نماد هویت ملی ایرانیان است و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز بر آن به عنوان اصل مشترک تمام اقوام ایرانی تاکید می کند. این میراث ارزشمند در طول قرن ها در کتاب های مختلف علمی و ادبی پرورش یافته و بر غنای فرهنگی این سرزمین بیش از پیش افزوده است.

نسرین پرویزی افزود: به مرور زمان میان زبان فارسی و زبان علوم مختلف شکاف ایجاد شده که فرهنگستان زبان و ادب فارسی تلاش می کند با استفاده از واژه گزینی مناسب و مشورت با کارشناسان و متخصصان این فاصله را از میان بردارد تا این میراث گرانبها به زبان های بیگانه وابسته نباشد.

وی فعالیت کارگروه های این فرهنگستان را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی با داشتن ۱۳ گروه علمی و پژوهشی وظایف متعددی را بر عهده دارد که از جمله ی آن گروه ها می توان به آموزش زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ نویسی، واژه گزینی، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات تطبیقی، برون مرزی، تصحیح متون، دانشنامه ی تحقیقات ادبی، دانشنامه ی زبان و ادب فارسی در شبه قاره، زبان و رایانه، زبان ها و گویش های ایرانی، دستور زبان و ادبیات معاصر اشاره کرد.

او درباره ی وظایف گروه واژه گزینی یادآور شد: معادل یابی برای واژه های بیگانه وارد شده به زبان فارسی و استانداردسازی مفاهیم و اصطلاحات علوم و شغل های مختلف در محدوده ی زبان فارسی، از مسوولیت های این کارگروه است.

معاون گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد: زبان فارسی نیز همانند زبان کشورهای دیگر در محیط اینترنت و دنیای مجازی با مشکل مواجه است و گاهی روح زبان فارسی با این مقوله سازگاری ندارد. امیدواریم با تلاش این فرهنگستان که همواره با شورای مرکزی فضای مجازی ارتباط دارد و با همراهی مردم این موضوع به طور صحیح برطرف شود.

او با اشاره به تدوین فرهنگ جامع زبان فارسی در سال های آینده اظهار داشت: گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی مصمم است تا فرهنگ جامع زبان فارسی را تدوین کند که یک طرح ۲۰ ساله و شامل ۴۰ جلد خواهد بود. به دلیل این که در ایران روش فرهنگ نویسی گروهی وجود نداشته است و مانند فرهنگ های دهخدا و معین، افراد به تنهایی اقدام به نگاشتن فرهنگنامه می کردند، امید است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی بتواند سنت فرهنگ نویسی را با حضور گروه های متخصص و کارشناس پایه گذاری کند.

نسرین پرویزی درباره ی نشریات فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: اکنون هشت مجله به وسیله ی این نهاد چاپ می شود، نظیر مجله های فرهنگ نویسی و گویش نویسی این مجموعه در کشور وجود ندارد.

او تقویت زبان و ادبیات فارسی را وظیفه ی فرهنگستان دانست و یادآور شد: این نهاد ۷۰ کارگروه تخصصی در رشته های مختلف برای واژه گزینی دارد. هر کدام از کلمه های عمومی یک خوشه واژه در یک تخصص خاص محسوب می شود که شما نمی توانید آن را عمومی تلقی کنید. فرهنگستان زبان و ادب فارسی تعدادی از کلمه ها که ممکن است وارد فرهنگ مردم شود و با آن مشکل پیدا کنند، در شورایی با عنوان شورای واژه های عمومی مطرح و بررسی می شود.

معاون گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: از چهار سال پیش گروه واژه های عمومی شکل گرفت که در آن افراد متخصص که پیشینه ی سال ها واژه گزینی را در کارنامه ی خود دارند، فعالیت می کنند، این گروه سعی دارد تا واژه های عمومی را که هنوز در میان مردم جا باز نکرده است، بررسی کند و پیش از رایج شدن واژه بیگانه، معادل فارسی آن جایگزین شود. به طور مثال پس از تماس یکی از موسسه های مالی برای معادل سازی برای کلمه ی «وی تی ام» که دستگاهی جدید محسوب می شود، پس از بحث های فراوان واژه ی «فراپرداز» انتخاب شد. یکی از دلایل این نامگذاری این است که این دستگاه کاری بیشتر از دستگاه های خودپرداز بانکی انجام می دهد.

نسرین پرویزی در پایان گفت: ما از سازمان ها، اداره ها، مردم و به ویژه استادان و متخصصان در حوزه ی زبان و ادبیات فارسی می خواهیم که با ارایه ی پیشنهادهای خود در انتخاب واژه های جدید به جای کلمات بیگانه به فرهنگستان زبان و ادب فارسی کمک کنند و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارند تا این میراث ارزشمند فرهنگی برای آیندگان حفظ شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: