تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۵ - ۱۴:۳۴ کد مطلب 66284

دیدگاه/احسان آزادی کناری:

فضای مجازی با طعم هسته ای

مهم ترین مسائلی که این روزها در این صفحه مجازی به چشم می خورد مساله هسته ای و اظهار نظرهایی است که بزرگان سیاست کشور نسبت به مفاد جمع بندی دارند و به نقد آن می پردازند و موافقین یا مخالفینی از هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب شاهد آن هستند.

میدان ۷۲/احسان آزادی کناری: بسم الله الرحمن الرحیم
«وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللّهُ قَالُواْ بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَیْنَا عَلَیْهِ آبَاءنَا أَوَلَوْ کَانَ آبَاؤُهُمْ لاَ یَعْقِلُونَ شَیْئاً وَلاَ یَهْتَدُونَ»
«به ایشان گفته می شود از دستورات الهی پیروی کنید ، می گویند آیا از روش پدرانمان دست برداریم؟ آیا اگر پدرانمان و مادران شما شعور نداشتند شما باید جریمه بی شعوری آنها را بدهید؟!» بقره ۱۷۰
قرآن می گوید باید با سلاح عقل و اندیشه با مسائل روبرو شد، نباید عقیده ای درست را به دلیل آنکه دیگران انگ و برچسب به انسان می زنند رها کرد و نباید عقیده ای را به صرف تعلق داشتن به این یا آن شخصیت بزرگ و معروف پذیرفت. در هر زمینه ای باید خود به تحقیق و بررسی در مورد مسائل پرداخت.(آشنایی با قرآن استاد شهید مرتضی مطهری جلد ۱ ص ۶۱)
یکی از مسائلی که این روزها به صورت شایع در فضای مجازی مشاهده می شود پیروی از گمان ها و حدسیات به جای بهره گیری از علم و یقین است.
در حالیکه شخص می تواند با زدن کوچکترین دکمه از موبایل یا کامپیوتر خود و یا با رجوع به منابع اصیل در دسترس نسبت به قضیه ای علم حاصل کند اما به شایعات و گمان های بی پایه و اساس توجه می کند و حالتی منفعلانه نسبت به آن چیز پیدا می کند.
رسانه و به طور خاص فضای مجازی به عنوان عضوی از این خانواده ، این روزها حالت منفعلانه برای شخص ایجاد می کند و او را از حالت فعال و تجزیه و تحلیل دور نگه می دارد و بدون آنکه شخص از درستی یا نادرستی آن مطلب اطمینان حاصل کند آن را قبول می کند و به انتشار آن می پردازد.
یکی از آن نرم افزار های اجتماعی که کاربران بسیاری را با خود همراه کرده ، اینستاگرامی است که این روزها محفل خوبی برای عرض اندام های مختلف در مسائل روز دنیاست که بزرگان و نخبگان علمی و سیاسی و فرهنگی کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با ایجاد صفحاتی می کوشند تا بازار مسائل گوناگون را گرم نگه دارند.
از مهم ترین مسائلی که این روزها در این صفحه مجازی به چشم می خورد مساله هسته ای و اظهار نظرهایی است که بزرگان سیاست کشور نسبت به مفاد جمع بندی دارند و به نقد آن می پردازند و موافقین یا مخالفینی از هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب شاهد آن هستند.
اما مساله مهم تر برخورد کاربران هر دو طیف و عکس العمل مابعد آن می باشد به گونه ای که در بعضی از مواقع در جامعه تبعات آن را شاهد هستیم.
به عنوان مثال کاری که در این برهه حساس از تاریخ ایران اسلامی اتفاق افتاد و با برپایی جشن هایی که حتی مردم به عنوان وارثان این انقلاب از متن و سازوکار آن آشنا نبودند و به اصطلاح نوعی فرار به جلو محسوب می شود نمونه ای از این عکس العمل هایی است که موافقین یا مخالفینی را داشته است.
جشن های هسته ای که اگر شخص شرکت کننده در آن خودش مقید به تحقیق و بررسی نسبت به مفاد این جمع بندی باشد و مصالح ملی را در نظر بگیرد با کمترین دقت پی به درستی با نادرستی آن خواهد برد و در حد توان خودش می تواند نسبت به برپایی اینگونه مراسمات موضع گیری کند.
متاسفانه در ایران تعصب در زمینه حزب گرایی موج می زند و هر کسی برای اینکه از حزب متبوع خود دفاع کند تحت تاثیر فضای رسانه ای آن جریان خاص حالتی منفعلانه به خود می گیرد که عقل او را تحت الشعاع قرار می دهد.
کاری که قرآن و فرهنگ دینی ما در بسیاری از آیات و از جمله آیه ای که در ابتدا ذکر شد نیز از آن نهی کرده است و انسان ها را به تفکر و تعقل و دوری از تعصب و تقلید کورکورانه از بزرگان و نیاکان دستور می دهد و این کار به دور از رسالت یک جوان انقلابی است که باید خودش نسبت به حوادث روز یک موضع گیری شفاف داشته باشد.
باید توجه داشت که نتیجه تقلید کورکورانه جز فرو رفتن در جهل و حتی سبب انحطاط جامعه می گردد .
بهتر است در این موقعیت حساس به دور از هر گونه تعصب فکری و حزبی و به دور از عملیات روانی بعضی از رسانه های جریانی خاص و با شنیدن استدلالات هر دو طرف و نگاهی حتی به صورت گذرا به متن جمع بندی به خاطر منافع ملی مان که شده از حالت منفعلانه خارج شویم و با تجزیه و تحلیل و استدلال حالتی فعال را در خود زنده کنیم و کلام احسن را تبعیت کنیم .
و با تبعیت از فرمایشات امام خامنه ای با سعه صدر و به دور از هرگونه تفرقه ای با این مساله روبرو شویم و از دودستگی در کشور دوری کنیم.
باید در نظر داشت که مساله هسته ای نه تنها فقط برای نسل حاضر بلکه سرمایه ای عظیم برای نسل های آینده خواهد بود که از نیاکانی چون ما برای فرزندان آخرالزمانی به ارث می ماند.
بدون تعصب و دوری از حزب گرایی بهتر است به این سرمایه ملی نگاه کنیم تا با منطقی کوبنده خاری در چشم دشمنان این مرز و بوم باشیم.
دشمنانی که با ترفندهای مختلف رسانه ای سعی در به دست آوردن سرمایه عظیم انقلاب هستند و نباید با ترفندهای رسانه ای که به فرموده امام خامنه ای «تردید نسبت به آینده ، ترفند تبلیغاتی دشمن است» نسبت به آینده پر از امید که به دستان توانمند جوان ایرانی ساخته می شود تردیدی داشته باشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: