تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ - ۱۵:۳۳ کد مطلب 66319

دیدگاه/ طاهره واعظی؛

سوغات خون

صرف نظر از بعد سیاسی نام فابیوس یادآور واقعه ای ناگوار و دردناک برای مردم ایران بوده و خاطره تلخ وارد کردن خون های آلوده به ویروسهای خطرناک و مهلکی نظیر هپاتیت و ایدز از فرانسه را درسالهای ۶۱-۶۳ دریادها زنده می کند،ابتدا به شرح این واقعه غیرانسانی می پردازم.

میدان ۷۲/ طاهره واعظی: پس از اعلام برنامه جامع اقدام مشترک و صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در زمینه برنامه هسته ای ایران زمزمه هایی در رابطه با سفر وزیر خارجه فرانسه لوران فابیوس به ایران به گوش می رسد.اما صرف نظر از بعد سیاسی نام فابیوس یادآور واقعه ای ناگوار و دردناک برای مردم ایران بوده و خاطره تلخ وارد کردن خون های آلوده به ویروسهای خطرناک و مهلکی نظیر هپاتیت و ایدز از فرانسه را درسالهای ۶۱-۶۳ دریادها زنده می کند،ابتدا به شرح این واقعه غیرانسانی می پردازم.

البته اگربتوان اقدام غیرانسانی دولت فرانسه را درخوش بینانه ترین حالت سهل انگاری نام نهاد،در دوران نخست‌وزیری «لوران فابیوس»، ابتلای اولین فرد به بیماری ایدز در ایران رخ داد. اما پرونده رسوایی خون‌های آلوده فرانسوی هم‌چنان بدون پرداخت غرامت کامل باز است، براساس آمارهای غیررسمی، تعداد بیماران هموفیلی قربانی فرآورده‌های خونی آلوده فرانسوی در ایران ۳۰۰ نفر است اما براساس آمار رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۱۲۵ نفر از بیماران هموفیلی، مبتلا به هپاتیت و کلیوی در اثر استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس ایدز جان خود را از دست داده‌اند.

البته باید یادآور شوم رسوایی فابیوس فقط محدود به ایران نبوده و خون‌های آلوده فرانسوی به برخی کشورها از جمله آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان و عراق نیز صادرشده اند.از سال ۱۳۷۵ پس از آن که دو نفر از کارشناسان فدراسیون جهانی هموفیلی از مرکز پالایش و پژوهش خون ایران بازدید کردند وضع عدم ویروس زدایی محصولات تولید شده توسط این مرکز به صورت جدی مطرح شد و از سال ۷۶ شکایت‌های بیماران به صورت کیفری روی کار آمد.

با طرح شکایت در رابطه با محصولات داخلی، پرونده شکایت آلوده شدگان به ایدز که از طریق محصولات وارداتی از فرانسه در سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ اتفاق افتاده بود دوباره مطرح و به این شکایت پیوست و رنج نامه پدر دو بیمار هموفیلی که به ویروس ایدز آلوده شده بودند به مقام معظم رهبری، منجر به دستور رسیدگی مقام معظم رهبری به قوه قضائیه شد.
بنابراین پرونده خون‌های آلوده با سه بخش ابتلای بیماران از طریق فرآوردهای خونی وارداتی آلوده به ایدز از فرانسه توسط شرکت مریو، فرآورده های خونی آلوده به هپاتیت و خرید تجهیزات دست دوم ویروس زدایی از فرانسه برای راه اندازی پالایشگاه پلاسما به جریان افتاد.
در دوران نخست‌وزیری فابیوس، خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فراورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه اقدام غیر انسانی این انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروس HIV و بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

این خون‌های آلوده بدون اینکه مراحل آزمایش را طی کنند، به دستور شخص لوران فابیوس وارد بازار شدند و غربالگری این محموله‌ها هم زمانی صادر شد که دیگر دیر شده بود و وی در دادگاه به راحتی تبرئه شد.

در حال حاضر نیز حداقل۱۸۰۰ بیمار در کشور شناسایی شده‌اند که در اثر مصرف خون‌های فرانسوی آلوده به هپاتیت و ایدز مبتلا هستند.

البته مسئولان وزارت بهداشت کشورمان نیز بیکار ننشستند و سازمان انتقال خون ایران نیز در سال ۱۳۸۷ با تشکیل پرونده‌ای نسبت به اعلام شکایت از شرکت فرانسوی مریو اقدام کرد و دفتر حقوقی ریاست جمهوری نیز وارد عمل شد.

با اثبات نقش شرکت فرانسوی در عدم تولید محصول سالم، سایر کشورها نسبت به دریافت غرامت از این شرکت اقدام کرده و توانستند خسارات خود را دریافت کنند.در این میان و با وجود تلاش‌های انجام شده از سوی مسئولان و خانواده قربانیان پرونده، ایران تنها کشوری است که هنوز موفق به دریافت خسارت خود از شرکت مریو نشده است.

براساس آخرین آمار، تاکنون ۱۱۴۴ نفر از بیماران هموفیلی تا سال ۱۳۸۶ غرامت خود را دریافت کرده اند. از سال ۱۳۸۶، ۱۶۰۰ پرونده از هموفیلی ها و تالاسمی ها و دیگر مصرف کنندگان خون و فرآورده های خونی تشکیل شد که تاکنون برای حدود ۸۵۰ فقره رای بدوی صادر و بالغ بر ۶۰۰ رای در دادگاه تجدید نظر تایید و غرامت بالغ بر ۲۰۰ نفر دیگر پرداخت شده یا درحال پرداخت است.

یک تناقض آشکار

همواره شاهد هستیم که داعیه آزادی و حقوق بشر فرانسه گوش فلک را کرکرده و این کشور همواره درمورد نقض حقوق بشر درکشورهای دیگر ازجمله کشورمان ابراز نگرانی می کند،اما موضوع زمانی درد آور می شود که به خاطر آوریم که فرانسه ازاصلی ترین حامیان صدام درجنگ عراق علیه ایران بوده و نه تنها ماجرا به همین جا ختم نشد بلکه فرانسه با وقاحت تمام منافقینی را که چند هزار ایرانی بیگناه و غیر نظامی را با وحشیانه ترین شیوه ها و شنیع ترین جنایتها ترور کردند با آغوش باز پذیرفت و مامن و پناهگاه این تروریستهای خطرناک شد. اما تناقض آشکار فرانسه در دم زدن از حقوق بشر و آزادی و و در عمل ذبح انسانیت بسیار فراتر ازاین موارد است بی فایده نیست اگربه تجاوز این کشور به کشورآفریقای مرکزی و کشتارمسلمانان توسط شبه نظامیان مسیحی و نقش حمایت گرانه نظامیان فرانسوی اشاره کنیم،اما از هرچه بتوان گذشت ازکارنامه تاریک فرانسه در حمایت از تروریستهای خونخوار داعش نمی توان صرف نظر کرد،چنانکه به اذعان مقامات فرانسوی بسیاری از اعضای پلید داعش تابعیت فرانسوی دارند.اکنون با وجود این سابقه تاریک فرانسه درزمینه نقض حقوق بشر و نقش مخرب این کشور در روند مذاکرات هسته ای سوال اینجاست که لوران فابیوس پس از خونهای آلوده این بار چه سوغاتی برای ملت صبور و مظلوم ایران به ارمغان آورده است؟؟؟

 1. اكبر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  تا حالا از ایدز وضررهای آن وخسارت از فرانسوی ها لال شده بودید ،
  از موقع شروع به کار سایت ۷۲تن اگر یک کلمه از این موضوع درسایت منتشر کردهاید بگوئید تا به من ثابت شود شما سیاسی کاری نمیکنید شما آأمهای حقیری هستید که دارد تازه کم کم خروس پیدا میشود (تا کور شود هرکه درآن غش باشد)

 2. mm7cn :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اینکه ما به خاطر مسولین گذشته فرانسه.فابیوس که امروز مسول سیاست خارجی فرانسه است رو بش حمله کنیم حرکت خیلی زشتیه.اون مهمان ماست.سوای این مساله .دلواپسان عزیز موضع خودشون رو مشخص کنن.از یه طرف مزاکرات رو بش حمله میکنن از یه طرف مسگن فابیوس نزاشت ما توافق بکنیم.آیا موافق توافق هستین؟یا مخالف؟اگه مخالفین پس بحثی نیس اینکه کدوم کشور اول وارد تهران بشن همه شون کافرن.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: