تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ - ۰۷:۰۰ کد مطلب 66548

دیدگاه/مهدی فاطمی نسب:

راز همراهی امام خامنه ای با دولت در موضوع مذاکرات هسته ای

رهبر فرزانه انقلاب، به عنوان ولی حق، بنا به یک تکلیف شرعی و عقلی، در راستای رضایت اکثریت جامعه و نه رضایت یک نفر(شخص رئیس جمهور) و البته به قصد هدایت جامعه، با برنامه های دولت در این زمینه، موافقت مشروط کرده اند، به امید آن که گرد و غبار نشسته بر آینه ی اندیشه و باور مردم که پایه ی بقای نظام است، کنار برود.

میدان ۷۲/مهدی فاطمی نسب: طبق صریح قرآن، فقط دو نوع حاکمیت و ولایت در جهان وجود دارد، یکی«الله» و یکی «طاغوت»[۱] که البته می توان طور دیگری هم به موضوع نگاه کرد. بر این اساس در عالم فقط یک حاکمیت حقیقی و اصیل وجود دارد و آن حاکمیت الله است.[۲] و حاکمیت طاغوت بدل آن حکومتِ اصیل است یا بهتر بگوییم؛ طاغوت، مقوله ای عدمی است، که نسبت با حکومت حقیقی، مانند نسبت سایه به نور است. حکومت الله، یعنی حکومتی که مشروعیت خود را از ناحیه خداوند کسب می کند و چهار چوب آن را خود خداوند تعیین کرده است(ما انزل الله).

حکومت و حاکمان چه حق باشند، چه باطل برای تعیُّن و استقرار، نیاز به استقبال و حمایت اکثر مردم قلمرو خود دارند، یعنی اگر حکومتی نتواند توجه و حمایت اکثریت مردم جامعه ای را به دست آورد، نمی تواند زمام امور را به دست بگیرد و اگر هم با ابزاری مثل جنگ، خشونت و خونریزی مستقر شود، پایدار نخواهد بود. پس در اصلِ نیاز به همراهی مردم، فرقی بین حکومت حق و حکومت باطل وجود ندارد؛ اما علی رغم شباهت ظاهری، ماهیت این نیاز، بسیار متفاوت و ناسازگار هستند که توضیح داده خواهد شد. در داستان قرآنی حضرت یوسف و در توطئه ی زلیخا ، علیه پیغمبر خدا، هر دو  نفر به سمت درب می دویدند، یعنی در این مسئله عین هم بودند؛ اما ماهیت این دو نوع دویدن نه متفاوت بلکه متضادِ هم بود. موضوع ضرورت حمایت و همراهی از حکومت های حق و باطل نیز مشابه مثال بالاست. بدین صورت که حکومت طاغوت دنبال رضایت اکثریت مردم است برای رضایت مردم (دلیل اول) و برای پایداری خود حکومت (دلیل دوم).

اما حکومت الله در پی رضایت اکثریت مردم است برای«هدایت اکثریت». به عبارت روشن تر، هدف حکومت حق و حاکمان الهی، هدایت مردم است؛ اما پر واضح است که تا رضایت مردم در کار نباشد؛ یعنی تا مردم به «هادی» شان اعتماد نکنند و به راه و رسمش رضایت ندهند، امکان هیچ نوع هدایتی وجود ندارد. ذکر این نکته هم ضروری است که رضایت به فرمانبری از حکومت حق و حاکم الهی یک امر درونی، ناشی از معرفت کافی و احساس مثبت قلبی است نه یک مقوله ی ناشی از اجبار و اکراه و این یعنی «رشد» و «بلوغ» مطلوب.

در رابطه با ضرورت حمایت و اقبال مردمی، نسبت به حکومت اسلامی، فرقی بین ولی معصوم و ولی نامعصوم نیست؛ یعنی هر دو حکومت به یک صورت به حضور و حمایت مردم نیاز دارند. برای اثبات این مدعا به کلام وحی مراجعه می کنیم؛ طبق آیه ۶۷ سوره مائده مشروعیت امامت امام علی(ع) از ناحیه خداست و پیامبر گرامی اسلام (ص) با همه ی عظمتش، فقط ابلاغ گر موضوع بوده است.[۳] اما همین انسان برگزیده ی از ناحیه خداوند، ۲۵ سال از رهبری جامعه اسلامی دور  می ماند چون مردم جامعه اسلامی آن روز، تا ۲۵ سال خواهان «عدل علوی» و «هدایت الهی» نشدند و الّا امام علی(ع) کمالاتش، ذوالفقارش، خانواده­اش، تأیید آسمانی اش در طول این ۲۵ سال وجود داشت. در رابطه با احیاگر اسلاب ناب محمدی در عصر حاضر، حضرت امام خمینی(ره) نیز، حمایت و همراهی مردم، بسیار موضوعیت داشت و حضرت ایشان زمانی موفق به سرنگونی رژیم باطل شاهنشاهی و پایه گذاری حکومت دینی «جمهوری اسلامی» شدند که با استقبال و همراهی قاطبه ی مردم ایران روبرو شدند.

در حال حاضر (ولایت امام خامنه ای) هم همین طور است. یعنی درست است که این نظام الهی و مشروع است و رهبر آن هم الهی است؛ اما اگر به هر دلیل رضایت و حمایت اکثریت را از دست بدهد، دیر یا زود ساقط خواهد شد، همچنان که در زمان حضرت امام حسن (ع) این اتفاق افتاد، و در آن صورت آرزوی همه ی پاکان و دینداران در طول تاریخ بر باد خواهد رفت. شاید به همین دلیل است که امام خمینی(ره) حفظ این نظام مقدس را از اوجب واجبات دانستند. البته با توجه به اخبار رسیده از حضرات اهل بیت(ع)، بشارت های عقلی و قرائن و شواهد میدانی، هر شرایط سختی هم که پیش آید، بسیار امیدواریم که این اتفاق بد، هیچ وقت رخ نخواهد داد.

انتخابات یازدهمین دوره ی ریاست جمهوری اسلامی ایران در ۲۴ خرداد۱۳۹۲ برگزار شد و آقای دکتر حسن روحانی با رای ۷/۵۰ درصد مردم، به عنوان رئیس جمهور کشور برگزیده و توسط مقام معظم رهبری تنفیذ شدند. دکتر روحانی فردی بود که در ایام تبلیغات، صراحتاً و مکرراً از تعامل جدید با جهان سخن می گفت و به گردش سانتریفیوژها بدون چرخش چرخ زندگی مردم (به زعم خودشان) انتقاد وارد می کرد. نیازی نبود که مواضع ایشان را افراد دیگری به گوش احاد مردم برساند، چرا که همه ی رسانه ها و خصوصاً رسانه ملی این کار انجام می داد.

آقای دکتر روحانی در حالی به تعامل ناقص و ناصحیح دولت وقت با جهان انتقاد می کرد که آن دولت، فراتر از تعامل سنتی کشورمان، وضعیتی مهاجمی (ایجابی، سلبی) پیش گرفته بود و از تاییدات مکرر مقام معظم رهبری نیز بهرمند شده بود. نشانه ی توفیق این سیاست، گسترش عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در آمریکای جنوبی (حیاط خلوت سابق آمریکا) و نفوذ با سرعت بالا در کشورهای این منطقه بود. نشانه ی دیگر توفیق سیاست خارجی دولت قبل، حمایت های چند باره ی کشورهای عضو سازمان جنبش عدم تعهد (۱۱۸ کشور جهان) از حقوق نظام و ملت ایران، به ویژه برگزاری اجلاس سران آن کشورها در ایران و پذیرش ریاست ایران بر این سازمان بود. پس تقریباً واضح می شد که منظور آقای دکتر روحانی از تعامل با جهان، همان تعامل با چند کشور غربی و خصوصاً آمریکاست. تازه اهل فن میداند که نبود یا سردی روابط با این کشورها نیز مخصوص حوزه ی سیاسی بوده و تعاملات و مراودات اقتصادی، فرهنگی، علمی و تجاری ما با این کشورها هر چند  فراز و نشیب  داشته؛ اما هیچ گاه متوقف نشده است. این که این شعار آقای دکتر روحانی در زمان تبلیغات، درست بود یا اشتباه، در این جا مد نظر نیست. موضوع این است که ۷/۵۰ درصد مردم (اکثریت نسبی) در حالی به آقای روحانی رأی دادند که از  شعارها و برنامه های وی در زمینه ی انرژی هسته ایی و روابط بین الملل تقریباً اطلاع داشتند.

دولت یازدهم مستقر شده و رئیس جمهور قانونی و مشروع، همان طور که در ایام تبلیغات اعلام کرده بود، موضوع سیاست خارجی را در اولویت خود قرار داده و بر مذاکره با کشورهای غربی و  به ویژه آمریکا اصرار کرد و اصرار کرد. مقام معظم رهبری که بر اساس تعالیم اسلامی و راه روش امام خمینی[۴] همواره (وقفه ناپذیر) بر دشمنی ذاتیِ آمریکا با اسلام و اصل نظام جمهوری اسلامی تأکید کرده و بارها بی اعتمادی خود را نسبت به شیطان بزرگ و هم پیمانان غربی آن، به روشنی اعلام نموده بود، با درخواست دولت قانونی ای که نماینده ی اکثریت ملت (ولو اکثریت شکننده) است موافقت می کند.

رهبر معظم انقلاب که در تاریخ ۱۳/۸/۸۶ به صراحت فرموده بودند: «امروز هر کس به ما می گوید آقا تعلیق موقت بکنید، ما می گوییم یک بار که تعلیق موقت کردیم؛ دو سال! دو سال تعلیق موقت کردیم، فایده اش چه شد؟»، در رابطه با تعلیق داوطلبانه غنی سازی توسط دولت موضع تقابلی نگرفتند.

یا در حالی که در دیدار مورخه ۲۲/۵/۹۳ با وزیر امورخارجه (آقای دکتر ظریف) و سفرا، ضمن تأیید سخنان دو روز قبل رئیس‌جمهور در جمع سفیران و کارداران در خصوص تعامل با همه دنیا افزوده بودند: در این میان دو استثنا وجود دارد رژیم صهیونیستی و آمریکا. همچنین در تاریخ ۱۲/۸/۹۲ فرمودند: «من فکر نمی کنم، از این مذاکرات آن نتیجه ای را که ملت ایران انتظار دارد به دست بیاید». اما به صورت قهری، جلوی مذاکره ی نمایندگان دولت با ۵+۱ و در نهایت مذاکره با آمریکائی ها را نگرفت کما این که خودشان در تاریخ ۲/۴/۹۴ فرمودند: «این مذاکراتی که در واقع فراتر از مذاکرات ما با پنج به علاوه‌ی یک است؛ مذاکره‌ی با آمریکایی ‌ها است…».

آیا خدای نکرده، مقام معظم رهبری دچار محافظه کاری شده است؟ آیا ایشان از خطوط قرمز تعیین شده توسط خودشان عدول کرده؟ قطع و یقین خیر؛ بلکه با توجه به آن چه در بند ۲ و ۳ این نوشته آمد، رهبر فرزانه انقلاب، به عنوان ولی حق(حاکم الهی)، به عنوان یک تکلیف شرعی و عقلی، در راستای رضایت اکثریت جامعه و نه رضایت یک نفر(شخص رئیس جمهور) و البته به قصد هدایت جامعه، با برنامه های دولت در این زمینه، موافقت مشروط کرده اند، به امید آن که گرد و غبار نشسته بر آینه ی اندیشه و باور مردم که پایه ی بقای نظام است، کنار برود. این ادعا، زمانی اثبات و روشن تر می شود که مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۲/۸/۹۲ به صراحت دلیل موافقت خود با برنامه ی دولت را این گونه بیان می کنند: «تجربه ای است و پشتوانه تجربی ملت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد»، عنوان می کند.

در پایان، در رابطه با این همراهیِ امام خامنه ای با رئیس جمهور قانونی و دولت ایشان چند نکته مطرح می شود:

– این همراهی قبل از هر چیز، نشان دهنده ی فاصله ی بسیار زیاد حکومت دینی از دیکتاتوری و همچنین مدیریت شایسته ی دینی و عقلانی شخص امام خامنه ای است.

– سرعت افزایش«ظرفیت فکری جامعه» در مواضع آینده ی رهبرمعظم انقلاب، تأثیر مستقیمی خواهد داشت کما این که در دو سال گذشته داشته است.

– نقش خواص و نخبگان و به ویژه مدعیان طرفداری از نظام و رهبری در افزایش، ثبات یا کاهش«ظرفیت فکری جامعه» غیر قابل انکار است.

– مطمئناً همراهی ولی، با این برنامه ها، تا موقعی ادامه پیدا می کند که ادامه ی حرکت دولت به اصل و اساس نظام و کیان ملت آسیب جدی وارد نکند.

– … فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللّهِ … . بقره/۲۵۶[۱]

– لا حکم الا الله. انعام، ۵۸[۲]

یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکافِرینَ- [۳]

-بقره/۱۲۰[۴]

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اقای فاطمی این همه اراجیف که زاییده ذهن متحجر ودلواپس شماست نوشتن نداشت. تمام مردم میدانند که در هشت سال حکومت جریان انحرافی بر این کشور بیش از ۴۰ سال عقب افتادیم.هنوز شما از انها طرفداری میکنید.واقعا جای تاسف است.

  • یحیی :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   اگر این ناشناس محترم که دست به توهین شان هم ظاهرا خوب است،، جز اصحاب ولایت باشد، فرمایش مورخه ۲/۶/۸۷ حضرت آقا در تایید ادعای آقای فاطمی را تقدیم شان میکنم:
   «بنده هم در دوره هاى گذشته همیشه حمایت میکردم. منتها خب، این خصوصیاتى که عرض کردیم، موجب میشود که انسان گرمتر حمایت کند و در این قدردانى و حمایت، دلگرمتر اقدام کند. ما امروز در مقابله‏ ی با استکبار، در سیاست خارجی زبانمان زبانِ طلبکاری، عزت، اقتدار معنوی و اقتدار ملی است؛ آن وقت بعضی بیایند همین را به عنوان نقطه‏ ی ضعف وانمود کنند که نه آقا! شما کاری کرده‏اید که فلان دولتها از شما خوششان نیاید. خب، معلوم است که خوششان نمی‏آید. فلان دولتها آن وقتی خوششان می‏آید که انسان تملق آن‏ها را بگوید و حرفهای آن‏ها را به عنوان حرفهای برتر ذکر بکند؛ خودش را کوچک کند و از حرفهای خودش و حرفهای انقلاب عقب‏نشینی کند؛ آن وقت آن‏ها خیلی خوششان می‏آید»

  • مهدی :
   آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

   سلام. ای کاش موقع ذکر کلمه ی توهین آمیز «اراجیف»، حداقل؛ آیات قرانی، فرمایشات امام و مقام معظم رهبری را استثنا می کردید برادر ناشناس!!!

 2. پفک نمکی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آسمون به ریسمون …
  سعی کنید کمتر آن مرحوم را تطهیر کنید…
  همیشه سعی میکنید به ازاقدامات محمود خان یادی کنید…
  چه نتیجه مثبتی داشت بودن در حیاط خلوت …

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  شما تهرانیها نمی خواهید روبروی سفارت فرانسه به خاطر خون های آلوده تحصن کنید. چه قدر بی بخار بابا یک فکری بکنید

 4. امیر محمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  چقدر جالب چند روز پیش دقیقا همین مطالب را می خواستم بنویسم براتون ارسال کنم ولی فرصت نشد ۱۰۰ دررصد با این متن موافقم

 5. اصل :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  محشر بود…بالاخره یه مقاله قوی از جبهه طرفداران دکتر خوندیم

 6. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  احسنت .عالی. درود بر رهبر بصیر انقلاب

 7. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  مقاله ی خوبی بود…
  آنچه در اذهان ما میگذشت، با زبان نوشتاری بیان شده است…
  خسته نباشید

 8. شهرام :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بسیار تحلیل سنجیده و بجایی بود ، آنقدر جالب بود که برای چند نفر دیگه هم فرستادم و آنها هم نظر من را تایید کردند.واقعا تاریخ بما درس میدهد و مرتبا تکرار میشود.

 9. احمد شیخ :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  موضوع مطلب بالا ، احمدی نژاد نبود ولی چون بحث شد دوستان خواننده را به بیانات ۲۳/۴/۹۲ رهبر معظم انقلاب ارجاع می دهم:
  «هشت سال کار کردید، تلاش کردید، کارهاى خوبى انجام گرفت، تحمل زحمات کار شبانهروزى را شماها نشان دادید؛ یعنى دیده شد، احساس شد، همه فهمیدند که رئیس جمهور محترم و همکارانشان در دولت حجم کارشان بسیار بالا و پرشتاب نسبت به همهى دورههاى دیگر بود و هست؛ این نقطهى برجستهاى است که نباید این را نادیده گرفت. همهى کسانى که می خواهند دربارهى دولت ها، دربارهى کابینهها، دربارهى رؤساى جمهور قضاوت کنند – چه پیش خودشان، چه در منظر عموم – و نظرى بدهند، خوب است به این نکته هم توجه کنند: حجم کار بالا و تلاش خستگىناپذیر و اعراض از آسایش ها و آسودگىها و امتیازاتى که معمولاً مسئولان کشورها در دنیا دارند؛ استراحت می کنند، تفریح می روند، امتیاز می گیرند؛ این ها را نخواستن، ندیدن، طلب نکردن، امتیاز بزرگى است که این دولت بحمدالله از این امتیاز برخوردار بود.
  یک نکتهى دیگر هم که در مورد این دولت در طول این هشت سال مورد نظرم بود و بارها هم به آن اشاره کردم، این است که این دولت بحمدالله توانست شعارهاى انقلاب را سر دست بگیرد و به آنها افتخار کند و آنها را در جامعه مطرح کند.
  این دولت این شعارها را مطرح کرد، برجسته کرد، سر دست گرفت، به آنها افتخار کرد؛ در مجامع جهانى، احساس شرم از انگیزههاى انقلابى و از اهداف انقلابى و از شیوههاى انقلابى نکرد؛ این خیلى کار بزرگى بود.
  آنچه که براى خدا کردید، خداى متعال آنها را در نامهى عمل شما ثبت کرده و کرامالکاتبین آنها را نگه داشتهاند و بلاشک به درد شما خواهد خورد. آنچه را که شما عمل کردید، چه حالا بنده و امثال بنده ببینیم، بدانیم و تشکر کنیم، چه نبینیم، ندانیم و تشکر نکنیم، «انّ الله شاکر علیم»؛(۱) خدا، هم میداند – علیم است – هم سپاسگزار است. امیدواریم انشاءالله خداى متعال به شماها توفیق دهد». »

 10. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  شما که نظران مخالفان احمد ی نژاد را که حا و ی تو هین و تخریب قرار میدید و لی و قتی در مقام پا سخگو یی بر میایم انرا تا یید نمی کنید
  اقایو ن تمام ار زش های کشو ر به پای کد خدا دارن قربا نی می کنند و ۱۰۰ ها محدو یت و تعهد برای کشو ر به ار مغان او ردهاند تازه تحریم ها را هم نتو انستند در زمان تو افق بر دارند و به فرایند دیگر ی که حتمی نیست گره زدهاند
  ۲ سال جز بی کار ی و گرانی و افزایش قیمت ها و سختی معیشت بر ای مردم هیچ ار مغانی نداشته و ندارند

 11. امین ولایت :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  از نویسنده محترم سپاسگزارم متن عالی محکم مستدل و شفاف بود. خدایت توفیق دهد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: