تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۵ - ۲۳:۲۲ کد مطلب 66559

دیدگاه/محسن پورذهبی:

ضرورت ساده زیستی حاکم و کار گزار حکومت اسلامی

از این روایات به روشنی ضرورت ساده زیستی حاکم و کارگزار حکومت اسلامی استفاده می شود و جای تاسف دارد که برخی از روحانیون حامی هاشمی رفسنجانی که داعیه ی خط امام و تشیع را دارند کسانی که حامی این تفکر هستند را افرادی متحجر و صوفی می نامند.

میدان ۷۲/محسن پورذهبی: یکی از شعار های مهمی که از ارکان گفتمان انقلاب اسلامی محسوب میشود، ساده زیستی حاکمان و کارگزاران حکومت اسلامی است که متاسفانه از سوی برخی از نزدیکان هاشمی رفسنجانی این ویژگی مهم، با استناد به روایتی ضعیف السند  مسلک صوفی ها و متحجرین نام برده شده است و یا در برخی از اظهار نظر های خود گفته اند ” مردم از والی و حاکم جامعه، عدالت می خواهند نه ساده زیستی ”

مردم عدالت میخوان نه ساده زیستی بذارید

صوفی و متحجر

در این یادداشت سعی شده در سه بخش، ضرورت ساده زیستی حاکم و کارگزار حکومت اسلامی، تبیین شود.

  1. ضرورت ساده زیستی از منظر امام خمینی

امام خمینی بارها و بارها بر ساده زیستی مسئولان و روحانیون جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که بخشی از انها را ذکر می کنیم.

الف ) بحمد اللَّه امروز وارد مسائل سیاسى شدن دیگر عیبى ندارد، ولى باید توجه کنید که همه متوجه شما هستند، لذا زىّ‏ اهل علم خودتان را حفظ کنید. درست مانند علماى گذشته ساده زندگى کنید. در گذشته چه طلبه و چه عالم بزرگ شهر زندگیشان از سطح معمولى مردم پایینتر بود و یا مثل آنها بود. امروز سعى کنید زندگیتان از زى آخوندى‏ تغییر نکند. اگر روزى از نظر زندگى از مردم عادى بالاتر رفتید بدانید که دیر یا زود مطرود مى‏شوید؛ براى اینکه مردم میگویند ببینید آن وقت نداشتند که مثل مردم زندگى مى‏کردند، امروز که دارند و دستشان مى‏رسد از مردم فاصله گرفتند. باید وضع مثل سابق باشد، باید طورى زندگى کنیم که نگویند طاغوتى هستیم.(۱)

ب ) در اینجا ضمن تشکر از علما و روحانیون و دولت خدمتگزار حامى محرومان باید از باب تذکر عرض کنم و بر آن تأکید نمایم، مسئله ساده‏ زیستى‏ و زهدگرایى علما و روحانیت متعهد اسلام است که من متواضعانه و به عنوان یک پدر پیر از همه فرزندان و عزیزان روحانى خود مى‏خواهم که در زمانى که خداوند بر علما و روحانیون منت نهاده است و اداره کشور بزرگ و تبلیغ رسالت انبیا را به آنان محول فرموده است، از زىّ روحانى خود خارج نشوند و از گرایش به تجملات و زرق و برق دنیا که دون شأن روحانیت و اعتبار نظام جمهورى اسلامى ایران است، پرهیز کنند و بر حذر باشند که هیچ آفت و خطرى براى روحانیت و براى دنیا و آخرت آنان بالاتر از توجه به رفاه و حرکت در مسیر دنیا نیست که بحمد اللَّه روحانیت متعهد اسلام امتحان زهدگرایى خود را داده است . (۲)
ج ) از اهم مسائلى که باید تذکر بدهم، مسئله ‏اى است که به همه روحانیت و دست‏اندرکاران کشور مربوط مى‏شود و همیشه نگران آن هستم که مبادا این مردمى که همه چیزشان را فدا کردند و به اسلام خدمت نموده و به ما منّت گذاشتند، به واسطه اعمال ما از ما نگران بشوند، زیرا آن چیزى که مردم از ما توقع داشته و دارند و به واسطه آن دنبال ما و شما آمده‏اند و اسلام را ترویج نموده و جمهورى اسلامى را بپا کردند و طاغوت را از میان بردند، کیفیت زندگى اهل علم است. اگر خداى نخواسته، مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده‏اند، عمارت درست کرده ‏اند و رفت و آمدهایشان مناسب شأن روحانیت نیست و آن چیزى را که نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند، از دست دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهورى اسلامى همان. (۳)

  1. ضرورت ساده زیستی حاکم اسلامی از منظر اهل بیت

نویسنده ی کتاب کافی محمد بن یعقوب کلینی ( رحمه الله ) باب و فصلی را در کتابش عنوان کرده به اسم  “روش امام در باره خود و وضع خوراک و پوشاکش در زمان حکم رانی بر مردم ”  و در آن باب چهار روایت را ذکر کرده است.(۴)

در یکی از این روایات امیر المومنین ( علیه السلام ) به شخصی به نام عاصم گفته اند: همانا خداى عز و جل بر پیشوایان عدالت واجب ساخته که خود را در ردیف مردم ضعیف و ناتوان گیرند، تا فقر و تنگدستى، فقیر را از جا بدر نبرد.

و همچنین در روایت دیگری امده است که امیر المومنین علیه السلام فرموده اند : خدا مرا پیشواى خلقش قرار داد، و بر من واجب ساخت که در باره خود و خوراک و نوشیدنی و پوشاکم، مانند مردم ضعیف و مستمند، بر خود تنگ گیرم، تا فقیر از فقر من پیروى کند و ثروتمند بوسیله ثروتش سرکشى و طغیان ننماید.

  1. ضرورت ساده زیستی کارگزار حکومت اسلامی از منظر اهل بیت علیهم السلام

امیر المونین علیه السلام طبق روایت نهج البلاغه (۵) نامه ای مفصل به والی خود عثمان بن حنیف داشتند و از بریز و بپاش ها در قلمروی او شکایت می کنند و می فرمایند:

اى پسر حنیف، به من گزارش دادند که مردى از سرمایه‏ داران بصره، تو را به مهمانى خویش فرا خواند و تو به سرعت به سوى آن شتافتى.
خوردنى‏ هاى رنگارنگ براى تو آوردند و کاسه‏ هاى پر از غذا پى در پى جلوى تو نهادند گمان نمی کردم مهمانى مردمى را بپذیرى که نیازمندانشان با ستم محروم شده و ثروتمندانشان بر سر سفره دعوت شده ‏اند، اندیشه کن در کجایى؟ و بر سر کدام سفره مى‏خورى؟

و در ادامه می فرمایند :
من اگر می خواستم، می ‏توانستم از عسل پاک، و از مغز گندم، و بافته‏هاى ابریشم، براى خود غذا و لباس فراهم آورم، امّا هیهات که هواى نفس بر من چیره گردد، و حرص و طمع مرا وا دارد که طعام هاى لذیذ بر گزینم، در حالى که در حجاز یا یمامه کسى باشد که به قرص نانى نرسد، و یا هرگز شکمى سیر نخورد، یا من سیر بخوابم و پیرامونم شکم ‏هایى که از گرسنگى به پشت چسبیده، و جگرهاى سوخته وجود داشته باشد، یا چنان باشم که شاعر گفت: ” این درد تو را بس که شب را با شکم سیر بخوابى و در اطراف تو شکم‏هایى گرسنه و به پشت چسبیده باشند .آیا به همین رضایت دهم که مرا امیر المؤمنین علیه السلام خوانند و در تلخى‏ هاى روزگار با مردم شریک نباشم؟ و در سختى‏هاى زندگى الگوى آنان نگردم؟

——–

از این روایات به روشنی ضرورت ساده زیستی حاکم و کارگزار حکومت اسلامی استفاده می شود و جای تاسف دارد که برخی از روحانیون حامی هاشمی رفسنجانی که داعیه ی خط امام و تشیع را دارند کسانی که حامی این تفکر هستند را افرادی متحجر و صوفی می نامند.

به امید ظهور انسان کامل که صد البته نزدیک است .

و العاقبه للمتقین

 


 

پی نوشت :
(۱) صحیفه امام، ج‏۱۷، ص: ۴۵۳
(۲) صحیفه امام، ج‏۲۰، ص: ۳۴۳
(۳) صحیفه امام، ج‏۱۹، ص: ۳۱۸
(۴) کافی ج۱ ص ۴۱۱
(۵) نهج البلاغه نامه ۴۵

 

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    لینک رو مرتب کنید به صورتی که از خود عبارات پنجره باز بشه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: