تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ - ۱۱:۱۴ کد مطلب 66667

عملکرد بنادر کشور در سراشیبی

عملکرد تخلیه و بارگیری بنادر در چهار ماهه نخست امسال با کاهش ۱۲.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۲ میلیون و ۶۹۳ هزار و ۳۴۱ تن رسید.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از مارین تایمز، بر اساس آمار منتشرشده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی عملکرد تخلیه و بارگیری بنادر کشور در چهار ماهه نخست امسال با کاهش ۱۲٫۴ درصدی به ۴۲ میلیون و ۶۹۳ هزار و ۳۴۱ تن رسید که ۲۸ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۶۵۸ تن آن سهم کالاهای غیرنفتی و ۱۴ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۶۸۳ تن آن سهم فرآورده‎های نفتی بوده است.

تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر ایران در چهارماهه امسال با افت بیش از چهار میلیون تنی از ۳۲ میلیون تن در چهار ماهه سال قبل به ۲۸٫۱ میلیون تن در چهار ماهه امسال رضایت داد و کاهش ۱۲٫۶ درصدی را در پرونده خود ثبت کرد و آنطور که جدول آمار حکایت می‎کند شیب کاهش عملکرد تخلیه کمتر از کاهش عملکرد بارگیری است و این نشان می‎دهد که نسبتا واردات کمتر از صادرات ریزش داشته است.

بر اساس آمار، تخلیه کالاهای غیر نفتی با کاهش ۷٫۷ درصدی به ۱۴ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۲۰۷ تن و بارگیری با افت ۱۷٫۲ درصدی به ۱۳ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۴۵۱ تن رسید .

در آمار چهار ماهه عملکرد بنادر، همه روش‎های تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی نیز گام‎های خود را به عقب برداشته و کاهش را در کارنامه خود ثبت کرده‎اند به‎گونه‎ای که واردات با کاهش ۵ درصدی به ۱۱٫۴۲۵ میلیون تن، صادرات با کاهش ۱۷٫۷ درصدی به ۱۱٫۳۴۴ میلیون تن، ترانزیت با کاهش ۲۴٫۷ درصدی به ۱٫۵۲۱ میلیون تن، کاپوتاژ با کاهش ۳٫۲ درصدی به ۲٫۶۹۲ میلیون تن، ترانشیپ با کاهش ۲۹٫۲ درصدی به ۵۲۷٫۳ هزار تن رسید و مابقی که حدود ۶۱۳ هزار و ۸۷۷ تن بوده مربوط به سایر رویه‎ها می‎شود.

همچنین، آمار غیرنفتی عملکردهای مختلف بنادر در تیرماه نیز همچون آمار چهار ماهه ریزش دسته‎جمعی داشت به‎گونه‌ای که رشد منفی همه بخش‎ها منجر به افت ۷٫۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر شد.

تخلیه و بارگیری فرآورده‎های نفتی هم در چهار ماه نخست امسال، با حدود ۱۲ درصد کاهش مواجه شده است که تخلیه فرآورده‎های نفتی با ۱۸٫۴ درصد کاهش به شش میلیون و ۷۳۱ هزار و ۸۹۱ تن و بارگیری با ۵٫۴ درصد کاهش به هفت میلیون و ۸۳۶ هزار و ۷۹۲ تن رسید.

بر این اساس فعالیت بنادر در حوزه فرآورده‎های نفتی، واردات ۱۷٫۳ درصد، صادرات ۱۹٫۱ درصد و کاپوتاژ ۱۲٫۵ درصد کاهش و یا به بیان دیگر رشد منفی داشته است.

تنها شاخصی که در کارنامه چهارماهه بنادر کشور رشد داشته و عملکرد مثبت را ثبت کرده است ترانزیت مواد و فرآورده‎های نفتی بوده که ۹ درصد افزایش داشته است و در مدت زمان یک ماهه تیر نیز نسبت به تیر سال گذشته تقریبا همین اندازه رشد را ثبت کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: