تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ - ۱۵:۲۶ کد مطلب 66736

فساد نفتی در دولت اصلاحات با دلالی پسر مهاجرانی

وزیر اسبق نفت از یک فساد نفتی در دولت اصلاحات با صحنه‌گردانی پسر وزیر ارشاد آن دولت پرده برداشت.

به گزارش میدان ۷۲، مسعود میرکاظمی گفت: در زمان مدیریت زنگنه بر وزارت نفت در دوران اصلاحات که شرکت تاسیسات دریایی هم هنوز واگذار نشده بود، یک فساد بزرگ در ماجرای خریداری یک دکل انجام شده که دانستن جزئیات آن بسیار تامل برانگیز است.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات ماجرای فساد در خریداری دکل در دوران اصلاحات بیان کرد: در آن زمان که آقای سلطان‌پور مسئولیت شرکت مدیریت تاسیسات دریایی را بر عهده داشت که امروز هم همه کاره صنعت نفت است، یک دکل خریداری شد که غیر قابل استفاده و اصطلاحا آهن پاره بود.

 

وی افزود: دلال این دکل فردی به نام مهاجرانی بوده که فرزند وزیر اسبق ارشاد است و با توجه به غیرقابل استفاده بودن این دکل، دکل مذکور چندین سال در بندر شارجه باقی می‌ماند و کشور برای نگهداری این دکل ۶ تا ۷ میلیون دلار هم هزینه به اماراتی‌ها پرداخت کرده است.

 

وی با اشاره به نقش یکی دیگر از مدیران نفتی در خریداری دکل در دوران اصلاحات عنوان کرد: یکی از کسانی که پای نامه خرید این دکل را امضا کرده و در آن زمان دلال بوده و واسطه خریداری این دکل شده است، امروز یکی از مدیران ارشد وزارت نفت است.

 

وزیر اسبق نفت گفت: گزارش این تخلف در مجلس آمده و ما در حال تحقیق و تفحص هستیم و اگر این خبر صحت داشته باشد، آن مدیر باید عزل شود و وزیر نفت هم باید پاسخگو باشد، بنابراین خواهش می‌کنم که آقای اژه‌ای ماجرای این دکل را هم پیگیری کند تا مشخص شود چه کسانی این کار را انجام داده‌اند که امروز از مدیران مهم نفتی کشور هستند.

 

شایان ذکر است بر اساس یکی از اسناد سری وزارت امور خارجه عربستان که به تازگی در پایگاه اینترنتی ویکی لیکس منتشر شد، وزارت دارایی این کشور بر اساس درخواست عطاء‌الله مهاجرانی اعطای بورسیه شصت و پنج هزار پوندی به پسر او را برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه «وارویک» انگلیس پذیرفته است.
حقیقت ماجرای دکل گم شده

میرکاظمی درباره دکل گم شده دولت دهم نیز تصریح کرد: ماجرای دکلی که آقای وزیر نفت مطرح کردند، در پایان سال ۹۰ اتفاق افتاده است و توسط شرکت تاسیسات دریایی خریداری شده که ربطی هم به وزیر وقت ندارد.
وی توضیح داد: در آن زمان یک دکل خریداری می‌شود، پرداخت اولیه‌ای صورت می‌گیرد، ولی پرداخت بعدی با تاخیر انجام می‌شود، بنابراین فروشنده مایل نیست که با تاخیری که در پرداخت انجام شده آن دکل را تحویل دهد و این یک دعوای حقوقی است.

 

وی به هدف زنگنه در پرداختن به ماجرای دکل اشاره کرد و به نسیم گفت: آقای زنگنه و دوستانش به این دلیل ماجرای این دکل را مطرح کردند که می‌خواستند کرسنت را تحت پوشش قرار دهند، زیرا ایشان ۹ دی سال گذشته بخشی از مدیران مسئول رسانه‌های هم فکر خودش را جمع کرده و اصرار داشته که نام بابک زنجانی را مطرح کنند تا ماجرای کرسنت فراموش شود.

 

وزیر اسبق نفت بیان کرد: چرا ماجرای کرسنت باید مسکوت بماند و چرا زمانی که وزیر ارشاد در خصوص جریمه سنگین کشور برای قرارداد کرسنت صحبت می‌کند مجلس نباید از آن خبر داشته باشد؟

 

میرکاظمی خاطرنشان کرد: آقای وزیر نفت باید پرونده دکل را پیگیری حقوقی کند و هیئت مدیره شرکت تاسیسات دریایی هم باید از وزیر نفت بخواهد که ماجرای این دکل را پیگیری حقوقی کنند و اگر مالک این دکل حرفی برای گفتن دارد درآنجا حرفهایش را مطرح کند، همچنین با هرکس در این پرونده کوتاهی کرده باید برخورد شود.

منبع: نسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: