تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ - ۱۲:۱۰ کد مطلب 66957

مرتضوی: وزیر کار را جلب کنید

در این رابطه دلایلی را ارائه کردم که نه تنها من درباره این موضوع استنکافی نکرده‌ام، بلکه مدیرعامل و وزیر فعلی نیز خودشان از این موضوع استنکاف کردند.

به گزارش میدان ۷۲ روز گذشته آخرین جلسه دادگاه «سعید مرتضوی» در پرونده کهریزک هم‌زمان با ادامه رسیدگی به بخشی از پرونده تأمین‌اجتماعی او برگزار شد. این را وکلای شاکیان می‌گویند اما مرتضوی چنین اعتقادی ندارد و می‌گوید امروز (یکشنبه) مشخص می‌شود که جلسه بعدی‌ای در کار خواهد بود یا نه.

چه جلسه‌ای برگزار بشود چه نشود، سریال «مرتضوی» و دادگاه – حداقل در ماجرای تأمین‌اجتماعی- هنوز تمام نشده است. بخش مهم پرونده هنوز در دادسراست و به دادگاه نیامده؛ بخشی که بر اساس گزارش تحقیق‌وتفحص مجلس درباره نحوه فروش شرکت‌های زیرمجموعه سازمان به «بابک زنجانی»، چک‌های ضمانت و برخی پرداخت‌های مالی در قالب سکه و کارت هدیه به اشخاص، اتهاماتی را متوجه «سعید مرتضوی» می‌کند. دادگاه دیروز هم مانند جلسه قبل طولانی و در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

روح‌الامینی: مرتضوی مشاور فیلم‌نامه تخیلی بشود

«میرمجید طاهری»، وکیل خانواده روح‌الامینی، به پایان پرونده کهریزک خوش‌بین و امیدوار است که شکایت خانواده «روح‌الامینی» در مورد اتهام «معاونت در قتل» از «سعید مرتضوی» به نتیجه برسد. او با اشاره به مستمسک «مرتضوی» در دادگاه، برای تبری‌جستن از این اتهام به «شرق» گفت: «مرتضوی معتقد بود چون قبلا در شکایت خانواده «کامرانی» از این اتهام تبرئه شده است پس باز هم باید تبرئه شود. درحالی‌که هیچ حرف و مطلب جدیدی برای گفتن نداشت و قاضی هم این استدلال را نپذیرفت»، «طاهری» افزود: «اتفاقات مختلفی در این دو سال افتاده است. فضای دادگاه با فضای دادگاه دو سال پیش تفاوت‌هایی داشت و قاضی هم فرد دیگری است. برای همین من امیدوارم که این پرونده به نتیجه مطلوب برسد و حکم به‌نفع آقای روح‌الامینی صادر شود». به گزارش ایسنا، پدر مرحوم «روح‌الامینی» هم دیروز با بیان اینکه «این اولین باری است که در دادگاه تحت عنوان «ولی‌دم» مرحوم «محسن روح‌الامینی» در رابطه با قتل او حضور پیدا می‌کنم، درحالی‌که در رسیدگی قبلی، در عنوان اتهامی «بازداشت غیرقانونی» و «گزارش خلاف‌واقع»، پرونده مشترک بوده است»، گفت: «‌من نیز آخرین ابعاد شکایتم را مطرح کردم و نصیحت‌هایی که باید می‌کردم را ارائه دادم، البته اگر کسی به آنها گوش کند». «روح‌الامینی» در ادامه گفت: «کسانی که به‌ شغل خود وارد نیستند به‌دنبال شغل‌های دیگری مانند مشاور فیلم‌نامه‌های تخیلی و پلیسی باشند. به آقای دادستان سابق تهران این مشاغل را پیشنهاد می‌کنم؛ زیرا در وارونه‌گویی خوب هستند. امیدواریم وی هیچ‌گاه به قوه قضائیه بازنگردد». او افزود: «مردم می‌گویند که چاقو هیچ گاه دسته خود را نمی‌برد، اما امیدواریم قوه قضائیه این بار این ضرب‌المثل را باطل کند».

مرتضوی: ۶ سال است عذاب می‌کشم

«مرتضوی» با اشاره به این که «روح‌الامینی» به مصاحبه‌ای از آقای «احمدی مقدم» استناد کردند و درخواست کردند که در دادگاه حضور پیدا کنند گفت: «من نیز از آنجا که استناد آقای روح‌الامینی حرف‌های آقای احمدی‌مقدم بوده است مصاحبه‌های وی را در رابطه با حادثه کهریزک جمع‌آوری کردم. آقای «احمدی‌مقدم» در مصاحبه خبری خود گفته بودند که کشته‌شدگان کهریزک به‌ویژه آقای روح‌الامینی در کهریزک کتک نخوردند بلکه در محل درگیری و فتنه کتک خورده‌اند. من نیز این مطالب را به دادگاه ارائه کردم. این افراد در اغتشاش سال ٨٨ شرکت کردند و با پلیس درگیر شدند. پلیس نیز آنها را دستگیر کرده و من دخالتی در دستگیری آنها نداشتم. سازمان بازرسی نیز نظریه‌ای داده و اعلام کرده که اختصاصاً مرحوم روح‌الامینی زخم‌ها و جراحتش مربوط به زمانی که در کهریزک بازداشت بود، نیست بلکه این زخم‌ها قدیمی است و به قبل از اعزام به کهریزک بازمی‌گردد. این گفته «مرتضوی» درحالی است که بر اساس گزارش پزشکی قانونی علت مرگ «محمد کامرانی» «امیر جوادی‌فر» و «محسن روح‌الامینی» ضربه به نسوج نرم بدن ٧٢ ساعت قبل از مرگ و شرایط بد نگهداری اعلام شده بود. «صالح نیکبخت» وکیل خانواده «جوادی‌فر» پیش‌تر به «شرق» و رسانه‌های دیگر گفته بود: «١٣ نفر از پزشکان عالی‌رتبه کشور از رشته‌های مختلف و سرکار خانم مینو محرز به اتفاق آرا نظر دادند که این افراد در زندان کهریزک به دلیل ضرب و شتم متوالی و ضرباتی که بر نسوج نرم آنها وارد شده بوده دچار عفونت داخلی شده و به علت اینکه به‌موقع به پزشک نرسیده و مداوا نشده بودند، فوت کرده‌اند و در علت مرگ همه آنها قید شده بود که به علت ضربات متعدد وارده بر نسوج نرم آنها در مدت ٧٢ ساعت قبل از فوت بوده است. اگر پیش از آنکه این افراد در روز سه شنبه ٢٣ تیر ٨٨ به زندان اوین منتقل شوند، به دستور شورای عالی امنیت ملی و مقامات عالیه کشور عمل می‌شد، قطعا آنان در زندان کهریزک دچار ناراحتی نمی‌شدند و به کما نرفته و فوت نمی‌کردند». «احمدی مقدم» هم در مصاحبه دو سال قبل خود با ایسنا گفته بود که علت انتقال بازداشتی‌ها به سوله کهریزک اصرار مرتضوی بوده است. «مرتضوی» دیروز مدعی خسارت شد و گفت: «من نیز به عنوان دادستان تهران و مسئول امنیت تهران خسارت خورد‌ه‌ام. من در این شش سال در عذاب هستم درحالی‌که مقصران اصلی افرادی هستند که در پشت صحنه حضور دارند که همان سران فتنه و ضدانقلاب‌هایی که علیه کشور فتنه برپا کردند هستند و باید پاسخ‌گو باشند».

وکیل تأمین‌اجتماعی: جای شاکی و متهم  عوض شده است

به گزارش خبر گزاری‌ها دیروز «مرتضوی» اعلام کرد به واسطه وکیلش، جلب علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را خواستار شده است. او با اشاره به اینکه شکایت سازمان تأمین‌اجتماعی این بود که من از مصوبه رئیس مجلس شورای اسلامی و اجرای رأی دیوان عدالت اداری درباره تبدیل سازمان به صندوق و بالعکس استنکاف کردم، گفت: «در این رابطه دلایلی را ارائه کردم که نه تنها من درباره این موضوع استنکافی نکرده‌ام، بلکه مدیرعامل و وزیر فعلی نیز خودشان از این موضوع استنکاف کردند». او افزود: «با توجه به انتشار این مطالب دادگاه، آقایان «نوربخش» و «ربیعی» را احضار کرد که آنها در جلسه امروز حضور نیافتند و نمایندگان خود را معرفی کردند. این در حالی است که وقتی کسی برای گواهی‌دادن یا به عنوان شاهد به دادگاه احضار می‌شود باید خودش در دادگاه حضور یابد. لایحه‌ای در رابطه با لزوم حضور نوربخش و ربیعی به دادگاه ارائه می‌دهم تا ببینیم آیا این دو نفر برای شکایتی که مطرح کردند، اسناد و مدارکی را ارائه می‌کنند یا خیر؟» دیروز همچنین اعلام شد قاضی «کشکولی» از «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «نوربخش»، رئیس سازمان تأمین‌اجتماعی، خواسته است به عنوان مطلع در دادگاه حاضر شوند و توضیحاتی دهند. اما «مجتبی نظری» با اشاره به اینکه درخواست جلب از سوی «مرتضوی» لزوما او را در این باره محق نمی‌کند به «شرق» گفت: «این تقاضا موجه نیست و دادگاه نه‌فقط ترتیب اثر نمی‌دهد، بلکه طرح آن هم اهانت‌آمیز است. گو این که جای شاکی و متهم عوض شده است». «نظری» با اشاره به اینکه خبر احضار آقای «ربیعی» از سوی قاضی درست است گفت: «چون وزارت کار، رفاه و تأمین‌اجتماعی در ارسال پاسخ استعلام دادگاه تأخیر کرده بود، قاضی دستور احضار وزیر را صادر کرده بود و مرتضوی هم همین را بهانه کرده بود، درحالی‌که اصلا دیر پاسخ دادن یا پاسخ ندادن ربطی به وزیر ندارد. پاسخ‌ها باید توسط زیرمجموعه وزیر تهیه می‌شد، ولی چون یک پاسخ ساده نیست و مدارک و مستندات مالی و بررسی دقیق نیاز دارد، تهیه آن طول کشیده است. درنهایت من دیروز به همراه مدیر امور مالی سازمان با مدارک و پرونده‌های لازمی که قاضی درخواست کرده بود در دادگاه حاضر شده‌ام. برای قاضی پاسخ‌ استعلام‌ها مهم بود که ما بردیم و در نهایت بحث احضار وزیر و مدیرکل، سالبه به انتفاء موضوع شد». «نظری» افزود: «مدیر کل امور مالی در دادگاه توضیح داد «مرتضوی» حقوقش را که هر ماه هفت‌میلیون‌و ۵٩٠ هزارتومان بوده است تا ماه آخر گرفته است. بااین‌حال ایشان می‌گوید این رقم را علی‌الحساب گرفته است. چون بعدا هیأت‌امنا افزایش حقوق را تصویب کرده است، شامل حال ایشان هم می‌شود. ایشان مدعی است آن مبلغ اضافه را به او نداده‌اند».

 

منبع: شرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: