تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲ - ۱۹:۳۷ کد مطلب 67120

حملات هوایی سنگین عربستان به «لحج » برای تصرف پایگاه العند

ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور در استان مأرب واقع در مرکز یمن با عناصر گروه تروریستی داعش و نیروهای وابسته به منصور هادی درگیر شدند که در این درگیری‌ها تعدادی از سران داعش کشته شدند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از شبکه خبری المسیره، ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور در استان مأرب با عناصر وابسته به عربستان سعودی و گروه تروریستی داعش درگیر شدند.

بر اساس این گزارش، در این درگیری ها تعدادی از سران داعش و عناصر وابسته به منصور هادی از جمله عبدالرب علوی الباشا، عایض سویده، محسن سویده، عدنان مظفر و علی صعنون کشته شدند.

ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور در شهرستان مدغل به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

یک منبع امنیتی به المسیره گفت که «أنیس حسین الجابری» یکی از سرکردگان گردان المغتربین که در عربستان آموزش دیده‌اند در استان لحج در درگیری با نیروهای ارتش یمن کشته شده است.

یک منبع نظامی با اشاره به حملات شدید جنگنده‌های عربستان به استان لحج در شمال عدن که پایگاه هوایی استراتژیک العند نیز در این استان قرار دارد، گفت: با وجود حملات شدید جنگنده‌های عربستان ولی نیروهای وابسته به این کشور هیچ پیشرفتی را در لحج  به دست نیاوردند.

این در حالی است که شبکه خبری اسکای نیوز گزارش داد، قسمت غربی پایگاه العند به تصرف نیروهای وابسته به عربستان سعودی درآمده و درگیری‌ها به داخل پایگاه کشیده شده است.

این منبع نظامی با تکذیب ادعای برخی رسانه‌ها در مورد ورود عناصر منصور هادی به پایگاه هوایی العند، گفت: نیروهای هادی فاصله زیادی با پایگاه «العند» و پادگان «لبوزه» دارند.

برخی از رسانه‌ها از جمله الجزیره و العربیه گزارش دادند که فرودگاه نظامی العند به دست عناصر مورد حمایت عربستان در آمده است.

اهمیت استراژیک پایگاه هوایی العند

پایگاه هوایی العند در ۶۰ کیلومتری شمال عدن و در استان لحج واقع شده است و مساحت آن به بیش از ۱۵ کیلومترمربع می‌رسد. این پایگاه در دهه ۶۰ توسط نیروهای انگلیسی بنا شده است.

در سال ۲۰۱۲ آمریکا از این پایگاه برای استقرار پهپادهای خود و حمله به عناصر القاعده در یمن استفاده می‌کرد ولی بعد از کنترل ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بر این پایگاه سربازان آمریکایی آن را ترک کردند.

العند تنها یک پایگاه هوایی نیست بلکه یک پایگاه زمینی نیز به شمار می‌رود و در آن واحدهای تانک، توپخانه و مراکزی برای آموزش وجود دارد و همچنین آشیانه‌هایی برای جنگنده‌ها در زیر زمین و انبارهای مملو از سلاح و مهمات دارد. این پایگاه به‌دلیل نزدیک بودن به دریا و همچنین موقعیت مناسب نسبت به استان‌های جنوبی از اهمیت راهبردی برخوردار است.

عربستان قصد دارد با تصرف این پایگاه از آن برای انجام عملیات هوایی علیه دیگر مناطق یمن استفاده کند.

حمله جنگنده‌های عربستان به مزارع کشاورزان در صعده

جنگنده‌های عربستان سعودی در ادامه حملات خود به جنوب یمن ۴ نوبت کوه «امان» را در تعز واقع در جنوب یمن بمباران کردند و حملات خود را به پایگاه هوایی العند افزایش دادند.

واحد موشکی ارتش یمن نیز در پاسخ به حملات عربستان با ۶ موشک یک مجتمع ساختمان‌های دولتی را در ظهران واقع در جنوب عربستان و با موشک‌های زلزال نیز پایگاه نظامی الحثیره را در جازان هدف قرار داد.

همچنین جنگنده‌های عربستان سعودی مزارع کشاورزان را در منطقه آل مطیع واقع در استان صعده در شمال یمن هدف قرار داد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: