تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۳ - ۱۱:۰۶ کد مطلب 67219

رحمت اله رئوفی خبرداد؛

۱۷ انجمن میراث فرهنگی در کشور احیا شد

دبیر احیای انجمن های میراث فرهنگی کشور گفت: تاکنون ۱۷ انجمن میراث فرهنگی احیا شده و بقیه انجمن ها نیز تا پایان شهریور امسال احیا می شوند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، رحمت اله رئوفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ۱۶ هزار انجمن میراث فرهنگی با ۸۰ هزار عضو تا سال ۸۴ در کشور وجود داشت اما متاسفانه فعالیت این انجمن ها به دلایلی از آن سال تاکنون متوقف شده است.
وی با بیان اینکه در زمینه تعداد اعضای این انجمن ها در کشور نمی توان پیش بینی دقیق کرد، افزود: به تعداد شهرستان ها، بخشداری ها و دهیاری های کشور انجمن میراث فرهنگی تشکیل می شود و هیچگونه محدودیتی برای عضویت مردم در آنها نیز وجود ندارد.
مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: ریاست این انجمن ها در استان ها، شهرستان ها، بخش ها و روستاها بر عهده استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران است که وظیفه حمایت و نظارت بر آثار تاریخی و فرهنگی را بر عهده دارند.
به گفته وی، اعضای اصلی این انجمن ها مردم هستند که به صورت داوطلبانه در همه زمینه ها و وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعم از مرمت، احیا، پژوهش و معرفی با این سازمان همکاری می کنند.
رئوفی با بیان اینکه یک میلیون اثر تاریخی در کشور شناسایی شده است، یادآور شد: نیروهای حفاظتی سازمان میراث فرهنگی در سراسر کشور تنها سه هزار نفر هستند که برای حفاظت از این آثار کافی نیست.
وی گفت: با این وجود سیاست سازمان میراث فرهنگی افزایش نیروهای حفاظتی نیست بلکه واگذاری کار حفاظت و حراست از آثار تاریخی به خود مردم است.
به گفته دبیر احیای انجمن های میراث فرهنگی کشور، مردم باید با نقش میراث فرهنگی در وضعیت فعلی زندگی، اقتصاد، سیاست و فرهنگ خود آشنا شوند و به منظور آگاهی بخشی به مردم، باید سالانه دو همایش آموزشی در استان ها برگزار شود.
وی اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش نیز مسوولیت دارد موضوع آثار تاریخی و فرهنگی را در تکالیف درسی بگنجاند تا دانش آموزان از سنین کودکی با اهمیت میراث فرهنگی و نقش آن در اقتصاد کشور آشنا شوند.
رئوفی افزود: آثار تاریخی، اسناد هویت ما هستند و بدون آنها هیچ پیشینه ای برای عرضه کردن به جهانیان نخواهیم داشت.
وی خاطر نشان کرد: مردم باید نسبت به این موضوع که حفاظت نکردن از آثار تاریخی چه تهدیدات سیاسی و اقتصادی در پی خواهد داشت، آگاه شوند.
مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر احیای انجمن های میراث فرهنگی کشور به منظور شرکت در همایش احیای انجمن میراث فرهنگی ایلام روز دوشنبه به استان ایلام سفر کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: