تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۳ - ۱۵:۰۲ کد مطلب 67282

تحلیلی بر رفتار ساختارشکنانه احمدی نژاد؛

چگونه به یکباره دکتر احمدی نژاد ساختار ثابت دولت ها را هدف قرار داد

با اینکه دولت ها و شعارها عوض می شدند ولی تغییر اساسی و واقعی در ساختارها مشاهده نمی شد. درست مثل دمکراسی های غربی که منجر به تغییر خاصی نشده و حاکمیت سرمایه داران همواره به قوت خود باقی می ماند.

به گزارش سرویس سیاسی میدان ۷۲، بعد از سقوط نظام شاهنشاهی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، با تصویب قانون اساسی، امام خمینی (ره) اقدام به تعیین نقشه راه و تغییر مسیر حرکت کلی نظام، از سمت باطل به سمت حق نمودند، حال نوبت به دولت ها بود که اقدام به تغییر در جزئیات و ساختارهای موجود نماید. چرا که تمامی ساختارهای موجود در کشور برای رسیدن به اهداف نظام سرمایه داری طراحی شده بود. اما متاسفانه به علل مختلف از جمله عمیق نبودن دیدگاه دولتمردان، و همچنین کمبود تئوری های اجتماعی دینی در بین عالمان دینی، به این مهم پرداخته نشد. ساختارهای اداری، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با همان شیوه قبلی به کار خود ادامه دادند. این فقط ظواهر بود که تغییر کرده بود و مدیران بودند که عوض شده بودند. برای مثال سیستم بانکی با تغییر در برخی مقررات فقط ظاهر شرعی گرفته بود ولی در عمل فرقی با نظام بانکی سرمایه داری نداشت. این فقط ساختار ها نبودند که ثابت بودند بلکه مدیران هم همواره از یک دایره محدود انتخاب می شدند. با اینکه دولت ها و شعارها عوض می شدند ولی تغییر اساسی و واقعی در ساختارها مشاهده نمی شد. درست مثل دمکراسی های غربی که منجر به تغییر خاصی نشده و حاکمیت سرمایه داران همواره به قوت خود باقی می ماند. این اقدامات دولت ها باعث می شد که اسلام خالی از محتوا شده و از آن پوسته ظاهری بیشتر باقی نماند و این امر خود باعث دوری مردم از اسلام و نظام می شد. با وجود توصیه های موکد مقام عظمای ولایت به دولتمردان برای اصلاح این موارد، باز کشور شاهد حرکت به سمت جمود، قشری گری، شکاف طبقاتی و انحصارطلبی بود و رفته رفته این مانور تجمل بود که جای ساده زیستی را می گرفت.

همه این موارد موجب عدم پویایی و حرکت و رشد اجتماعی شده بود و جمهوریت و همراهی مردم با نظام را تهدید می کرد. تا اینکه با توجهات صاحب این انقلاب حضرت حجه (عج)، دعای مقام معظم رهبری و مردم محروم، در سال ۱۳۸۴ مردی از جنس مردم در کمال بهت و ناباوری مسئولین دولت های قبلی رییس جمهوری اسلامی ایران شد. او از حلقه خاص مدیران نبود و نباید به این جایگاه می رسید. لذا حمله بی سابقه ای به خادم ملت آغاز شد تا هم از او و هم از مردمی که به او رای دادند انتقام گرفته شود. حمله ای از طرف همه جناح ها و جریان ها که روز به روز بر دایره آن افزوده شد و کار را بر خادم ملت سخت تر می کرد.

مهم ترین اقدام دولت های نهم و دهم یعنی زنده کردن جمهوریت نظام و بازگرداندن پویایی و نشاط و امید به مردم بود. مردمی که سالها بود از مدیران ثابت دولت های مختلف و عملکردآنها خسته شده بودند و خود را دیگر صاحب انقلاب نمی دیدند. از این رو بود که ایجاد تحول در ساختار های مدیریتی کشور، در دستور کار دولت قرار گرفت.

البته ناگفته نماند که کمبود تئوری هایی که بتواند مبانی دین اسلام را به عرصه اجتماع آورده و عملی نماید گریبان دولت عدالت محور را نیز گرفت و موجب نداشتن جایگزین مناسب برای ساختار های شکسته شده قبلی شد(مانند تغییرات در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و …). اما نفس همین ساختار شکنی، عملی بسیار مفید و مبارک بود . مقام معظم رهبری در سال ۸۴ در مورد دکتر احمدی نژاد می فرمایند اگر او رأی هم نمی‌آورد فقط از این حیث که شعارهای انقلاب را زنده کرد، قابل تقدیر است. اعتماد و حمایت مقام معظم رهبری از دکتر محمود احمدی نژاد و ارتباط قلبی عمیق بین دکتر و ایشان یکی از عوامل اصلی موفقیت در مسیر حرکت دولت بود.

اقتدار و توانایی مدیریت جهانی مقام عظمای ولایت در جایگاه رهبر جامعه موجب حفظ اسلامیت، امنیت، یکپارچگی وحدت نظام اسلامی می شد. لذا دکتر احمدی نژاد وظیفه دوم که همان حفظ جمهوریت و رشد و پویایی نظام بود را بر عهده گرفت. از این رو شعار عدالت طلبی را سرلوحه کار خود قرار داد و شروع به اقدامات دیالکتیکی و ساختار شکنانه کرد. البته شاید ظاهر این اقدامات در برخی موارد نادر، با نظر مقام معظم رهبری مغایر به نظر برسد اما در باطن یک هدف را دنبال می کرد. عمده علت این امر در تفاوت جایگاه های آن دو در نظام اسلامی بود. درست مانند اختلاف در عملکرد ظاهری حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) که شرح علل آن ذکر گردید.

در زیر به برخی از این اقدامات دیالکتیکی و ساختار شکنانه دولت نهم و دهم اشاره می گردد:

۱ – شکستن حلقه بسته مدیران و استفاده از مدیران جوان

۲ – تحول در ساختار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که قطب بسط تفکر سرمایه داری در کشور بود

۳ – سفر های استانی و زنده کردن شعار های انقلابی همچون عدالت طلبی در بین مردم

۴ – ایجاد تغییر در گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی از گفتمان محافظه کارانه و مصلحت گرایانه دولت های قبلی به گفتمان مطالبه گرایانه و آرمانگرایانه و عزتمدارانه

۵ – توزیع عادلانه منابع دولتی در بین مردم

۶ – طرح دوباره نظریات عرفانی فراموش شده امام خمینی برای ایجاد درگیری ذهنی درخواص و رسیدن به رشد فکری

۷ – طرح عمدی مباحث نظری چالش برانگیز در سطح جامعه به منظور بالا بردن سطح آگاهی جامعه

۸ – طرح نظریات بدیع در حوزه انسان شناسی و درک لزوم نظریه پردازی های جدید در حوزه های علمی و دینی و درک ناکارامدی بسیاری از نظریات موجود

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 2

    اصلا احمدی نژاد بدرد این کار نمی خورد من ریاست جمهوری احمدی نژآد را ضعف بزرگی بلکه بزرگترین ضعف نظام میدونم .خواهشا داغمون را تازه نکنید. . رییس جمهور خ… با پریسیژ و شخصیت نمونه .مودب ومتین. دوستداشتنی .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: