تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ - ۰۹:۱۴ کد مطلب 68043

تشنج در کودکان، نکاتی برای کاهش تشنج

والدین کودکان مبتلا به صرع لازم است در برنامه غذایی این بیماران مصرف آب به مقدار کافی، میوه و سبزیجات تازه را مد نظر داشته باشند.

به گزارش میدان۷۲، پرسش: کودکم متاسفانه مبتلا به صرع می باشد. لطفا راهنمایی کنید تغذیه مناسب برای این بیماری و اینکه کمتر دچار تشنج شود چیست؟

پاسخ: والدین کودکان مبتلا به صرع لازم است در برنامه غذایی این بیماران مصرف آب به مقدار کافی، میوه و سبزیجات تازه را مد نظر داشته باشند. درصورت کاهش قند خون ممکن است تشنج آغاز شود. لذا والدین باید از گرسنه نگه داشتن طولانی مدت کودکان مبتلا به تشنج پرهیز کنند.

برای جلوگیری از کاهش قند خون مصرف قند، شکر و شکلات توصیه نمی شود بلکه مصرف کشمش و یا خرما کمک کننده است. مصرف ویتامین‌ها به مقدار کافی بخصوص غذاهای حاوی ویتامین ب به کنترل تشنج کمک می کند. این کودکان لازم است از استرس پرهیز کنند زیرا استرس می‌تواند زمینه ای برای بروز تشنج باشد.

بطور کلی این کودکان لازم است غذاهای متنوع مصرف کنند و رژیم غذایی با چربی‌ها زیان‌ آور را کمتر، اما با چربی‌های خوب را بیشتر مصرف کنند. کمبود بعضی از ویتامین ها در بروز حمله تشنج موثر هستند که لازم است والدین مواد غذایی حاوی این ویتامین ها را در برنامه غذایی کودک قرار دهند و یا با نظر پزشک معالج از مکمل های حاوی این ویتامین ها استفاده کنند. کمبود ویتامین ب ۶ موجب تشنج می‌شود و یا تشنج‌ها را بدتر می‌کند. این ویتامین در غذاهایی مانند نان ها و بیسکویت های سبوس دار، جوانه گندم، محصولات گوشتی خصوصاً مرغ و ماهی و جگر، میوه ها و سبزیجات مثل موز ،هویج، گل کلم، نخود فرنگی، آب پرتقال، گوجه فرنگی، سیب و نیز در مغزها بوفور یافت می شود.

همچنین تحقیقات نشان داده مصرف کافی ویتامین E تعداد تشنج‌ها را کاهش می‌دهد. غذا هایی که حاوی این ویتامین هستند از جمله روغن های گیاهی، آجیل تازه، روغن سبوس گندم، آفتابگردان، بادام، ذرت و زیتون میباشند. وجود منیزیوم، کلسیم و روی به مقدار کافی در برنامه غذایی این بیماران بسیار مهم است. همچنین مصرف اسیدهای چرب ضروری برای هر نوع بیماری عصبی خیلی مهم هستند.

قابل ذکر است که مکمل های با اسید فولیک بر متابولیسم داروی فنی توئین اثر می گذارد و بهتر است از مصرف اسیدفولیک دربیمارانی که داروی فنی توئین مصرف می کنند خودداری شود. مبتلایان به تشنج های مکرر باید از مصرف مواد غذایی مانند قهوه و اسپارتام (یک شیرین‌کننده خانگی) پرهیز کنند. باتوجه به اینکه مبتلایان به صرع بطور مداوم از داروهای ضد تشنج استفاده می کنند و این داروها جذب کلسیم و ویتامین D را مختل می کنند، لذا توصیه می شود از منابع حاوی کلسیم مثل لبنیات زیادتر استفاده کنند و در صورت صلاح دید پزشک معالج از مکمل های کلسیمی و یا ویتامین D استفاده کنند.

مصرف شیرینی، شکلات، تنقلات، نوشابه گازدار، آجیل، قند و شکر،عسل، مربا، شربت، چای، قهوه و آدامس در کودکان مبتلا به صرع مضر است و در صورت وجود حساسیت به یک ماده غذایی لازم است از برنامه غذایی کودک حذف شود.

 

منبع: تبیان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: