تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ - ۱۳:۳۸ کد مطلب 68160

خبرنگاری؛

چند برگ کاغذ و یک خودکار و دیگر هیچ

چند برگ کاغذ، ضبط صوت، خودکار و یک دنیا هیجان و التهاب همه آن چیزی است که یک خبرنگار در طول روز با خود حمل می کند تا از وقایع اطراف، هر آنچه خواندنی و شنیدنی است را در صفحه اذهان عمومی حک کند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، کارش سخت و دشوار است، گرما و سرما نمی شناسد، اما دلگرم است به نوشتن، در ذهنش انبوهی از موضوع ها با هم کلنجار می روند، کدام رویداد مهم تر است، کدام اتفاق می تواند خواننده را به سمت خود جلب کند.
دید او با قشرهای دیگر جامعه متفاوت است، او باید کنکاش و جستجو گر باشد و از لابلای تمامی اتفاقاتی که ممکن است همه از کنار آن بی تفاوت بگذرند، خبری بسازد به وسعت و گستره جامعه.
در جلسات و همایش ها تنها اوست که باید چشم و گوش بینا و شنوا داشته باشد، با دقت بشنود و با دقت یادداشت برداری کند، یک لحظه غفلت از مطالب سخنران، رشته افکارش را پاره می کند و اما هنوز مشتاقانه کار می کند هر روز با شور و شوق وصرف نظر از دشواری ها و خطراتی که ممکن است با او همراه باشد.
خبرنگار است و یک دنیا توقع، هم جامعه از او انتظار کشف و ثبت وقایع را دارند و هم مسوولان هر یک به نوعی انتظار دارند که عملکرد و فعالیت های آنها و سازمان مربوطه به درستی به گوش مردم برسد و این درخواست ها چه بسا وظیفه او را سنگین تر می کند.
اوست که در مواجهه با موضوع های مختلف خبری، گاه خوشحال می شود و گاه ناراحت، از انتشار خبر سقوط هواپیما دردی جانکاه بر دلش می نشیند و با انتشار خبر به دنیا آمدن پنج قلوها خوشحال و مسرور می شود، اوست که همدل با دردمندان گاه قطره اشکی بر گوشه چشمانش حلقه می زند و گاه از موفقیت ها لبخندی بر لب می نشاند.
در لابلای روزمرگی های زندگی اوست که سعی دارد دنیای متفاوتی را به تصویر بکشد، و در این هیاهو، مشکلات و سختی های زندگی خود را در گوشه ای از ذهنش بایگانی می کند تا رسالت خبری خود را در قبال میلیون ها ذهن و دل مشتاق برای کسب وقایع به درستی به انجام رساند.
اما همه سختی ها به اینجا ختم نمی شود او هم جزیی از اعضای این جامعه است، با مسایلی که همانند قشرهای مختلف دست به گریبان است، او هم دغدغه مسکن، معیشت، بیمه و ثبات کاری دارد، او هم نیاز دارد که خواسته هایش به گوش مسوولان برسد.
با کوچکترین حرکتی از سوی مسوولان مبنی بر توجه به حرفه خبرنگاری و سخت و زیان آور بودن این شغل اندکی دلگرم می شود و گاه با تبصره و ماده قوانینی که راه برطرف کردن مسایل معیشتی را سد می کند، دلهره ای بر وجودش حاکم می شود.
در این میان کارشناسان نیز نظرات متفاوتی درباره حرفه خبرنگاری و خبرنگار دارند و آن را کاری سخت و در عین حال با مسوولیت پذیری بالا می دانند.
کارشناس مسایل آموزش و پرورش در این رابطه به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: اولین مشکل خبرنگاران نداشتن امنیت شغلی است هیچ خبرنگاری نه در روزنامه و نه در خبرگزاری به آینده شغلی و ثبات آن مطمئن نیست.
علی پورسلیمان افزود: مشکل دوم سانسور خبری است که به طور سلیقه ای در رسانه ها اعمال می شود هر چند که قانون مطبوعات خطوط قرمزها را مشخص کرده است اما ممکن است مدیر مسوول و یا سردبیر و یا یکی از اعضای گروه و یا سرویس بنا به دلایلی اقدام به حذف کلمه یا مطلبی در گزارش ها کند.
وی دیگر مشکل خبرنگاران را مربوط به مسایل رفاهی مانند بیمه ذکر کرد و اظهار داشت: مدیران مسئول روزنامه ها از زمانی که یارانه در اختیار آنان قرار گرفت شروع به بیمه خبرنگاران کردند اما بادی توجه داشت که اکثر خبرنگاران بیمه نیستند و نمی توانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنند.
مدیر سایت سخن معلم با بیان اینکه بسیاری از خبرنگاران سابقه بیمه شان کمتر از سابقه کاری آنها است، اضافه کرد: مدیران مسوول هیچ گاه به تعهدات خود عمل نکرده اند و سردبیران هم پیگیر نبوده اند که این حقوق وصول شود.
پورسلیمان دیگر مشکل خبرنگاران و روزنامه نگاران را مربوط به معیشت دانست و گفت: حقوقی که به خبرنگاران در ایران داده می شود در هیچ جای دنیا دیده نمی شود به گونه ای که میانگین حقوق خبرنگاران در حدود یک میلیون تومان در ماه است و حتی خبرنگارانی هستند که حقوق شان در ماه به چهارصد هزار تومان هم می رسد.
وی خاطرنشان کرد: در کنار فقدان امنیت شغلی، نهاد و یا سندیکای قدرت مندی وجود ندارد که بتواند از حقوق خبرنگاران دفاع کند به همین خاطر یا باید به کارشان با این وضعیت ادامه دهند و یا شغل خود را ترک کنند که معمولا گزینه نخست را انتخاب می کنند.
این کارشناس مسایل آموزش و پرورش که خود نیز فعالیت رسانه ای دارد، اظهار کرد: مشکل دیگر در حوزه خبرنگاری و رسانه این است که رسانه ها خط مشی مشخصی ندارند و متناسب با شرایط و تحولات خود را همنوا می کنند از این جهت است که رسانه ها اکثرا (زرد) تعریف می شوند.
پورسلیمان با اشاره به اینکه تعداد رسانه های مستقل در ایران کم است و این برای خبرنگارانی که بخواهند واقع نگاری کرده و یا به اصول حرفه ای پایبند باشند بسیار مشکل است، گفت: ماهیت کار رسانه ای در ایران به گونه ای تعریف شده است که کیفیت کار قربانی همین نبود استقلال می شود.
وی اظهار داشت: رسانه ها از عوامل مهم استقرار یک جامعه مدنی و رکن چهارم دموکراسی هستند و می توانند و باید جهت و آهنگ تحولات را تنظیم کنند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: الزام منطقی این وضعیت داشتن خبرنگاران شجاع، حرفه ای و متعهد است که به نظر می رسد تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
به نظر می رسد برای اینکه بتوانیم رسانه های قدرتمند و توانمندی در کنار رسانه های غربی در ایران داشته باشیم باید به تمامی مسایل و مشکلاتی که فرا روی حرفه خبرنگاری و روزنامه نگاری است توجه ویژه کنیم هر چند که خبرنگاران همواره پرتلاش و با انگیزه صرف نظر از تنگناها سعی کرده اند رسالت خبری خود را به نحو شایسته به انجام رسانند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: