تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ - ۱۳:۴۵ کد مطلب 68167

خبرنگاران از دیدگاه مردم؛

دست شان درد نکند / کِی پخش می شه؟

۱۷ مردادماه به عنوان روز ممهور به نام خبرنگار در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران سبب شد تا این بار با حضور در محله های مختلف پایتخت درباره این خانواده و فعالیت آنها از زبان مردمی بشنویم که هر روز به عنوان مخاطبان اصلی اخبار خانواده خبر در مواجهه با فعالیت بی وقفه آنها قرار می گیرند.

به گزاش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، خبرنگاری و حضور در کار خبر از آن دست فعالیت هایی است که با وجود تمامی مشقات، سختی ها و مصائبش؛ چنان شیرینی و حلاوتی در بازتاب تولید خبر و ارئه آن به مردم دارد، که کلیت جامعه خبری با صبوری و شکیبایی آن سختی را به سبب رسیدن میوه فعالیت شان (خبر) به دست مردم پشت سر می گذارند.
هر چند در این میان رعایت سه اصل سرعت، صحت، دقت در تولید اخبار به عنوان پیشانی فعالیت هر خبرنگاری می تواند براصالت وی به عنوان یکی از اعضای این خانواده پرغرور صحه بگذارد؛ اما در کنار تمامی خصوصیات فنی و تخصصی، گاه نگریستن به فعالیت افراد این خانواده از مناظری دیگر می تواند ما را با لایه هایی آشنا کند که شاید کمتر به دلیل غوطه ور بودن در مسائل کلان خبر به آنها توجه کرده ایم.
شاید یکی از جذاب ترین آن مسائل که کمتر مورد توجه قرار گرفته، جایگاه خبرنگار، تعریف او و همچنین شناخت از شیوه فعالیت آنها توسط مردمانی باشد که صرفا به عنوان دریافت کنندگان و مصرف کنندگان خبر با محصول نهایی اصحاب رسانه در ارتباط هستند و این خود بهانه ای شد برای یک روز پایتخت نوردی (تهران گردی) خبرنگار سرویس فرهنگی ایرنا و پرسش و جو از افرادی که در نهایت به عنوان مصرف کنندگان اخبار رسانه او و سایر رسانه ها در مواجه با موج اخبار داخلی و بین المللی قرار می گیرند.
حاصل این گپ و گفت در خلال این گزارش میدانی در ادامه میهمان چشمان شما خوانندگان خواهد شد.

** دست شون درد نکنه!
بی تردید در این کلان شهر برای گریز وگذار از کویی به برزنی و از محله ای به میدان و خیابانی باید از وسایل نقلیه عمومی بهره برد و یا سوار بر خودروی نقلیه شخصی با خریدن مُهر ماشین های تک سرنشین عطای معطلی در صف های تاکسی و مترو و یا فشرده شدن در اتوبوس های شهری را به لقای سرعت عبور و مرور آنها بخشید.
به هر حال برای رسیدن به میدان فاطمی (میدان جهاد) از پل سیدخندان، سوار یکی از تاکسی های خطی این منطقه می شوم و به دلیل آشنا بودن با اغلب راننده های این مسیر، با حاج محمد، راننده جا افتاده این خط که به قول خودش «از وقتی فهمیدم زندگی چند چنده، پشت فرمون بودم» همسفر شدم.
بعد از سلام و علیک های همیشگی و پاسخ ساده و بی تکلف حاج محمد (علیک به اون سلامت، سلام به روی ماهت) از او درباره خبر و خبرنگاران پرسیدم و جالب آنکه او به جز من که برخی روزها رو به روی ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از ماشین وی پیاده می شوم دارای چند مسافر ثابت خبرنگار است.
حاج محمد می گوید: اولا دست شون درد نکنه! ثانیا، فقط شما مخبر نیستی جوون! چند نفر دیگه هم هستند که با این ماشین می رن و میان! تازه یکی شون خیلی با معرفته، عصرها که داره از سر کار بر می گرده روزنامه شون رو برام می آره و همون می شه همدم من وقتی می رسم خونه و تا وقت گرم کردن و خوردن شام روی میزه آشپزخونه ست تا برم جلوی تلویزیون واسه دیدن اخبار.
وی با همان لحن صمیمی خود با اشاره به این مساله که من و امثال من که پشت این ماشین صبح تا شب داریم کلاچ و دنده می کنیم، فقط رادیو و روزنامه ها رو تو طول روز داریم و شب هم بشه چند دقیقه ای تلویزیون ببینیم، همین… این شده دنیای ما واسه سر درآوردن از اخبار… اما می دونم که شماها خیلی سختی می کشید تا یه خبر رو درست کنید!
حاج محمد به دیگر همکار رسانه ای مان که مسافر ماشین اوست اشاره می کند و می گوید: اون همکارتونم عین من اسمش محمده… خبرنگار ورزشیه.. بعضی روزا که حرف می زنیم می گه که کارشون خیلی سخته، می گه تو استادیوم که می رن یه جور می کشن و تو تلفن زدن و جواب ندادن این فوتبالیست های مثلا میلیاردی یه جور دیگه… آقا شما که مخبری خب بنویس این فوتبالیست ها واسه چی اینقدر پول می گیرن و تو زمین راه میرن…
بحث حاج محمد داشت گرم می شد و به قول خودش آمپرش به ته داشت می چسبید که به او گفتم من خبرنگار تئاتر و سینما هستم و کار ورزشی تخصص من نیست که خندید وگفت: پس آرتیستی! یه تیاتر واسه ما بیا به جاش کرایه نده و بعد هم خندید و گفت شوخی کردم به دل نگیری جوون…

** می شه دست ما رو هم بند کنی؟
مقصد بعدی میدان ولی عصر بود و رفتم سراغ دو جوان که سرگرم خواندن یکی از روزنامه های صبح بودند. بعد از معرفی خودم و نیتم از این گفت و گو، یکی از آنها که میلی به پاسخ نداشت خندید و به خواندن مشغول شد و دیگری خسته نباشیدی گفت و مشغول حرف زدن شدیم.
کامران شفاهی نام کوچک و فامیلش بود و دانشجوی سال آخر میکروبیولوژی و در حال حاضر جویای کار! گفت خرج دانشگاه زیاد شده و نمی خواهم تمام بار درس خواندنم روی دوش خانواده اش باشد.
وی با تاکید بر آنکه در شهرستانی که مشغول تحصیل است دسترسی به اینترنت جز در فضای دانشگاه برایش مقدور نیست گفت: معمولا بیشترین منبع من برای تهیه اخبار رزونامه ها و گاهی هم تلویزیون است اما روزنامه ها را بیشتر را دوست دارم.
وی در پاسخ به چرایم با خنده گفت: رونامه دست خودته که چه صفحه ای بری و چه خبری بخوونی، اما تلویزیون باید بشینی تا شاید خبری که تو دنبالشی رو برات بگه و گاهی هم که نه! اما تو تابستون اوضاع فرق می کنه، خونه اینترنت هست و می شه رفت سراغ سایت های خبری و خبرگزاری ها، هر چند دیگه مثل گذشته خبرگزاری ها هم تنوع ندارند و یکی دوتاشون رو بخونی کافیه…
به او گفتم که خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم و داشتم حرفم را ادامه می دادم که گفت: این همش اسم خبرگرازی تون بود! و وقتی گفتم ایرنا با دستش روی شانه ام زد و گفت بابا خیلی باکلاسی بگو همون ایرنا دیگه! و ادامه داد: می شناسم، البته از زمانی که آقای روحانی شده رییس جمهوری، این خبرگزاری رو دوباره می خونم اما قبلا کمتر به اون سر می زدم… آقا راستی شما که تو دولتی، نمی تونی دست ما رو اونجا بند کنی واسه کار…
همین جمله کافی بود تا داغ درد عدم شناخت حرفه و تخصص خبرنگاری برای من بار دیگر مثل آونگی بر شقیقه هایم بکوبد و باقی وقت صحبت را به تلاشی برای القای مفهوم خبرنگاری و ویژگی ها و تخصصی های وی سپری کردم و در ذهنم مدام این پرسش را از خودم مطرح می کردم که شاید حاج محمد شناختی از خبرنگار ندشاته باشد اما چرا یک دانشجو چنین حرفی می زند…

** کِی پخش می شه؟
برای رسیدن به چهاراه ولیعصر از میدان ولیعصر سوار اتوبوس شدم و چشمم به مردی افتاد که چنان گردنش را در گوشی همراهش فرو برده بود که احساس کردم حتما مطلب مهمی است که او را چنان غرقه در خود کرده، آرام به او نزدیک شدم و بعد از معرفی و نیت و هدفم از موضوع مورد مطالعه اش پرسیدم و وقتی شنیدم که گفت: پیامک ها و پیغام های خنده دار و لطیفه های یکی از گروه های شبکه های ارتباط جمعی را می خوانم؛ به شوخی بو او گفتم حداقل مواظب مهره های گردنت باش!
همین صحبت چند لحظه ای و صمیمی باعث شد تا موضوع بحث را با او مطرح کنم و هنوز حرفم به اتمام نرسیده بود که شروع کرد به نقد بیکاری و نبود کار برای جوانان و مطالعه یک ماهه نیازمندی های یکی از روزنامه و رفتن از سر شهر به ته شهر برای پیدا کردن یک کار و دست از پا دراز برگشتن!
برای او توضیح دادم این مطالبی که می گویی درست اما هدف من پرسیدن از مردم درباره کار و حرفه خودم به عنوان خبرنگار است و شنیدن حرف های آنها درباره این حرفه است که گفت: ای آقا! من و چه به اخبار… خبر به درد کسایی می خوره که کار و کاسبی ای دارند و وضع و اوضاع مملکت رو دنبال می کنن… من خیلی وقت کنم بتونم یه کار واسه خودم دست و پا کنم…
وی گفت: البته در حد اخبار ورزشی و اون چیزایی که تو گروه های اینترنتی بفرستن رو می خونم اونم نه همش رو، فقط اخباری که به پرسپولیس و بارسلونا برگرده اما شما که اهل نوشتنی از بیکاری جوونا بنویس یا بگو همکارات بنویسن…
دوباره سرش در گوشی فرو و رفت و بعد از لحظه ای ناگهان پرسید: راستی کی پخش می شه؟
من که مانده بودم چگونه یک جوان جویای کار فرق بین مصاحبه با و بدون دوربین را نمی شناسد که منتظر پخش شدن این گفت و گو ازتلویزیون است یا تلاش دارد با من شوخی کند گفتم: این صحبت ها در خبرگزاری آنلاین می شود و آدرس سایت را به او دادم و وقتی داشتم چهاراه ولیعصر پیاده می شدم گفت: می خونم… دلخور نشور… شمام کارت درسته… شوخی کردم!

** به جز حرف های مسئولان از مردم برای مسئولان بگویی
خانم نفیسه مقدمی همراه دختر خردسالش (روشنا) دیگر شهروندی است که او را در چهاراه ولیعصر می بینم و با وی درباره موضوع این گزارش به صحبت می نشینم. وی که از فرهنگیان زحمت کش پایتخت است با تقدیر از فعالیت رسانه ها در کشور می گوید: هر نوع اطلاعاتی که از محدوده مسائل خانوادگی فراتز می رود و در بین مردم جاری می شود در حقیقت ریشه و منشاء شان را در میان اخبار باید جست و جو کرد و خوشبختانه رسانه های ما در تمامی اشکال شان از مکتوب تا دیداری و شنیداری در این مهم موفق بوده اند.
وی همچنین روشنگری موجود در فضای جامعه را مدیون تحصیل دانش و جامعه خبری پویا و خبرنگاران صادق در ایران دانست و تصریح کرد مساله اصلی اینجاست که برخی از رسانه ها تنها به تریبون مسئولان و مدیران برای بیان دیدگاه، عقاید و نظراتشان بدل شده اند و مردم را فراموش کرده اند، هر چند حرف آن مسئولان برای مردم است اما در یک رابطه پویا باید ارتباط دو سویه باشد و رسانه ها بهتر است در کنار انتقال حرف مسئولان، گفته های مردم را نیز با آنها در میان بگذارند.
خانم مقدمی رسانه ها را باعث روشنگری و بیداری عموم مردم و جوامع دانست و تاکید کرد: مساله مهم آنجاست که رسانه ها باید نقطه ارتباط مردم با مسئولان باشند چرا که آنها بیش از مردم عادی در مواجهه با مسئولان قرار می گیرند اما قطع ارتباط میان جامعه خبری با مردم و بیان مطالبات و دغدغه های مردم به مسئولان هر چه بیشتر باشد مسلم است که درصد ارتباط مردم با رسانه ها افزایش می یابد.

** رسانه ها ناظم فرهنگ جامعه هستند
مسیر بازگشت از چهارراه ولیعصر به سمت خبرگزاری ایرنا را پیاده انتخاب کردم تا حین این قدم زدن نحوه نگارش و شیوه ارائه این گزارش را در ذهنم بچینم که در تقاطع خیابان زردشت استاد عطالله کوپال مدرس دانشگاه، پژوهشگر فرهنگ و مردم شناس را دیدم و بعد از سلام و علیک موضوع را با او در میان گذاشتم.
من را به داخل ماشینش دعوت کرد تا از دست آفتاب مردادماه درامان باشم و در سخنان کوتاهی پیش از حرکت به سمت محل کارش گفت: مسئله رسانه در جامعه امروز از هر زمانی مهمتر است چرا که ایران با جمعیت گسترده خود و تنوع فرهنگی نیازمند تقویت هر چه بیشتر روحیه ملی است تا موج تبلیغات رسانه های بیگانه، ریشه و شاخنه جوانان کشورمان را مورد آفت های خود قرار ندهد.
کوپال با تاکید بر آنکه رسانه ها ناظم فرهنگ جوامع هستند یادآور شد: در این میان مساله مهم خلط شدن رویکرد فعالیت خبرگزاری ها با نشریات مکتوب است، هر دو اینها یک خط را دنبال می کنند و متاسفانه اغلب روزنامه های ما که وظیفه و رسالت اصلی شان تحلیل و تفسیر اخبار خبرگزاری ها است، تنها به بازتاب اخبار خبرگزاری ها می پردازند که این مساله با ذات رسانه در تفاوت است.
وی همچنین با جدا خواندن مسیر فعالیت رسانه ای صدا و سیما با دیگر شاخه های مطبوعاتی هم گفت: این چند حلقه و جزیره ای حرکت کردن با وجود آنکه نتیجه ای یکسان در بازتاب وسیع اخبار خواهد داشت تنها سرعت این اثرگذاری را با تاخیر مواجه می کند و در شرایطی که بتوان این حرکت مطبوعاتی و رسانه ای را در عرض یکدیگر و چونان دانه های زنجیر رعایت کرد می توان به نتیجه ای ایده آل دست یافت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: