تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۹ - ۰۹:۰۹ کد مطلب 68435

سوء تغذیه عامل اصلی بسیاری از بیماریهای زنان و دختران سیستان و بلوچستان است

سوء تغذیه عامل اصلی بسیاری از بیماریهای زنان و دختران سیستان و بلوچستان است لذا توجه بیشتر مسوولان را برای رفع این مشکل می طلبد.

به گزارش میدان۷۲، براساس اظهارات کارشناسان تغذیه نامناسب زنان سیستان و بلوچستانی دومین عامل کم خونی این قشر است.
تغذیه از عوامل اساسی برای حفظ و تامین سلامت افراد بوده و رعایت اصول تغذیه در زنان و دختران از مهمترین مباحث مورد نیاز این قشر از جامعه است.
به عقیده کارشناسانان زنان و دختران به آهن نیاز بیشتری دارند و در صورتی که نیاز آنها تأمین نشود، به سرعت در معرض ابتلا به کم خونی و فقر آهن قرار می گیرند.
برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، توجه به مصرف کلسیم و ویتأمین D در زنان یک ضرورت جدی محسوب می شود.
تغذیه نامناسب و عدم بهره مندی از غذاهای با کیفیت عامل اصلی بوجود آمدن مشکلاتی برای این قشر است.
کمبودهای ناشی از تغذیه سبب شده تا بانوان ساکن در خاش و استان دارای زایمان های پرخطر باشند و به همین دلیل آمار مرگ و میر مادران نسبت به شاخص های استاندارد افزایش یابد.
مشکل سوء تغذیه بیشتر به خانوارهای ساکن در اطراف و مناطق حاشیه ای شهر مربوط می شود زیرا بیشتر ساکنان این مناطق از درآمد بسیار پایینی برخوردار هستند، به طوری که بعضا فقط با درآمد یارانه ها زندگی می کنند، به همین دلیل سوء تغذیه میان این خانوارها بیشتر مشاهده می شود.
رعایت تنوع، تعادل و مقدار در برنامه ی غذایی روزانه به حفظ و تامین سلامتی بانوان و از جمله زنان باردار کمک می کند.
بر اساس بررسی های به عمل آمده و انجام یک نظر سنجی معلوم شد؛ بانوان ساکن در شهرستان خاش از اصول مهم تغذیه ای خود اطلاع و شناخت کافی ندارند.
نه تنها در خاش و سیستان و بلوچستان بلکه در کشور ما، سوءتغذیه و کمبود انرژی و پروتئین از شایع ترین مشکلات در دوران کودکی بوده که سبب کوتاهی قد و کم وزنی کودکان، کاهش توان سیستم ایمنی بدن و افزایش ابتلا به بیماری های مختلف می گردد.
گسترش بیمارهای متابولیک نظیر قلب و عروق، دیابت، انواع سرطان ها و چاقی در شهرها از عوامل عمده مشکلات ناشی از تغذیه نامناسب است.
فقر مالی و اقتصاد خانوارها در خاش و سیستان و بلوچستان از عوامل عمده در وجود آمدن مشکلات تغذیه ای و ابتلا به انواع بیماری ها محسوب می شود.
بسیاری از خانوارهای خاشی به گروههای اصلی غذایی شامل نان و غلات؛ گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها؛ شیر و لبنیات؛ میوه ها و سبزی ها دسترسی ندارند.
مسؤولیت همگانی برای بهبود سلامت در بدنه اداری بهداشت و دستگاههای مرتبط وجود ندارد.
محروم بودن خطه خاش و استان سیستان و بلوچستان و وجود مشکلات اقتصادی از یک سو و جمعیت زیاد خانوارها موجب شده خانواده ها بویژه زنان و کودکان منطقه از تغذیه مناسبی برخوردار نباشند و اقلام پروتئینی مانند گوشت در رژیم غذایی آنها کمتر قرار بگیرد که این مساله موجب ایجاد سوءتغذیه در آنها شده است.
سوء تغذیه یک مشکل اجتماعی ـ اقتصادی است، ولی پیامد آن به بخش بهداشت کشور تحمیل می شود و هر مشکلی در بخش های دیگر روی دهد، عوارض آن به وزارت بهداشت (به صورت بیماری) برمی شود.
متاسفانه سوء تغذیه، یک بیماری اجتماعی است که نداری و نادانی مهم ترین ریشه های آن به شمار می آید.
بخش بهداشت و درمان از نظر تخصص، مهارت و امکانات عملی نمی تواند در زمینه کاهش فقر، افزایش آگاهی و تغییر رفتار نقش راهبردی داشته باشد.
نبود متولیان فقر زدایی، فرهنگ سازی، آگاهی رسانی و هدایت رفتار از مهم ترین تنگنا ها است و این ها را لزوماً نمی توان تنها در بخش بهداشت به وجود آورد.
هر چند برای فرهنگ سازی و رشد آگاهی مردم، دفتر بهبود تغذیه جامعه با امکانات محدود تلاش های بسیار کرده است، ولی تا زمانی که سایر بخش های درگیر، مشکل را چالش خودشان ندانند و با این تلاش ها همراه نشوند، دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار مشکل خواهد بود.
تبلیغات گسترده رسانه ها، رادیو و تلویزیون برای مصرف غذاهایی که سلامت انسان را به خطر می اندازد، نظیر انواع غلات حجیم شده (پفک)، انواع نوشابه، روغن، سس و غیره نمونه بارزی بر این ادعا می باشد.
بهبود وضعیت تغذیه در کشور نیاز به حمایت و توجه خاص سیاستگذاران و توجه آن ها به اهمیت تأثیر تغذیه سالم و مناسب در توسعه اجتماعی، اقتصادی و عمرانی کشور دارد.
توجه به این نکته ضروری است که اثر بخشی برنامه های تغذیه ای در طولانی مدت خود را نشان می دهد، به طور مثال توجه به تغذیه کودکان سبب رشد جسمی و فکری بهتر آنان شده و چنین کودکانی در سنین بزرگسالی، افرادی سالم تر، شاداب تر و کارآمدتر خواهند بود.
تغذیه مناسب و به عبارتی حق برخورداری و دسترسی به غذای سالم و مناسب، از اساسی ترین حقوق انسان هاست.
بدون برخورداری از تغذیه مناسب، هیچ کس از موهبت سلامت برخوردار نخواهد بود.
انسانی که سالم نیست، توانایی و نشاط و پویایی و کارآیی لازم را برای فعالیت های روزمره ندارد.
در دیدگاه گسترده تر، چنین انسان هایی توانایی مشارکت فعال در جامعه را ندارند، بنابراین توسعه اقتصادی، اجتماعی و عمرانی در جامعه ای که افراد آن سالم نیستند، اتفاق نخواهد افتاد.
کارشناسان امر معتقد هستند اگر از بانوان مناطق محرومی مانند خاش و سیستان و بلوچستان حمایت شود، شاخصهای خدمات و نیز سلامت افراد بصورت چشمگیری بالا می رود. بر اساس انجام برنامه های حمایتی بیمارستان امام خمینی ره شهرستان خاش توانست رتبه اول کشور برای زایمان های طبیعی را در کشور به دست آورد.
بیمارستان امام خمینی(ره) خاش توانسته در راستای بسته ترویج زایمان طبیعی، با ۱۰ درصدکاهش زایمان سزارین و نداشتن مرگ و میر مادر و نوزاد در بیمارستان موفق به کسب این رتبه شود.
رایگان بودن خدمات زایمان طبیعی یکی از دلایل افزایش میل مادران به زایمان طبیعی در این منطقه محروم بوده و اجرای طرح تحول نظام سلامت و رایگان شدن زایمان طبیعی یکی از موفقیت های چشمگیر در سطح سلامت به شمار می آید.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: