تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۰ - ۰۹:۵۱ کد مطلب 68646

بررسی جامعه شناختی مصاحبه ی حجاریان؛

آیا سوداگری و عقلانیت در تقابل با یکدیگر است؟

همه ی دغدغه ی هم فکران حجاریان انتخابات است. چه در انتخاباتی پیروز شوند و چه ناکام باشند باز هم تمام فکرشان انتخابات است.وقتی توافق می کنند در اوج شادی های شان باز به انتخابات ۱۴۰۰ فکر می کنند. اگر از آن انتخابات هم خیال شان راحت شود به انتخابات خبرگان فکر می کنند و بعد شوراها و قبل از آن مجلس و بعد از آن…

میدان ۷۲/کمال رستمعلی: سعید حجاریان در مصاحبه با روزنامه ایران اهمیت انتخابات سال ۱۳۹۲ را در بازگشت به عقلانیت می داند و بلافاصله تاکید می کند که : ” دولت قبل «سودایی» بود. ” و در توضیح سودایی بودن دولت قبل می گوید: ” دولت٬ نماینده عقل است؛ اما در دولت پیشین «سودا» بر «عقلانیت» غلبه داشت. ”
حجاریان در ادامه ی این گفتگو با بیانی به غایت سطحی، ضمن ذکر چند نمونه، مقصود خود از سودایی بودن دولت قبل را مشخص می کند.او که به نظر می رسد بخشی از پشتیبانی فکری و نظری یک جریان را عهده دار باشد، آشکارا در این گفتگو جایگاه خود را از تبیین کننده ی نظریات مد نظر جریان خود، به جایگاه کسی که گویا پیش رویش چند دسته سبزی قرار دارد تنزل می دهد.
مثال های او از دکتر احمدی نژاد، بلافاصله بعد از انتشار مصاحبه اش در ایران، توسط هم فکرانش در سایت ها و شبکه های اجتماعی بازنشر می شود تا مشخص شود که مراد حجاریان از عقلانیت در مصاحبه ای که مدام از عقل و عقلانیت می گوید دقیقا چیست.
حجاریان سوداگری را ” به معنای دنبال سود آنی و لحظه‌ای بودن و آینده را واگذاشتن. ” می داند و دقیقا بنابر همین تعریف عقلانیتی که در این مصاحبه از آن می گوید اساسا نمی تواند در مقابل سودا قرار گیرد و بنیان استدلالش غلط است؛ سودا در فرهنگ لغت به معنای داد و ستد، خرید و فروش، آمده است و جالب آن که عقلانیت (rationality ) نیز از ریشه لاتینی راسیو به معنای محاسبه و شمردن است.
تا این جای کار او محاسبه و داد و ستدی را در برابر محاسبه و معامله و داد و ستدی قرار داده است و در واقع اشکال اساسی کار او همین جا رخ می دهد. او مدافع عقلانیت محاسبه گری ست که آن چه برایش اهمیت دارد صرفا هدف است و تلاش دارد آن را در برابر سودایی قرار دهد که آن هم به دنبال سود و منفعت است.
به عبارت‌ دیگر، عقلانیتی که حجاریان آن را در خطایی مبنایی در برابر سودا قرار می دهد، بررسی ابزارهایی است که کنش گر را به هدف می‌رسانند. به این برداشت از عقلانیت، عقلانیت ابزاری (instrumental) می گویند.
یعنی بر خلاف تکرار مدام عقل و عقلانیت از سوی حجاریان، اصولا بر اساس این دیدگاه، هیچ چیزی فی‌نفسه معقول نیست، بلکه عقلانیت همواره وصف آن نسبت به چیزهای دیگری است که می‌تواند آنها را برآورده سازد. از این‌رو، ریچارد فولی می‌گوید: «همه ادعاهای عقلانیت معطوف به هدف‌اند؛ این ادعاها در این باره‌اند که چگونه شخص به طور مؤثری از طریق باورها یا رفتارهایش اهدافش را دنبال می‌کند.»
تقابل سودا و عقلانیت به هیچ وجه واقعیت ندارد و یک فریب بزک شده است. تقابل اصلی این جاست؛ تقابل عقلانیت معطوف به هدف در برابر عقلانیت معطوف به خیرهمگانی و تفاهم.
هابرماس در تبیین و توضیح کنش اجتماعی می گوید که دو نوع کنش وجود دارد: کنش معطوف به هدف و کنش معطوف به تفاهم.
در کنش معطوف به هدف، کنش گر در پی رسیدن به یک هدف و تعقیب حساب شده ی منفعت شخصی ست. این کنشی تاجرمآبانه و مبتنی بر محاسبه و بر بنیان سود و زیان و داد و ستد است.در این کنش، کنش گر مدام از بازی و از بردن و معامله سخن می گوید.
در کنش معطوف به تفاهم اما کنش گر، به دنبال منفعت شخصی و معامله و برد و باخت تاجرانه نیست، او به دنبال نفع جمعی و حصول تفاهم ارتباطی است.
در این مجال قصد ندارم تا نشان دهم سودا از یک جنبه به خصوص در ادبیات فارسی بار معنایی کاملا متفاوتی از آن چه منظور حجاریان است را داراست، بلکه تاکید می کنم بر اساس همان چه که او در گفتگو با روزنامه ایران از عقلانیت و سودا نشان داده، اساسا این دو در برابر هم نیستند.
افتراق و اختلاف اصلی نه مابین عقلانیت و سودا بلکه بین عقلانیت معطوف به هدف و عقلانیت معطوف به خیر همگانی و معطوف به تفاهم است.
نشانه های عقلانیت ابزاری در همه ی کنش های هم فکران حجاریان دیده می شود. به همین مصاحبه ی او با ایران دقت کنید؛ اولین سوال از انتخابات است. همه ی دغدغه ی هم فکران حجاریان انتخابات است. چه در انتخاباتی پیروز شوند و چه ناکام باشند باز هم تمام فکرشان انتخابات است.
وقتی توافق می کنند در اوج شادی های شان باز به انتخابات ۱۴۰۰ فکر می کنند. اگر از آن انتخابات هم خیال شان راحت شود به انتخابات خبرگان فکر می کنند و بعد شوراها و قبل از آن مجلس و بعد از آن…
عقلانیت معطوف به هدف، برایش هیچ اهمیتی ندارد که خود هدف چقدر عقلانی ست، این نگره تنها به فتح فکر می کند و در حال محاسبه ی مدام هست. این گونه هست که در پی محاسبه گری های مدام، همه ی وقایع اطراف را از منظر انتخابات می بیند.
عقلانیت تاجرمآبانه به نفع جمعی و حتا خرد جمعی باور ندارد، چیزی را فراتر از دایره ی سود وزیان قابل محاسبه درک نمی کند، این گونه هست که حجاریان و هم فکرانش هر اتفاقی را که در این دایره ی بسته نگنجد، به تمسخر می گیرند. و بر همین اساس است که ایشان از درک حقیقت مردم، ناتوان هستند.
وقتی سودایی که می گویند دادو ستد و معامله هست و عقلانیت شان هم بر پایه محاسبه گری و پی جویی نفع شخصی ست، و وقتی سودا و عقلانیت از این منظر یکی هستند، این بیت جلوه ی دیگری می یابد:
تا گرفتاری تو در عقل لجوج
از تو این سودا همه سودا بود.

  1. گیتی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

    ولی آقای رستمعلی متاسفانه منظور حجاریان آن سودایی است که در آخر بیت دوم آورده اید. باتشکر از مطلب متین تان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: