تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۰ - ۱۷:۱۰ کد مطلب 68826

قالیباف چگونه وارد گود انتخابات می شود؟

چندی پیش محمدرضا باهنر خبر داد که جامعه روحانیت مبارز با محمدباقر قالیباف جلسه دارد. این موضوع، خبر دیگری درون خود داشت. قالیباف برای انتخابات مجلس فعال شده است. امروز حسن بیادی، دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران خبر دیگری را با «اعتماد» در میان گذاشت.

به گزارش میدان ۷۲،چندی پیش محمدرضا باهنر خبر داد که جامعه روحانیت مبارز با محمدباقر قالیباف جلسه دارد. این موضوع، خبر دیگری درون خود داشت. قالیباف برای انتخابات مجلس فعال شده است. امروز حسن بیادی، دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران خبر دیگری را با «اعتماد» در میان گذاشت.

اطرافیان قالیباف درصدد تشکیل حزب هستند. به نظر می‌رسد که نزدیک به انتخابات مجلس دهم گروه‌های مستقل و البته اصولگرا به فکر تشکیل حزب افتاده‌اند. حزب یکتا از مدیران دولت احمدی‌نژاد، حزب لاریجانی و حالا هم حزب قالیباف. بازار تشکیل حزب در میان طیف‌های گوناگون اصولگرایی بالا گرفته است؛ بازاری که شاید برای آنان که منتظر نتیجه جلسات وحدت اصولگرایی برای انتخابات مجلس هستند نشان وجود شبکه پیچیده‌ای در این جریان باشد. البته گویا در کشور ما بازی‌های سیاسی از آخر به اول انجام می‌شود.

پس از چند دوره کاندیداتوری قالیباف در انتخابات ریاست‌جمهوری گویا این روزها نوبت به تشکیل حزب از سوی او رسیده است. آنچه مهم است این است که سرنوشت اصولگرایی در کنار این مدعیان زیاد چه خواهد شد. حسن بیادی در گفت‌وگوی ذیل به بررسی وضعیت طیف قالیباف و نسبت او با جریان اصولگرایی می‌پردازد.

محمدرضا باهنر در جلسه‌ای بیان کرده است که جامعه روحانیت مبارز با قالیباف تشکیل جلسه داده‌اند. آیا قالیباف تشکیلات و موقعیتی برای کمک به اصولگرایان دارد؟
ابتدا لازم می‌دانم که مقدمه‌ای را درباره گروه‌های مستقل در کشور بیان کنم. حضور گروه‌های حقوقی و حقیقی شبه حزب در انتخابات به دلیل عدم حضور احزاب موثر و شناسنامه‌دار و همچنین به دلیل عدم وجود تفکر حزبی در کشور بوده است و بر این اساس ادوار گوناگون انتخابات مجلس، دولت و شوراها در کشور هیچ وابستگی به احزاب ندارند. در نتیجه سازمان‌های غیررسمی و باندهای متصل به قدرت و ثروت نقشی مهم‌تر از احزاب در سیاست کشور بازی می‌کنند و بیشتر کرسی‌های مجلس و دیگر نهادها را به خود اختصاص داده‌اند و این عمل باعث نا‌بسامانی‌هایی در امور اجرایی کشور شده است. عدم وجود تفکر و فعالیت حزبی در کشور باعث شده است که سیستم اجرایی به نوعی نابسامانی در هماهنگی‌های بین سازمانی دچار شود. عدم وجود یک سازمان هماهنگ‌کننده که همان احزاب قدرتمند و تاثیرگذار در کشور هستند علت ایجاد این مشکلات بوده است.

این عدم وجود یک مدیریت یکپارچه در امور اجرایی کشور را امروز می‌توان مشاهده کرد. وقتی مدیریت یکپارچه در کشور وجود نداشته باشد، مدیریت جزیره‌ای جایگزین آن می‌شود. نتیجه مدیریت جزیره‌ای مدیریتی شبیه امپراتوری است که هر کسی کار خود را بدون توجه به کلیت ساختار و نیاز دیگران انجام می‌دهد. به همین دلیل نتایج مطلوبی را در تمام زمینه‌ها از جمله فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نخواهد داشت. قالیباف با داشتن سابقه مدیریتی قوی خود به دلیل این خلأها وارد عرصه می‌شود وگرنه ورود چنین افرادی که زحمات زیادی خصوصا در دهه گذشته کشیده‌اند چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

ما شاهد کار‌های خوبی از او بوده‌ایم. این می‌تواند برای مردم دلگرم‌کننده باشد تا افرادی سر کار بیایند که در امور اجرایی کشور دخیل بوده‌اند. آقای قالیباف برای ریاست‌جمهوری برنامه داشته است و حتما برای قوه مقننه کشور نیز برنامه دارد. تفکر مدیریتی او می‌تواند در مجلس اثر بخش باشد. اگرچه او شخصا در لباس نمایندگی حضور نمی‌یابد اما می‌تواند گروه‌هایی را نمایندگی کند که در مجلس نقش اساسی داشته باشند چرا که حلال بسیاری از معضلات شهری در تدوین قوانین کارآمد در مجلس است. کسانی که با تفکرات مدیریت شهری وارد مجلس شده‌اند موفقیت بیشتری نسبت به کسانی که این تفکر را نداشته‌اند، دارند. یکی از دلایل حضور قالیباف این است که مجلس در سه تا چهار دوره گذشته کارنامه خوبی را نتوانسته از خود ارایه دهد. کسانی که با تفکرات سیاسی و آن هم با تفکرات باندی و جزیره‌ای توانسته‌اند صندلی‌های مجلس را اشغال کنند کارنامه خوبی را نتوانسته‌اند به مردم ارایه کنند. به همین دلیل رغبت مردم نسبت به کسانی که تفکرات اجرایی و شهری دارند بیشتر شده است و اعتماد بیشتری نیز به آنان دارند.

آقای قالیباف تشکیلات و موقعیتی دارد که به کمک اصولگرایان بیایند؟
بله. او از قبل نیز تشکیلات داشته است. قالیباف خود فردی تشکیلاتی است اما ما جامعه حزبی نداریم. جامعه اجرایی کشور ما با تفکر حزبی اداره نمی‌شود بلکه با تفکرات باندی اداره می‌شود. به اصطلاح عامیانه اینکه اتوبوسی می‌آیند و مینی‌بوسی می‌روند و این معنی سیاست‌ورزی حزبی نمی‌دهد. در حال حاضر دولت متعلق به کدام حزب است؟ نمی‌توانیم پاسخ دهیم اما می‌توانیم بگوییم که متعلق به کدام باند و گروه است. مجلس متعلق به کدام حزب است؟ شوراهای کشور متعلق به کدام حزب هستند؟ پاسخی وجود ندارد.

شما معتقدید که گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی کشور که در دل هر دو جریان وجود دارند، با تفکر باندی و اتصال به شبکه ثروت می‌توانند موقعیت سیاسی نیز کسب کنند؟
در حال حاضر این احزاب نیستند که در جامعه موثر هستند، باندها تاثیر بیشتری دارند. مگر کسانی که به اسم حزب به مجلس رفته‌اند پاسخگوی حزبی دارند؟ ندارند. آقای روحانی به‌طور علنی اعلام کرد که یکی از افتخارات من این است که وابستگی به هیچ حزبی ندارم. این مساله مثبت است یا منفی؟ آیا احزاب جنایت کرده‌اند؟

آیا قالیباف به عنوان شهردار تهران این حق را از نظر قانونی دارد که نیروهایی به عنوان کاندیدا در انتخابات مجلس معرفی کند؟
نه. از نظر قانونی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. شهرداری یک نهاد عمومی است و نمی‌توان در آن به صورت رسمی کار حزبی انجام داد. در زمان تحریم‌ها بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی دچار چالش شدند. در مدیریت شهری، کلانشهرها و به خصوص تهران با همکاری شوراها توانستند کشور را اداره کنند و این خیلی از معضلات کشور را کم کرد و نوعی رفاه عمومی در کشور ایجاد کرد تا مردم تحریم‌ها را کمتر احساس کنند. البته قالیباف باهوش‌تر از این است که بخواهد مستقیما به نام شهردار وارد انتخابات مجلس شود. به هر حال او در بعضی از تشکل‌ها اثرگذار است و از طریق آنها اهداف خود را پیگیری خواهد کرد.

قالیباف در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا بود و معتقد است که یک نیروی مستقل است. همچنین تفکرات او نزدیکی‌هایی با تفکر جریان اصولگرایی دارد. حتی پایگاه اجتماعی او نیز همپوشانی‌هایی با پایگاه اجتماعی جناح راست دارد. نظر شما چیست؟
نزدیکی تفکرات با حزب تفاوت دارد. یکی از اشتباهاتی که رسانه‌ها آن را انجام می‌دهند همین است. حزب دارای تفکر است اما اینکه بگوییم یک تفکر در حال فعالیت است نام آن باند است. آیا این تفکری که شما می‌گویید پاسخگو هم هست؟ در راس آن چه کسی پاسخگو است؟ مثلا می‌گوییم تفکر اصولگرایی وجود دارد. راس اصولگرایی چه کسی است؟ راس اصلاح‌طلب چه کسی است؟ رهبر معظم انقلاب فرمودند راه درست تفکر اصولگرایی اصلاح‌طلبانه است چه کسی اصولگرای اصلاح‌طلبی را هدایت می‌کند؟ بالاخره باید یک حزب وجود داشته باشد. گروه و باند نباید داشته باشیم.

در ادوار گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری چه دلیلی داشت که اقبالی از آقای قالیباف نشد؟ اقبال افکار عمومی به او چگونه است؟
هویت انتخابات ریاست‌جمهوری با انتخابات مجلس متفاوت است. نمی‌توان این دو را با هم مقایسه کرد. به‌طور مثال می‌توان به آقای هاشمی اشاره کرد. او در انتخابات ریاست‌جمهوری رای نیاورد اما در انتخابات خبرگان بیشترین رای را آورد. بنابراین بر این اساس نمی‌توان اقبال عمومی را به او سنجید. انتخابات ریاست‌جمهوری یک انتخابات ملی است اما انتخابات مجلس یک انتخابات محلی است. نمی‌توان آنها را مقایسه کرد. بنابراین عدم اقبال از او در انتخابات ریاست‌جمهوری باعث نمی‌شود از محبوبیت و اثرگذاری او کاسته شود.

در مجموع برداشت شما از اقبال افکار عمومی به قالیباف چیست؟ در تهران به‌طور مشخص این اقبال چگونه است؟
به نظر من مثبت است. با وجود اینکه شاید ایراداتی هم داشته باشد.

آقای قالیباف چه اهدافی را در فضای سیاسی کشور دنبال می‌کند و چه نسبتی با جریان اصولگرایی دارد؟
اهداف اصلی قالیباف و دیگر دوستان، تعالی نظام است.

جزیی‌تر چطور؟ این بخش ادعای همه سیاستمداران است.
من آقای قالیباف را می‌گویم. تعالی نظام، پیشرفت کشور و اجرای عدالت را هدف اصلی او می‌بینم.

او برای انتخابات مجلس چه هدفی دارد؟
او در تهران در بسیاری از نهادهای بین‌المللی در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه حمل و نقل و ترافیک، زیبا‌سازی و فضای سبز توانسته است مقام‌های بالایی را کسب کند. لااقل سه سال با مدیریت او درمجموعه مدیریت شهری در کاهش آسیب‌های اداری، تکریم ارباب رجوع و کاهش فساد مالی رتبه اول را به دست آورد. اینها شناسنامه خوبی برای قالیباف است.

نسبت قالیباف با جریان اصولگرایی چیست؟ به‌طور جزیی در ائتلاف‌های انتخاباتی چه نسبتی با این جریان خواهد داشت؟
آقای قالیباف یک فرد اصولگرا است اما تفکر تکنوکراتی هم دارد. بالاخره آدم‌های اجرایی همچون قالیباف اصولا تکنوکرات می‌شوند اما تفکرشان اصولگرایی است.

برای انتخابات مجلس در ذیل اصولگرایی حضور پیدا می‌کند؟
قالیباف در ذیل کسی کار نمی‌کند. او خود جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارد. جریان اصولگرایی به فرد اطلاق نمی‌شود. شاید یک نفر مستقل اما اصولگرا نیزباشد. الان گروه‌های مستقلی داریم که اصولگرا هستند اما از لحاظ تقسیم‌بندی افراد معتدل و مستقلی هستند. عده‌ای با تفکر اصولگرایی هستند که تندرو هستند. به عقیده من همین موضوع در میان اصلاح‌طلبان وجود دارد. عده‌ای در جریان اصلاح‌طلبی معتدل و عده‌ای تند هستند.

در لیست انتخاباتی چطور؟ اگر اصولگرایان لیست واحدی داشت باشند آیا قالیباف با آنها همکاری می‌کند یا لیست جدا می‌دهد؟
نباید بگوییم او در انتخابات لیست می‌دهد. گروه‌های منتسب به او شاید لیست داشته باشند. آنها اگر مستقل هم بیایند جایگاه خاصی خواهند داشت. اگر در بین اصولگرایان نیز قرار بگیرند باز هم جایگاه خاصی خواهند داشت.

به نفع جریان اصولگرایی است که با قالیباف همکاری کند؟
بله. حتما این همکاری به نفع اصولگرایان است. حتی آمدن آقای قالیباف به نظر من به نفع اصلاح‌طلبان نیز هست چون آنها نیز موفق نبوده‌اند. لیست دادن در کنار قالیباف حتما به نفع جامعه اصولگرایی خواهد بود. صحبت ما بر سر ائتلاف است. در کشور ائتلاف گروه‌ها رخ می‌دهد، نه احزاب. اگر هم حزبی باشد پاسخگو نیستند. ما باید ببینیم این ائتلاف‌ها به نفع مردم است یا نه. من نفعی برای مردم در گروه‌های دیگر ندیدم اما اگر باز هم مدیریت شهری بتواند با تفکراتی که الان در کشور اجرا کرده است و توانسته شهر‌ها را اداره کند، به روی کار بیاید به نظر من به نفع مردم است. بهتر است که گروه‌های دیگر با آنها همکاری کنند. نه اینکه قالیباف با آنها همکاری کند.

فعالیت‌های انتخاباتی قالیباف وضعیت اصولگرایان را برای انسجام و وحدت پیچیده‌تر می‌کند یا خیر؟
بستگی به خودشان دارد. به نظر من قالیباف فراجناحی‌تر فکر می‌کند تا کسان دیگر.

به اصولگرایان بستگی دارد؟ اگر با قالیباف همکاری نکنند وضعیت‌شان پیچیده می‌شود؟
بله. او خود در مجلس کاندید نمی‌شود. به نظر من حتی اگر کسانی که منتسب به او هستند و با تفکر مدیریت شهری او هم نظر هستند مستقل در انتخابات مجلس شرکت کنند جایگاه خوبی را در تهران و دیگر استان‌ها خواهند داشت.

تا الان فعالیت‌های انتخاباتی قالیباف چه بوده است؟
من اطلاعی از فعالیت‌های انتخاباتی او ندارم.

در فضای مجازی دیده شده است که اطرافیان قالیباف درصدد تشکیل حزب تا قبل از انتخابات هستند؟ تایید می‌کنید؟
بله. بعضی‌ها از جمله آقای طلایی دارای حزب هستند و بعضی‌ها درصدد ایجاد یک حزب جدید هستند. این افراد احتمالا تا قبل از انتخابات اعلام موجودیت می‌کنند.

آنها برای انتخابات مجلس برنامه دارند؟
بله.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: