تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۰ - ۲۲:۰۵ کد مطلب 68881

کوفی عنان خواستار اصلاح ساختار شورای امنیت شد

دبیر کل پیشین سازمان ملل خواستار اصلاح ساختار شورای امنیت و پذیرش اعضای جدید در این نهاد شد.

به گزارش میدان ۷۲،کوفی عنان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی راشا تودی ضمن تاکید بر وابستگی کشورهای دنیا ، هر چند قدرتمند ، به یکدیگر ، از کشورهای توسعه یافته خواست با همکاری دیگر دولت ها برای برقراری امنیت و صلح در جهان و جلوگیری از گسترش پدیده تروریسم اقدام کنند.

دبیر کل پیشین سازمان ملل از تک روی کشورهای قدرتمند در استفاده از زور ضد دیگر کشورها انتقاد کرد و گفت:  من با تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳ مخالف بودم ؛ تهاجم به عراق مغایر با منشور سازمان ملل بود و پیامدهای آن هم اکنون دامنگیر بسیاری از کشورها شده است؛ هر گاه کشورها بدون توجه به شورای امنیت و خارج از چارچوب های مشخص شده به طور یک جانبه اقدام کرده اند، نتایج خیلی دلگرم کننده نبوده است.

وی درباره اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: در گام نخست ، شورای امنیت باید به نوعی با پذیرش اعضای جدید از میان کشورهای در حال توسعه گسترده شود.

عنان با انتقاد از حق وتوی کشورهای قدرتمند نیز گفت:  در نظر بگیرید کشوری همه کشورهای دیگر را بدون در نظر گرفتن وسعت و جمعیت آن کشورها نادیده می گیرد و قطعنامه ای را وتو می کند؛ کنار آمدن با چنین شرایطی بسیار سخت است چرا که کشورها فقط آن افرادی نیستند که دور میز شورای امنیت نشسته اند.

دبیر کل پیشین سازمان ملل پیشنهاد کرد برای بهبود وضعیت کنونی ساختار شورای امنیت ، برای مجمع عمومی حق قانونگذاری در نظر گرفته شود و این مجمع بتواند برای مثال، استفاده از حق وتو را برای پنج عضو دائم شورای امنیت سخت تر کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: