تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۱ - ۰۰:۵۴ کد مطلب 68909

جان کری: تا جایی که ما می‌دانیم ایران به دنبال «بمب» نیست/ قرار نیست ایران تغییر کند

وزیر خارجه آمریکا در دفتر خبرگزاری رویترز در نیویورک حضور یافت.

به گزارش میدان ۷۲،جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشستی با عنوان «ایران: لحظه حقیقت» در دفتر خبرگزاری رویترز در نیویورک حضور یافت و به سوالاتی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و مذاکرات هسته‌ای وین پاسخ گفت.

 

وی گفت: تا آنجا که ما و متحدانمان اطلاع داریم آنها [ایران] به دنبال بمب نبوده‌اند. کری در عین حال افزود: ایران یک کشور در آستانه هسته‌ای شدن است.

 

کری ادامه داد: ما به اسرائیل و تمام کشورهای خلیج فارس می‌گوییم با این توافق در موقعیت ایمن‌تری قرار داریم تا بدون آن. اگر این توافق به سرانجام برسد توافق خوبی است.

 

وی افزود: ما گزینه نظامی را داریم و رئیس جمهور [اوباما] به من گفته است که آماده استفاده از گزینه نظامی است. وزیر خارجه آمریکا گفت در صورتی که به توافق هسته ای ایران رای منفی داده شود دیگر محدودیت و بازرسی بر برنامه هسته ای این کشور وجود نخواهد داشت.

 

کری مدعی شد ما هیچ تردیدی نداریم که ایران زمانی به دنبال تسلیحات هسته ای بوده است و ادامه داد: پس از سال ۲۰۰۳ ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را کنار گذاشت.

 

وزیر خارجه آمریکا درباره مقدار پولی که به ایران خواهد رسید گفت: مقدار واقعی پول نقدی که ایران پس از توافق دریافت خواهد کرد ۵۰ تا ۵۵ میلیارد دلار است نه طبق آنچه برخی می‌گویند ۱۵۰ میلیارد دلار.

 

وی افزود: برای آنکه ایران بتواند تاسیسات نفتی خود را به موقعیت پنج سال قبل خود بازگرداند باید ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کند.

 

کری همچنین گفت: نباید با توافق ایران سیاسی برخورد کرد، اگر کنگره توافق را رد کند مردم باید کاملا ارزیابی کنند که چه اتفاقی افتاده است.

 

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: یکی از نقاط قوت توافق هسته ای با ایران این است که سران این کشور توافقی را پذیرفته‌اند که براساس آن تا ابد از داشتن بمب هسته ای، پیگیری یا هر گونه تحقیق برای دستیابی به بمب هسته ای منع شده اند.

 

وی گفت: ایران بدون آنکه آمریکا متوجه شود نمی تواند مخفیانه سوخت هسته ای تولید کند.

 

وزیر خارجه آمریکا افزود: اقداماتی که ایران در جهت محدود کردن برنامه هسته ای خود صورت می دهد عامل اصلی افزایش مدت زمان لازم برای گریز هسته ای این کشور است.

 

کری گفت: ایران زمانی تبدیل به یک قدرت در آستانه تسلیحات هسته ای تبدیل شد که ما همچنان در سیاست عدم غنی سازی بودیم. نباید اظهار نگرانی کرد که ایران در سال پانزدهم توافق هسته ای به یک قدرت در آستانه تسلیحات هسته ای تبدیل می شود چرا که اکنون این کشور یک کشور در آستانه تسلیحات هسته ای است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین افزود: با محدودیت هایی که بر برنامه هسته ای ایران اعمال می شود این کشور امکان ندارد به سلاح هسته ای دست پیدا کند. وزیر خارجه آمریکا مدعی شد سپاه پاسداران ایران همچنان خواستار دستیابی به بمب هسته ای است.

 

وی گفت: آنها [ایران] گفتند اگر بتوانیم این توافق را انجام دهیم، آماده‌ایم بنشینیم و درباره موضوعات منطقه‌ای گفتگو کنیم. قصد ندارم به شما بگویم که ایران قرار است تغییر کند…هیچ چیز در این توافق بر پایه اعتماد یا تغییر رفتار نیست.

 

کری تاکید کرد: بر سانتریفوژ های ایران مهر و موم های الکترونیک گذاشته خواهد شد و سطح غنی سازی در سانتریفوژ های هسته ای ایران با پیامهایی که به صورت رادیو الکترونیک مخابره می شود کنترل می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: