تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۴ - ۱۲:۱۷ کد مطلب 69390

هم صحبتی با یک مرد باصفای روستایی؛

احمدی نژاد جلوی شکم بعضی ها را گرفت

گفت احمدی نژاد خیلی به قشر ما رسید البته خب جلوی شکم بعضی ها را هم گرفت! مثلا یکی از اقوام من یک خانم بیوه با دو بچه ی صغیر بود! سبزی خورد میکرد تا محتاج نامرد نشود. الان که من کنار توام به لطف عموی ما آن زن با احترام خانه دار شد و یک مقرری لز کمیته ی امداد برایش تنظیم شد.

میدان ۷۲/حامد ملکی: امروز با مردی هم سخن شدم که شاید به ظاهر با تفکرات ما همخوانی نداشت و آلوده به فضای سیاه و سفید جناح بندی های مرسوم امروز کشور نشده بود. مردی که گرمای وجودش از سادگی کلماتش و چروک های در هم تنیده ی پیشانیش از صداقت کلامش احساس خوبی را به من منتقل میکرد.

میگفت حدود ۲۵ سال است که در جبهه ی صنعت این کشور با شرافت جنگیده و در صنایع مختلفی از قبیل معدن و راه آهن و فولاد با افتخار کارگری کرده تا هم چرخ زندگیش بچرخد هم چرخ کارخانه!

او با همان زبان ساده و بی آلایش روستاییش میگفت بخدا خیلی زحمت و سختی کشیدم در زندگی ام اما خوشحالم که کار کردم و میکنم. ابراز داشت که سالها پیش از یکی از توابع شهرکرد به شهر ما آمدند برای کار.

کمی که صحبتمان گل کرد فهمیدم پدر همکلاسی دبستانم بوده که با پسرش روی یک نیمکت بودیم.

از حال و روز پسرش پرسیدم. میگفت تازه خدمت سربازی را تمام کرده اما بیکار است. گفتم ای آقا بیکاری که شغل این روزهای اکثر جوانان است اما نگران نباش پدرجان آقای روحانی قول داده بعد از تحریم ها جوانان شاغل می شوند.
توکلت به خدا باشد! همین روزهاست که برای کار بیایند دنبال پسرت. مگر نمیدانی که قرار شده خارجکی ها بیایند برای ما کارخانه علم کنند تا جوانان بروند سرکار!
با ناامیدی فقط نگاهم می کرد…

راستش را بخواهید من خاطره بازی را دوست دارم چون ما را به گذشته ای می برد که از آن عبور کردیم و حداقل قرار نیست با مرور سختی ها و آسانی هایش درد و رنج بکشیم. یاد آوری خاطره ها روح مرا زنده میکند.

در همین اوضاع احوال که او داشت از اوضاع زندگیش میگفت در ذهن و خیالم رفتم به ۱۰-۱۵ سال پیش. خوب یادم است که دوران دبستان ما با دوران دولت اصلاحات همزمان شده بود. از آن روزهای رویایی اعتصاب متوالی و متداوم فرهنگیان و به تبع آن تعطیلی های مکرر که باعث شادی دل ما می شد و گفت و گوی تمدن ها و دعواها و تنش های سیاسی خوب یادم است. میگفتند دستگاهی آمده به اسم ماهواره که شبکه های تلوزیون را از ۴تا به ۴۰۰تا میرساند!…. اما هرکسی از اینها داشت بد بود آن روزها! نشانه ی شناسایی که بتوان فهمید کدام خانواده از آااان خانواده هاست، یک چیزی مثل سینی بزرگ خانه ی ما بود که از وسط جفت پا رفته بودند داخلش و روی پشت بامشان گذاشته بودند!

خاطرات مثل فیلم از جلوی ذهنم عبور میکردند و آن پدر همچنان داشت از مصائب زندگیش میگفت…

دوران دبستان ما دوران کلاس های دو نوبته بود چون زیرساخت های آموزش و پروش کم بود. کلاس ما همیشه سرد بود. تازه اگر نوبت بعد از ظهر هم بودیم که مشکل کم نوری هم به آن اضافه می شد. البته از حق نگذریم اواخر دبستان یک دستگاه لامپ صد به هر کلاسه زدند تا هم نور را تامین کند هم گرمای کلاس را!
مسؤولان مدرسه هر روز سر صف میگفتند به خانواده ها بگویید به مدرسه کمک کنند. ما هم که امانتدااار، صاف میرفتیم میگذاشتیم کف دست پدرمان. پدر هم میگفت خیلی بیجا کردند! چه معنی دارد هر روز هر روز پول میخواهند! راست میگفت اما چه کسی میتوانست درک کند در چله ی زمستان دستشویی های مدرسه ای که گازش قطع شده بود چه دافعه ای دارند؟!

همکلاسی من که پسر همین آقا باشد، آن روزها پول تو جیبی برای تغذیه نداشت و از بقیه ی بچه ها گاهی یک چیزی میگرفت تا صبح را به ظهر و احیانا ظهر را به عصر برساند! فقط او اینطوری نبود و چندین نمونه از این بچه ها داشتیم. یک گروهی هم تشکیل داده بودیم و کارمان شده بود جور کردن دفتر و مداد و پاک کن برای همکلاسی هایی که دستشان به دهنشان نمی رسید. تا حدی هم موفق بودیم.

یاد دارم یکی از آشنایان ما که آنروزها دانشجو بود، میگفت رییس جمهور الان ما خیلی خوب است و هاشمی مملکت و اقتصاد را خراب کرده و دی… بود و پسرش دزدی میکند! من ناراحت می شدم که او به هاشمی ناسزا میگفت با اینکه هیچ کسی را نمی شناختم! ناراحت می شدم چون از ناسزا بدم می آمد…

خوب که فکر و خیالاتم تمام شد آمدم سر وقت این پدر زحمتکش که هنوز داشت درد دل می کرد! چقدر هم که من شنونده ی خوبی هستم!

پرسیدم قرارداد مستقیمی؟!
انگار دنیا را به او داده بودند، با خنده گفت بله دست عمو احمدی نژاد درد نکنه!
عمو؟! آقا عموی شما زندگی ما را نابود کردا!
باز هم خندید!
کم کم حرصم گرفت از خندیدنش…
گفت احمدی نژاد خیلی به قشر ما رسید البته خب جلوی شکم بعضی ها را هم گرفت! مثلا یکی از اقوام من یک خانم بیوه با دو بچه ی صغیر بود! سبزی خورد میکرد تا محتاج نامرد نشود. الان که من کنار توام به لطف عموی ما آن زن با احترام خانه دار شد و یک مقرری لز کمیته ی امداد برایش تنظیم شد.

گفتم پدرجان مگر فقط باید به اون زن بیوه و شما کمک میکرد؟! بقیه ی ملت آدم نبودن؟!
دیدم بغض گلویش را گرفت. حرف من نیش داشت.
با حالتی متواضعانه گفت: من هم مثل خیلی ها زمان شاه را هم دیدم اما دو نفر بودند که به فکر ما قشر ضعیف بودند. یکی احمدی نژاد و یکی رجایی! من به پسرم هم گفتم ببین حتی این رهبر هم در این دوران رهبری هیچ کاری نکرد و جاده و خیابان و مدرسه ای نساخت و…
خندیدم گفتم پدرجان رهبر مقام اجرایی نیست که، مثل سرمربی یک تیم در نظر بگیرش!
گفت والا چه می دونم حتما اینجوریه…

صحبت من با ایشان شاید کمی بیش از حد معمول طول کشید اما لااقل فهمیدم یک جامعه چقدر اقشار مختلفی دارد و با زندگی های متفاوت…
چقدر خاطرات خوب هستند…
خدایا به ما ذهن خوب بده تا خاطراتمان را فراموش نکنیم…

 1. بنده خدای علی/مقداد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 4

  پیرمردعزیز!باصفا باش که هستی .اماساده نباش .جلوی شکم خیلی ها رو هم نگرفت .رحیمی کجاست؟بابک کجاست؟ بقایی کجاست؟ رویانیان …من وتورو بایارانه بیچاره کرد.

  • ک :
   آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 1

   عزیز من شما چیزی به اسم سند و مدرک و داگاه را قبول داری ؟؟ می شود این ادعاهایت را در دادگاه اثبات کنی؟؟ راستی یارانه ها بدبختت کرد چرا انصراف ندادی؟؟ چرا این دولت این عاملا بدبختی را قطع نکرده راستی فاصله ایمان و کفر چهار انگشت بیشتر نیست فاصله چشم البته نه چشم سر بلکه چشم دل و گوش

  • امین :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   احتمالا شما جزو اون دسته افرادی بودی که احمدی نژاد نونت را اجر کرده حتما نون و میزدی تو … می خوردی

 2. حمید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  خیلی رو دارید. آنهم بخور بخور در زمان احمدی نژاد بوده حالا این نوع گزارش …؟؟؟؟؟

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اگر بخور بخور بوده از ناحیه احمدی نژاد نبوده در تمام دوران ها بوده و هم چنان که بخور بخورهای کلانی هست کرسنت بزرگترین بخور بخور بود بابک جون بزرگتزین بخور بخور بود حتی از دست مبارک برخی ها هم مدال گرفته بخور بخورها وبابکهای زیادی در راه است

 4. ح :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بخور بخور ها در کرسنت بوده وهست در بابک جانها بوده وهست بابکها در راهند بخور بخورهای عظیم میشود اما دریغ مگر بخور بخور کرسنت چندین سال ازش میگذرد اما ….

 5. ح :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  عزیزم دزدان خیلی رو دارند دزدی میکنند میگند دزد و بگیرید احمدی نژاد کشور را ۵۰سال به جلو برد وسوخت ۲۰درصد را با شجاعت تمام انجام داد تا ظریفجون دست خالی به وین نرود وگرنه اگر اگر ظریف وتیمش خیلی عرضه داشت ۱۲سال پیش این کار را کرده بود

 6. بنده خدای علی/مقداد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  همه آرزویم آنست که اسم این آدم وقیافش ازخاطر تاریخ کشور محوبشه.اونی که قسم می خورد پاکترین دولت تاریخ کشورواداره می کنه معاونش…..ازآب دراومدویک تعدادی هم متهم به فسادند.حق اینه که خودشو بخواهند تاجواب پس بده.ان شاالله

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: