تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۳ - ۱۸:۴۶ کد مطلب 69568

خط قرمز یعنی چه؟

از مهمترین مسائل کشور، بررسی توافق نامه نهایی هسته ای (برجام) می باشد. بی شک هر توافقی باید مورد رضایت طرفین قرار گیرد. بنابراین هریک از طرفین امتیازاتی را به طرف مقابل می دهند.

میدان ۷۲/محمدباقر شریفی پاسندی:از مهمترین مسائل  کشور، بررسی توافق نامه نهایی هسته ای (برجام) می باشد. بی شک هر توافقی باید مورد رضایت طرفین قرار گیرد. بنابراین هریک از طرفین امتیازاتی را به طرف مقابل می دهند.

در جریان این توافق تلاش ها و زحمات فراوانی  صورت پذیرفته که از تمامی دست اندرکاران ان در دولت فعلی و گذشته بویژه آقایان ظریف و عراقچی  تقدیر و تشکر دارم.

اما آیا در  این توافق تمامی خطوط قرمز  رعایت شده ؟

خط قرمز یعنی چه؟

یعنی اینکه هیچ وقت نباید از آن عبور  و عدول کرد

یکی از مسائلی که درباره توافق مطرح و داغ شده آنست که این توافق باید در مجلس تصویب شود یا خیر؟

بی تردید باید به قانون مربوطه رجوع نمود و با توجه  به آن اقدام کرد.

اما چه قانون گفته باشد و چه نگفته باشه مجلس که بعنوان محل قانونگذاری  در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد وظیفه دارند بعنوان نمایندگان مردم سراسر کشور توافق نامه نهایی را بررسی کرده و به رای گذارند.

صحبت اخیر آقای عراقچی  مبنی بر اینکه این توافق نامه ضرورتی به بررسی در مجلس ندارد و وظیفه شورای عالی امنیت ملی است که آن را بررسی کند، شبهه هایی را در اذهان عمومی ایجاد می نماید.

چرا دولت تمایل ندارد مجلس به این موضوع دقیق و کامل ورود پیدا کند و آن را به رای  گذارد؟

آیا این شبهه پیش نمی آید که دولت میخواهد به هرحالتی که شده این توافق را (چه درست و اصولی و چه نادرست ) تصویب  و اجرایی نماید؟

از دولتمردان محترم تقاضا می شود که جواب این شبهات را دهند.

با توجه به اینکه در این توافق خطوط قرمز رعایت نشده نباید آن را اجرایی کرد و از طرفی اگر کشور ما زیر این توافق زند پیامدهای بدی را برای ما بدنبال خواهد داشت برای همین سناریوی ذیل  به مسئولین محترم پیشنهاد می شود: به مسئولین محترم کشور پیشنهاد می نمایم با توجه به ینکه به احتمال زیاد مجلس آمریکا این توافق را رد  خواهد کرد (هرچند آقای اوباما از حق وتوی خود استفاده کند) این مسئله را  نقض عهد توافق توسط آمریکا نشان دهد و با رایزنی های خود با کشور های دیگر ۱+۵ بویژه چین و روسیه تلاش کنند که این کشورها نیز علیه آمریکا موضع گیری  نمایند و این مسئله را نقض عهد و توافق آمریکا اعلام نمایند. در این صورت با نقض کردن توافق توسط آمریکا:

برنامه های هسته ای کشور عزیزمان بدون محدودیت به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

چهره واقعی آمریکا مشخص و وجهه اش بیش از این خدشه دار خواهد شد.

سایر کشورها دلیلی  بر همکاری با آمریکا برای ادامه  تحریم ها علیه کشورمان نمی بینند.

در پایان به همگان اعلام می داریم نسل سوم و چهارم این مرز و بوم بویژه دانشجویان ارزشی همواره و در هر شرایطی پشتیبان ولایت مطلقه فقیه مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی) بوده و ذره ای از از اصول این انقلاب اسلامی بویژه استکبار ستیزی  و حمایت از محرومین و مستضعفان جهان و دوستان منطقه ای و فرامنطقه ای خود عقب نشینی نخواهیم کرد.

* قائم مقام  سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گلستان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: