تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۳ - ۱۹:۱۰ کد مطلب 69575

مونیز: توافق با ایران،موضوعات دیگر را سهل‌تر می‌کند

وزیر انرژی آمریکا در گفتگویی آنلاین با مخاطبان «شورای امور عمومی یهودیان آمریکا» گفت که توافق هسته‌ای با ایران، رسیدگی به موضوعات دیگر همچون حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر را سهل‌تر می‌کند.

به گزارش میدان ۷۲،ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در گفتگویی آنلاین با مخاطبان «شورای امور عمومی یهودیان آمریکا» گفت: «یک سلاح هسته‌ای یک خطر موجودیتی است. ما در این زمینه و در رابطه با توافق هسته‌ای ایران شیوه‌های راستی‌آزمایی بسیار مستحکمی داریم. ما کار خود را با تظاهر به اعتماد به ایران آغاز نمی‌کنیم».

به گفته وی، «ایران هم‌اکنون می‌تواند ظرف دو ماه یک بمب هسته‌ای بسازد، اما برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) این فاصله را تا یک سال افزایش می‌دهد. ایران هم‌اکنون یک دولت در آستانه هسته‌ای است … و این توافق آن‌ها را از این آستانه دور می‌کند».

مونیز گفت: «توافق هسته‌ای ویژگی‌های خاصی را به توان و قابلیت‌های راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌افزاید که از جمله شامل فناوری‌های پیشرفته تشخیص (مواد) است».

وی با اشاره به مهلت ۲۴ روزه برای اینکه به بازرسان اجازه دهد از نقاط مدنظر خود بازدید و نمونه‌برداری کنند، گفت: «ما اطمینان بسیاری داریم که استفاده اینچنین از مواد هسته‌ای (برای ساخت بمب) پس از ۲۴ روز قابل یافتن (تشخیص) است. اگر ایران تلاش کند تا تقلب کند، خطر و ریسک به دام افتادن آن‌ها و تشخیص این امر به گونه‌ای هراسناکی بسیار زیاد است. براساس برجام، خطر به دام انداختن ایران به میزان بسیار زیادی بهبود یافته است».

وزیر انرژی آمریکا در ادامه گفت: «علیرغم تنش‌های ایالات متحده با روسیه، تمامی کشورهای گروه ۱+۵ در مذاکرات در کنار یکدیگر قرار داشتند».

وی گفت: «توافق هسته‌ای با ایران، موجب می‌شود رسیدگی به موضوعات دیگر همچون حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر سهل‌تر شود».

مونیز افزود: «آمریکا در مورد احساسات شدید ضدیهودی و ضداسرائیلی که از تهران متصاعد می‌شود نگران است بدون خطر سلاح هسته‌ای ایران، آمریکا این مجال را دارد تا به دیگر موضوعات (موجود در رابطه با ایران) رسیدگی کند».

وی عنوان داشت که «گزارش (آژانس) در مورد پارچین تا ماه دسامبر کامل خواهد شد و در دسترس قرار خواهد گرفت».

وزیر انرژی آمریکا در این گفتگو بار دیگر تأکید کرد که «فناوری‌های پیشرفته تشخیصی کارا هستند. در سال ۲۰۰۳، حتی پس از گذشت ۶ ماه، مچ ایران گرفته شد، رویکرد اصلی (بازرسان) نمونه‌برداری است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند این کار را درون و بیرون تأسیسات انجام دهد».

وی گفت: «تحریم‌ها کارا بوده‌اند و ایران به سر میز مذاکرات آمد». وی در ادامه افزود که «از هیچ طرح ب (جایگزین) معتبری خبری ندارد. بازگشت به میز مذاکرات برای مذاکره و چانه‌زنی دوباره بزرگترین ریسکی است که می‌توانم آن را تصور کنم».

مونیز در نهایت با اشاره به توافق هسته‌ای حاصل شده در وین گفت این همان «توافق بهتری» است که روبه‌رویمان است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: