تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ - ۰۸:۳۰ کد مطلب 69932

علت تبدیل خال های پوستی به سرطان

دانشمندان در تحقیقات جدید خود دریافتند که اختلال در میزان یک نوع پروتئین باعث می شود تا خال های بی خطر و خوش خیم روی پوست به سرطان پوست تبدیل شوند.

به گزارش میدان۷۲، خال و ملانوما هر دو از سلول های تولیدکننده ملانین در داخل پوست منشا می گیرند. محققان دریافتند که سطح پایین پروتئینی موسوم به P۱۵ باعث رشد خال و تغییر آن به حالت ملانوما می شود.

«تاد ریکی»، استادیار دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا، در رابطه با این مساله می گوید: «جهش ژن سلول BRAF باعث تحریک رشد اولیه خال شده و همچنین تولید پروتئین P۱۵ ، پروتئین سرکوبگر تومور را نیز تحریک می کند که در نهایت به عنوان یک ترمز قوی در تقسیم سلولی بیشتر عمل می نماید.»

او در ادامه توضیحاتش اظهار داشت: «این تقسیم سلولی در نهایت اجازه می دهد تا انتقال از حالت خال طبیعی به حالت ملانوما انجام شود. زمانی که خال، پروتئین P۱۵ (پروتئین سرکوبگر تومور) را از دست می دهد و یا دچار کمبود این پروتئین می شود، سلول ها دوباره تقسیم و تکثیر خود را آغاز می کنند و می توانند به سرطان تبدیل شوند.»

در این مرحله پژوهشگران سلول های مجزای خال را به طور مستقیم از خال های خوش خیم نرمال بیمار جدا کردند و با ملانوسیت یا همان ملانین های جدا شده از پوست نرمال (بدون خال) مقایسه کردند. قابل توجه است که ملانین های خال پوست ۱۴۰ برابر بیشتر از ملانوسیت پوست نرمال، دارای پروتئین P۱۵ بوده است.

در نهایت نتایج پژوهش ها نشان می دهد که وجود پروتئین P۱۵ برای خال مهم و لازم بوده تا به طور منظم به صورت خوش خیم باقی بماند و کم شدن و از دست رفتن این پروتئین سبب تبدیل خال به ملانوما می شود.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: