تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ - ۱۱:۱۷ کد مطلب 69963

کل بودجه‌ فدراسیون شطرنج به اندازه دستمزد یک فوتبالیست هم نمی‌شود

سرپرست فدراسیون شطرنج میزان بودجه این فدراسیون برای انجام امور مختلف را ناکافی دانست.

به گزارش میدان ۷۲ امیر حسینی در گفت‌وگو با تسنیم درباره نتایج شطرنج‌بازان کشورمان در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا و همچنین رده‌های سنی قاره اظهار داشت: با وجود آنکه در مسابقات رده‌های سنی از تمام بضاعت خود استفاده نمی‌کردیم اما خوشبختانه نزدیک به ۲۰ مدال کسب کردیم که این مسئله واقعاً خوشحال کننده است. بازیکنانی همچون سارا سادات خادم‌الشریعه و پرهام مقصودلو می توانستند در این مسابقات به میدان بروند اما ترجیح دادند در رقابت‌های بزرگسالان آسیا شرکت کنند.

او ادامه داد: باید به این نکته اشاره کنم که کشور هند با نزدیک به ۶۸ ورزشکار در مسابقات حضور داشت اما ایران با ۲۴ شطرنج‌باز شرکت کرد که ۲۰ مدال نیز به دست آورد. در رده سنی بزرگسالان نیز میترا حجازی‌پور دومین طلای تاریخ شطرنج ایران در آسیا را به خود اختصاص داد که این یک نتیجه مطلوب محسوب می‌شود.

وی با اشاره به رقابت حجازی‌پور، پورکاشیان و خادم‌الشریعه برای حضور در مسابقات گرندپری گفت: قهرمانی حجازی‌پور در آسیا کار را برای انتخاب تنها نماینده ایران در گرندپری بسیار سخت کرد. پیش از این گزینه‌های ما آتوسا پورکاشیان و سارا سادات خادم‌الشریعه بودند که حالا کمیته فنی روز سه‌شنبه از بین این دو نفر و حجازی‌پوریک شطرنج‌باز را انتخاب خواهد کرد.

سرپرست فدراسیون شطرنج درباره اعزام ورزشکاران با هزینه شخصی و همچنین بودجه فدراسیون عنوان کرد: شرایط مالی فدراسیون مناسب نیست. در واقع نگاه‌ها به این رشته از گذشته خوب نبوده، هر چند که الان کمی بهتر شده است. ما تا امروز فقط ۳۵ درصد از بودجه مصوب وزارت ورزش و جوانان را دریافت کرده‌ایم که رقم زیادی هم نمی‌شود. بودجه کل فدراسیون شطرنج نزدیک به ۱٫۲ میلیارد تومان است که این مبلغ به اندازه پول یک بازیکن فوتبال هم نمی‌شود. به نظرم حالا که شطرنج توانسته یک بار دیگر پتانسیل بالای خود را نشان بدهد، باید حمایت ویژه‌ای نیز از آن صورت بگیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: