تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۶ - ۰۸:۵۱ کد مطلب 70175

نور خورشید و گرد و خاک احتمال بروز «دیستروفی قرنیه» را در بیماران تشدید می‌‌کند

«دیستروفی قرنیه» یک بیماری ارثی است که در آن بیمار با ژن مبتلا به بیماری متولد می‌شود.

به گزارش میدان۷۲، یک فوق تخصص قرنیه و گلوکوم با بیان اینکه «دیستروفی قرنیه» یک بیماری ارثی است که در آن بیمار با ژن مبتلا به بیماری متولد می‌شود، گفت: قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرد و خاک می‌تواند احتمال بروز این بیماری را در افرادی که زمینه ابتلا به دیستروفی قرنیه را دارند افزایش دهد.

دکتر رضا زارعی درباره «فوچس قرنیه دیستروفی»، عنوان کرد: فوچس دیستروفی قرنیه یکسری بیماری‌های ارثی است که موجب ایجاد تعییراتی در قرنیه می‌شود و بر اثر آن یک قسمت یا چند قسمت از قرنیه شفافیت طبیعی خود را از دست می‌دهد که در نهایت قرنیه ضخیم و فرد دچار کاهش دید می‌شود.

این فوق تخصص قرنیه و گلوکوم با بیان اینکه دیستروفی قرنیه یک بیماری ارثی است، گفت: ارثی بودن به این معناست که فرد با ژن این بیماری متولد می‌‌شود و هر زمان که شرایط برای بروز بیماری مناسب باشد فرد درگیر می‌شود. بروز این بیماری در افراد مختلف، متفاوت است برای مثال ممکن است در فردی در دوران نوزادی اما در برخی دیگر در میانسالی بروز پیدا کند.

به گفته وی؛ داشتن سابقه خانوادگی در این بیماری مطرح نیست زیرا ممکن است این بیماری بدون سابقه خانوادگی در فردی بروز پیدا کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کاهش دید شایع‌ترین علامت بروز این بیماری است، عنوان کرد: نمی‌توان هر کاهش دید را علامت این بیماری دانست. بر همین اساس به افرادی که دچار کاهش دید می‌شوند، توصیه می‌شود سریعا برای انجام بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنند.

زارعی افزود: خشکی چشم، احساس وجود جسم خارجی در چشم، نور‌زدگی و غیره نیز از جمله علائم بروز این بیماری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

این فوق تخصص قرنیه و گلوکوم درباره روش‌های درمان این بیماری، گفت: اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می‌توان با برداشت لایه‌های سطحی قرنیه، بیماری را درمان کرد اما اگر بیماری پیشرفت کرده باشد «پیوند قرنیه» تنها راهکار درمان است.

وی افزود: در ۳۰ درصد موارد احتمال بازگشت بیماری پس از پیوند وجود دارد که در این مرحله نیز اگر بیماری پیشرفت نکرده باشد می‌توان برای درمان لایه‌های سطحی قرنیه را برداشت کرد در غیر این صورت بیمار مجدد باید کاندید پیوند قرنیه شود.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: