تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۶ - ۱۱:۰۸ کد مطلب 70217

انتقادهای مسعود مرادی از داوری

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: داورانی که در لیگ برتر کشور حضور دارند اختلاف شان زیاد است.

به گزارش میدان۷۲ مسعود مرادی در گفت و گو با رادیو ورزش درباره انتقادات به کلاس های داوری پیش فصل اظهار داشت: ما اگر بخواهیم به این مساله توجه کنیم که آمادگی داوران قبل از شروع لیگ باید به چه صورت باشد الان در سال های گذشته ما روال یکنواختی از گذشته داریم. چه زمانی که بنده داور بودم و چه الان. ما کلاسی می گذاریم یکی هم در شروع فصل به مدت دو سه روز ویکی هم و در میان فصل. در بحث برگزاری کلاس ها ما نباید فدراسیون و کمیته داوران را دخیل بدانیم. خود کمیته های داوران در استان ها باید برنامه ریزی کنند و کار کنند. برگزاری یک کلاس سه روزه به نظر من خیلی نمی تواند در داوری تحول ایجاد کند. ضمن اینکه با توجه به گستردگی شهرها امکان برگزاری چندین کلاس در طول سال هم برای داوران وجود ندارد.

وی ادامه داد: به اعتقاد من این کلاس ها فقط بحث قوانین داوری فوتبال نیست ولی به هر حال مدرسانی که هستند مثل آقای عنایت خودشان مدرس فیفا و آسیا بودند. من اعتقاد دارم که به روحی و روانی، آمادگی جسمانی داوران باید کار شود. بحث دیگر بحث تعداد نفرات شرکت کننده در این کلاس ها است. من اعتقاد دارم که بحث کمیت و کیفیت خیلی به هم وابسته اند. من بحثم انتقاد نیست. به هر حال کسانی که متولی هستند آنها تصمیم گیرنده هستند. ما الان ۱۶ تیم در لیگ برتر کشورمان داریم. کشورهای دیگر با توجه به تیم هایی که دارند چه تعداد داورهایی برای برگزاری مسابقات در لیگ برتر دارند؟ ما بالای یکصد داور و کمک داور دعوت کردیم. هیات های فوتبال استان ها متوقع هستند که داورانشان باید در لیگ برتر حضور داشته باشند. سه بخش از داوران ما می توانند در لیگ برتر حضور داشته باشند. ۱٫ داورانی که بین المللی هسند که در آسیا قضاوت می کنند. ۲ داوران باتجربه. ۳٫ داوران جوانی که می توانند وارد بحث بین المللی شوند. به جز این سه بخش اگر ما بخواهیم رضایت استان ها را جلب کنیم و داور بیاوریم کار اشتباهی است.

عضو کمیته داوران همچنین تصریح کرد: ما الان تعداد زیادی داور ملی در کشور داریم مثل آقای صالحی و حق وردی که در لیگ برتر قضاوت می کنند. بعضی از داوران حتی در لیگ دسته سه هم نمی توانند قضاوت کنند. یعنی هیچ ارزشیابی خاصی برای صدور کارت ملی داوری نمی شود. متاسفانه این قضیه در کشور ما نیست. الان داورانی که در لیگ برتر کشور حضور دارند اختلاف شان زیاد است. باید نهایتا ۱۰ درصد باشد نه این قدر. اگر در سال گذشته داورانی برای لیگ برتر دعوت شدند به عنوان داور وسط که حتی در یک بازی  یک سوت هم نزدند. پس چرا دعوتشان کردیم؟ این داور سرخورده می شود. ضمن اینکه لیگ برتر محل آزمون و خطا نیست، محل بهترین هاست. من اعتقاد دارم که ۴۰ داور برای لیگ برتر زیاد است. ۶۰ کمک داور هم زیاد است. فوتبال الان یک ورزش اقتصادی است. این داوران ما خودشان مطمئنا به این قضیه اشراف دارند که هزینه ها و سرمایه های زیادی روی یک تیم و بازیکنان انجام می شود.

مرادی در پایان گفت: پتانسیل داوران ما خیلی بیشتر از اینهاست. یعنی بچه های ما می تواند بهتر از این باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: