تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ - ۱۹:۰۱ کد مطلب 70592

دو دوره سینمایی با حواشی صفر و صد؛

آقایان مدعی در دوره قبل این روزها کجایند؟

در دوره قبل روزی نبود که استاد تقوایی را پیراهن عثمان نکنند و او را نماد ظلم مدیر سینمایی ها ندانند که فیلم نمی سازد. خب چرا الان کسی سراغی از استاد تقوایی هم نمی گیرد؟ وعده توخالی هم داده اند که حمایتش می کنیم. استاد هم که گفت من خودم فیلم نمی ساختم. کسی جلوی مرا نگرفته بود.

میدان ۷۲/حمید لازمی: یکی از مشخصه های وجود خفقان در جامعه سکوت و عدم اعتراض هست. روز خبرنگار گذراندیم ولی خبرنگار نماهایی کاملا وابسته به دولت غالب شده اند که با سایتها و روزنامه های کاملا تحت کنترل و غیر مستقل افکار عمومی جامعه ما را سعی می کنند ذهنیت دهند. اینکه یک دوره ای فقط باید اعتراض کنید. به شخص دوم مملکت هر چی دلت خواست بگویی. هر جنبنده ای یک درصد گرایش به ان آدمها داشت با تیر بزنی و هنوز هم که هنوز است ول کنشان نباشی. ولی در دوره ای همان شخص دوم مملکت جای نقد ندارد و همه منتسبان به دولت آمده اند خرابی ها را درست کنند. خواص جامعه سکوت کرده اند. هر بلایی سر مردم می اید دم نمی زنند و اگر فحشی دارند فقط باید نثار قبلی ها کنند.
متاسفانه باند مخوف و گعده های فراماسونی موجود در سینمای ایران در هماهنگی جالب توجهی به همه بخش ها و ادمها ارتباط دارند و این گروه موفق شده در تولیدات اثار سینمایی نیز نفوذ قابل توجهی بکنند. یعنی فیلمسازان را شکار می کنند و با توجه به درصد شهرت و محبوبیتی که می بینند به انها چسبیده و شرایط متوهمانه برای فیلمساز ایجاد می کنند و سعی می کنند مهره چینی کنند. یعنی موفقیت و مطرح شدن فیلمساز فوق را بسته به حمایت خودشان می دانند. فیلمسازی که نخواهد باج دهد به نامردی تخریب می کنند و این می شود که اغلب مجبور می شوند تن به ذلت دهند. منتقد و خبر نگار هامان روابط عمومی و مشاور تولید می شوند. همگی مدیریت شده و مرتبط با هم و متاسفانه سینمای ضعیف ایران اسیر این جماعت شده که در حالت استاندارد اصلا نباید با فیلمسازان ارتباط داشته باشند چرا که نقد و کارشناسی کاملا باید جداگانه باشد.
سینمای کاملا دولتی شده و ضعیف و وابسته داریم. اندک مستقل ها و آنانی که می خواهند با مردم معامله کنند مورد هجمه قرار می گیرند. امنیت اکران فیلمها زیر صفر است. در مراحل مختلف نظارتی مورد داشتیم کلیت اهداف اثر هنری به انحراف کشیده شده و همه چیز فیلم را عوض کرده اند. با وجود اینها توقیف ها را شاهدیم که بد دردی است که صدقه سری اقدامات تخریبی خود سینمایی ها در سالها قبل صورت می گیرد. یعنی بخش قدرتمند باند های مخوف که چند سال پیش موقعیت خود را در خطر دیدند تصمیم گرفتند سینما را محدودتر کنند و رونق سینما را نابود کنند که موفق شدند. دوستان همان جماعت هم اکنون در چاهی افتاده اند که خود کنده بودند.
اغلب خبرنگاران و منتقدین وابسته به یک گعده و باند مخوفند. به انحا مختلف جذب شده اند. غیر خودی را راه نداده اند. چون در دوره ای که حداقل اتفاق میمونش گرفتن اسکار برای سینمای ایران بود آن همه هجمه وارد می شد ولی در این دوره که در مدیریت سینما در مقدماتی ترین حالت خودش لنگ می زنند این همه توجه و خوش و خرمی. حال دوستان خوب است و در ضیافت ها شرکت می کنند و چه حالی هم می کنند.
متاسفانه فیلمسازان هم در تلاطم تبلیغات تحریف کنندگان واقعیت قرار گرفتند. در دوره ای که هر چه دلشان می خواست می توانستند بسازند به خودزنی پرداختند و کار نکردند و اعتراض داشتند و حالا که به اذعان خودشان شکوفایی رخ داده و معتقدند خفقانی نیست ولی معلوم نیست چرا کاری نتوانستند بکنند و اگر هم کرده اند فیلمشان توقیف شده ولی دم نمی زنند.
مثلا بهمن فرمان ارا که اتفاقا فیلمش یک هدیه به دولت جدید بود و وزیر ارشاد هم پشت صحنه اش حاضر شد. همان بهمن فرمان ارایی که در دوره قبل در ژستی معترضانه و روشنفکرانه جوایز فیلم فجرش را پس فرستاد. در نامه ای نزدیکان تیم سینمایی قبل را توهین کرد و حتی مانی حقیقی که در هیئت داوران جشنواره ان دوره بود را به چند انگ متهم کرد و البته جوابش را هم گرفت. حالا دم نمی زند ( مصاحبه ای کرده به کلیاتی اشاره کرده ولی در دوره قبل صراحتا و مستقیما نام جواد شمقدری را به عنوان مشکل سینمای ایران معرفی کرد.) فیلمش را همین دولت توقیف کرده و سرش کلاه گذاشته اند دم هم نمی زند.
در دوره قبل روزی نبود که استاد تقوایی را پیراهن عثمان نکنند و او را نماد ظلم مدیر سینمایی ها ندانند که فیلم نمی سازد. یعنی این منتقدین هر بار می خواستند از معضلات دوره قبل بگویند می گفتند چرا استاد تقوایی فیلم نمی سازد و ده نمکی فیلم می سازد.
خب چرا الان کسی سراغی از استاد تقوایی هم نمی گیرد؟ وعده توخالی هم داده اند که حمایتش می کنیم. استاد هم که گفت من خودم فیلم نمی ساختم. کسی جلوی مرا نگرفته بود.

آن مدیر سینمایی که لطیفه سینمای ایران محسوب می شود (هر دوسالی نهادی جایی به وی می دهند خرابکاری می کند و باز سمت می گیرد و در رنگ های مختلف ایفای نقش می کند.) چون در گعده باند مخوف خودش را جای داده کارشناسش می پندارند و برای خود حکومتی کوچک تشکیل داده و بخشی از خبرنگاران فقیر و ضعیف را وابسته به حقوق های بیت المالی خودش کرده است که از روی اجبار حمایتش می کنند. در دوره ای علیه سینمای ایران نامه نوشت و در توقیف و تحریم کردن های حوزه هنری سهیم بود و حالا حامی خانه پدری و رستاخیز شده است.
خود همین رستاخیز. کارگردانش با اینکه سالها مشغول ساخت فیلم بود و در بطن قضایا نبود چه اعتراض هایی می کرد؟ برای دفاع از خانه سینما چه فریاد ها که نمی کشید و فیلمش را در ان دوره اکران نکرد کاملا به عمد. صراحتا با عملکردش نشان داد که فیلم امام حسین (ع) را سیاسی و جناحی ساخته است و نباید در دوره ای که متبوعش نیست اکران شود و حالا در چاهی افتاده که خود و دوستانش درست کردند. فکر نکنم مشکل رستاخیز فقط نمایش داده شدن چهره حضرت ابوالفضل ( ع) باشد.

نمی توان سکوتهای وحشتناک را ندید گرفت
سکوت محسن امیر یوسفی در قبال اکران نشدن اشغال های دوست داشتنی که برای فیلم قبلی اش نشست ها را به اعتراض می گذراند و امکان نداشت با زبان طنزش طعنه ای نزند و البته به اهدافش هم میرسید بدون اینکه مشکلی پیدا کند. ( همان مدیرانی که به هزار انگ محکومند جنسی ترین فیلم بعد از انقلاب او را با حمایتهای مدافعانه از چنگال گیر دادن های کمیسیون فرهنگی مجلس خارج کردند و به هر طریقی پای محصول ساخته شده در دوره شان را اکران کردند. )
نمی توان ندید گرفت:
سکوت رضا درمیشیان درقبال عصبانی نیستم را در حالی که برای فیلم بغض جنجال سازی را اغاز کرد و نوید ظهور یک فریاد زن دهه شصتی ها می داد.
نمی توان ندید گرفت :
سکوت عبدالرضا کاهانی که کلا شهرتش را از اعتراضاتش به مدیریت سینمایی قبل داشت و امکان نداشت برای هر فیلمش تکه پراکنی نکند و قبل از جشنواره حرفی نزند و مستقیما مدیریت سینما را نشانه می گرفت و در جشن منتقدان جایزه اش را می خواست نصف کند و بفرستد دم در خانه شمقدری و سجاد پور که البته با وجود این همه شکوه و شکایتی که داشت هم مطرح شد و هم مشکلی پیدا نکرد و هم دو فیلم از فیلمهایش اکران عید نوروز گرفتند و فقط در این دوره برای خنثی ترین فیلم ساخته شده اش اندک مصاحبه مطبوعاتی کاملا توافق شده انجام داد تا اکران عیدی بگیرد و اتفاقا نسبت به دوره قبل جریان سازی اش فروکش کرده بود.
و نمی توان ندید گرفت :
سکوت در برابر بلاتکلیف ترین مدیریت سینمایی بعد از انقلاب را. مدیریتی که طرفدارانش هم هیچ نکته برای دفاع نمی یابند. ( همانها که نیامده و کار نکرده شعر حضرت حافظ را قلب کردند و گفتند یوسف گم گشته باز آمد به کنعان غم مخور )
سکوت آنهایی که صدقه سری شرایط دوره قبل فیلمساز شدند و هم اکنون دو سالی است بیکارند و فکر می کردند در دوره جدید ترکتازی خواهند کرد را هم نمی توان ندید گرفت.
اصلا قصد ندارم قضاوتی بکنم و یا زبانم لال بر خلاف نظریه های کارشناسان قهار و پیشگو حرفی بزنم. ولی این تناقض ها را که می بینم افسوس می خورم و از هر زاویه فکری که این فضا را مشاهده می کنم نتیجه می گیرم که خفقان مطلق بر فضای فرهنگ کشور حاکم شده است و از این همه سکوتی که کلیت سینما را فراگرفته متاسفم.
سکوت را باز می شود تحمل کرد . کسانی که در حال ماست مالی کردن و توجیه نظریات اشتباه خود هستند را هم می شود تا حدی درک کرد ولی از … نمی شه گذشت.
هر چه هست روز به روز ارادتم به وینستون چرچیل بیشتر می شود . چه خوب گفت که …

حمید لازمی – منتقد سینما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: