تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ - ۱۸:۳۲ کد مطلب 70620

رد مال و حبس برای پرونده تامین اجتماعی؛

مرتضوی در پرونده کهریزک تبرئه شد

قاضی پرونده سعید مرتضوی گفت: مرتضوی از اتهام معاونت در قتل و ارائه گزارش خلاف واقع تبرئه و در رابطه با شکایت سازمان تأمین اجتماعی به رد مال و حبس محکوم شد.

به گزارش میدان ۷۲، مجتبی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران درباره شکایت سازمان تأمین اجتماعی از مرتضوی ابلاغ شده است، اظهار کرد: آقای مرتضوی در ارتباط با شکایت سازمان تأمین اجتماعی به یک سال حبس محکوم شده که شش ماه آن تعلیقی است. شش ماه از این حبس مربوط به اتهام تحصیل مال نامشروع (حقوق دریافتی) و شش ماه دیگر نیز مربوط به اتهام تصدی غیرقانونی پست سرپرستی سازمان تأمین اجتماعی است که این قسمت دوم تعلیقی است.

وکیل مدافع سازمان تأمین اجتماعی افزود: وی همچنین بابت مبلغی که به‌عنوان حقوق در ایام سرپرستی دریافت کرده به رد مال محکوم شده است.

اما در ارتباط با موضوع رد مال و تصدی سرپرستی تامین اجتماعی، مرتضوی چند روز قبل اظهار داشت: در رابطه با پرونده تامین اجتماعی، وکیل این سازمان شکایتی مطرح کرده بود مبنی بر اینکه من ۶ ماه آخر تصدی خود را به عنوان سرپرست سازمان فعالیت کرده‌ام و ادعا شده است که سرپرست باید همان شرایط مدیر عاملی را داشته باشد و من نمی‌توانستم سرپرست باشم.

مدیر عامل سابق سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: من در دفاعیه خود در دادگاه اعلام کردم که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طبق ماده ۱۴ اساسنامه این اختیار را دارد که هر شخصی را به مدت ۶ ماه به عنوان سرپرست سازمان تامین اجتماعی انتخاب کند و من نیز بر اساس حکم رسمی وزیر وقت در این پست فعالیت کردم.

وی گفت: حقوقی که در این مدت به من داده می‌شد، به صورت علی‌الحساب بوده لذا به کار بردن تحصیل مال غیر قانونی در این مورد صحیح نیست.

مرتضوی اضافه کرد: علی‌الحساب به این معنا است که در آخر هر دوره که هیات امنا حقوق مدیر عامل را قطعی کرد اگر مشاهده شد که مدیر حقوقی بیشتر حق مدیریتش را دریافت کرده باشد، دستوری صادر می‌شود تا حقوق واریزی به حساب مدیرعامل پس گرفته شود و اگر کم دریافت کرده باشد، بقیه حقوقش به او پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: این موضوع اصلا جنبه کیفری ندارد که برای آن حبس و یا رد مال در نظر گرفته شود. پس از مصوبه هیات امنا، رئیس سازمان تامین اجتماعی و وزیر نامه زدند که ۶۸ میلیون تومانی را که من طلبکار بودم، پرداخت نشود تا تکلیف بحث تحقیق و تفحص مشخص شود.

مرتضوی عنوان کرد: بنابراین من بر اساس نامه وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر کل مالی سازمان تامین اجتماعی، ۶۸ میلیون تومان طلبکار هستم، ولو اینکه آنها بگویند بابت این ۶ ماه سرپرستی اصلا حقوق به تو تعلق نمی‌گیرد و ۴۸ میلیون تومان از این مبلغ را کسر کنند، باید ۲۰ میلیون تومان باقی مانده را به من بپردازند و چیزی برای رد مال و حبس باقی نمی‌ماند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر حکم به دستش برسد درخواست تجدیدنظر می‌دهد یا خیر؟ گفت: بله صد در صد درخواست تجدیدنظر می‌دهیم ولی درباره حکم صادر شده در پرونده کهریزک، شکایتی ندارم.

دادستان سابق تهران در پاسخ به سوالی مبنی اینکه به نظر شما در پرونده کهریزک چه کسی متهم است؟ بیان کرد: بر اساس اظهارات رئیس دادگاه من در دو مورد اتهام پرونده کهریزک کاملا تبرئه شده‌ام اما چون من رای را نخوانده‌ام نمی‌توانم در این خصوص اظهار نظر کنم.

 

 1. اوس عباس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  جرم اصلی مرتضوی این است که می توانست ریشه فتنه ۸۸ را بخشکاند ولی اینکارو نکرد لطفا او را باردیگر محاکمه کنید ! جرم دیگری ندارد اختلاص کار خیلی هاست . هستند کسانی که جرمشان از مرتضوی بیشتره لطف کنید همه فتنه گران را محاکمه کنید.

 2. فری :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  در زمان فتنه ۸۸ آقای مرتضوی دادستان تهران بود حالا اگه یه آدم ضعیف و امروز فردا کن بود که مملکت را اجانب اشغال کرده بودند در زمان بحران مدیریت تفاوت میکنه با زمان عادی.مسلما در کارهای وسیع احتمال چند خطا هم وجود دارد حالا بجای آقای مرتضوی هر کس بود در کهریزک بیشتر از این اتفاقا می افتاد.

 3. ح :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  شش سال تمام مرتضوی وخاندانش بیچاره ها چه کشیدند هر روز تمام روزنامه ها ورسانه گفتند پدر روح الامینی دادگاه مرتضوی این همه آبروی ریخته الکی وتهمتها و ناراحتی ها چه میشود این همه تهمت و افترا چه میشود مگر خود آقای اژه ای نگفت تا جرمی ثابت نشد نباید آبروی کسی را ریخت آیا ابروی ریخته بر خواهد گشت اونهم برای کسی که از کیان مملکت ورهبری و مردم دفاع کرد

 4. مدیرجهانی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  فعلا ۶ماه آب خنک بخور تا بعد.اون دنیایی هم هست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: