تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۱۲:۱۲ کد مطلب 70690

یک‌اصلاح‌طلب: امام‌حسین انقلاب نکرد،می‌خواست ازتهدیددورشود

یک فعال اصلاح طلب در شیراز گفت: «می‌گویند امام حسین‌(ع) انقلاب کرد و من چنین چیزی را باور ندارم به دلیل اینکه امام حسین(ع) اصلاً قصد انقلاب نداشته است و داشت از جایی که جانش را تهدید می‌کردند دور می‌شد اما به او اجازه ندادند و او نیز تسلیم نشد»!

به گزارش میدان۷۲ تعابیر عجیب و غریب و تفسیر به رای محمد شعله سعدی از قیام امام حسین(ع) در تازه ترین نشست اصلاح طلبان در شیراز بار دیگر خاطرات توهین این طیف سیاسی به انگیزه امام حسین از قیام و عزاداری برای سید الشهدا(ع) را در ذهن متبادر می کند.

در اقدامی تازه شعله‌سعدی، پژوهشگر اندیشه و سیاست در جلسه ای با شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان شعبه فارس در شیراز گفت: «می‌گویند امام حسین‌(ع) انقلاب کرد و من چنین چیزی را باور ندارم به دلیل اینکه امام حسین(ع) اصلاً قصد انقلاب نداشته است و داشت از جایی که جانش را تهدید می‌کردند دور می‌شد اما به او اجازه ندادند و او نیز تسلیم نشد»!

شعله‌سعدی با بیان اینکه متأسفانه در یک جامعه استبدادی زندگی می‌کنیم و فرهنگ چندین هزار ساله استبدادی در خونمان نهادینه شده است، گفت: ما در تعزیه امام حسین(ع) و عمرسعد نیز مونولوگ و گفتگوی یک طرفه داریم و یک طرف کامل حق است و طرف دیگر کامل باطل می‌باشد در حالی که در دیالوگ هردوطرف باید همسنگ باشند و ممکن است بخشی از حقیقت در نزدیک یک طرف و بخش دیگری از آن، نزد طرف مقابل باشد.

وی توسعه را نیازمند گفتگو با سنت‌ها دانست و افزود: در سنت غرب و مسیحیت چیزی به نام اعتراف وجود دارد و هرکسی که بخواهد از جایی که ایستاده یک قدم جلو برود، باید به خطای خود اعتراف کند و در سنت اسلام هم چیزی به نام ستّاری داریم که متاسفانه در بعضی از ما به انحراف کشیده شده است.

شعله‌سعدی گفت: زمانی که می‌خواهیم با سنت‌های خود به گفتگو بنشینیم باید آن‌ها را نه مهمل و نه مقدس بپنداریم تا بتوانیم با آن به گفتگو بنشینیم.

وی یکی از رویکردهای دیالوگ برای توسعه را تزریق ایده‌های عاریه‌ای دانست و گفت: نمونه آن در فرهنگ ما دکتر شریعتی است که با عاریه گرفتن رویکرد انقلابی مارکسیستی و تزریق آن به جامعه ایران، انقلاب را به انجام رساند هرچند که مخالفان او بگویند انقلاب یک مقوله‌ای در فرهنگ شیعی است؛ به همان نشان که می‌گویند امام حسین‌(ع) انقلاب کرد و من چنین چیزی را باور ندارم به دلیل اینکه امام حسین(ع) اصلاً قصد انقلاب نداشته است و داشت از جایی که جانش را تهدید می‌کردند دور می‌شد اما به او اجازه ندادند و او نیز تسلیم نشد!

اظهارنظر جالب این فعال اصلاح طلب درباره علت قیام امام حسین در حالی است که وی کافی بود تنها با جستجوی اینترنتی به انگیزه قیام امام حسین(ع) پی ببرد چه برسد به این که در این مورد چند کتاب بخواند.

امام حسین(ع) در وصیت نامه خود چنین می فرماید:

«إِنّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لا بَطَرًا و َلا مُفْسِدًا وَ لا ظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فی أُمَّهِ جَدّی، أُریدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهی عَنِ الْمُنْکَرِ وَأَسیر بِسیرَه ِجَدّی وَ أَبی عَلِی بْنِ أَبیطالِب»، یعنی:

«من از روی شرارت و مفسده و یا برای فساد و ستمگری قیام نکردم، من فقط برای اصلاح در امّت جدّم از وطن خروج کردم. قصد دارم به معروف امر کنم و از منکر بازدارم و به سیره و روش جدّم و پدرم علی بن ابیطالب عمل نمایم».

با این تعابیر می توان به راز سکوت و حمایت فکری و تئوریک هم مسلکان سیاسی‌ آقای شعله سعدی از حادثه عاشورای سال ۸۸ بهتر پی برد.

منبع: شیرازه

 1. صدر از مشهد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  به این میگن : بــــــرد بــــــرد

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اولا : این قرائت از قیام امام حسین ، هیچ از عظمت و بزرگی و حقانیت او کم نمی کند .
  ثتنیا : این قرائت معقول تر است ، چون تسلیم ناپذیری در آن قوی است ، امر بمعروف و نهی از منکر حکومتی ( که شما آقایان بخاطر آن زندان ها درست کرده اید ! ) نه تنها نفی نمی شود ، که با قوت مطرح می شود .
  ثالثا : اگر قصد امام انقلاب بود ، از رجب تا رمضان در مکه مسلمانان را آگاه کرده بود ، سرباز گیری می کرد و طرح انقلاب می کرد .( طرح اصلاح کرد )
  رابعا : در کرببلا وقتی جلوی حرکت کاروان امام را گرفتند ، حضرت از حر خواست اجازه دهد به به راه خود به سمت مدینه ادامه دهد ، یعنی قصد عبور از خطری بود که برایشان پیش آمده بود . لطفا شما چند کتاب بخوانید .

 3. محمودی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  این … که نمی تواند این را انکار کند که ده ها هزار نفر به امام حسین نامه نوشتند.و در نامه هایشان از امام حسین درخواست کردند که به کوفه بیا و ما را فرماندهی کن تا علیه یزیر قیام کنیم . این یعنی باکله به دل تهدید رفتن؛ نه فرار از تهدید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: