تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۱۸:۰۵ کد مطلب 70703

آسپرین خطر ابتلای افراد چاق به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

مطالعات محققان دانشگاه لیدز انگلیس نشان می دهد که احتمال ابتلای افراد چاق به سرطان روده بزرگ بیشتر است اما می توان با مصرف روزانه آسپرین این خطر را کاهش داد.

به گزارش میدان۷۲، ساینس،محققان آزمایش های خود را با بررسی ۸۹۳ بیمار مبتلا به سندرم لینچ (Lynch syndrome) آغاز کردند. سندرم لینچ یک اختلال ژنتیکی است که DNA را تحت تاثیر قرار می دهد و با افزایش احتمال سرطان روده بزرگ در ارتباط است.

بر اساس گزارش کلینیک مایو در آمریکا، از هر ۱۰۰ مورد ابتلا به سرطان روده بزرگ، می توان سه مورد را به سندرم لینچ نسبت داد.

محققان تصمیم گرفتند به رژیم غذایی این افراد به مدت ۱۰ سال، روزانه یک آسپرین اضافه کنند.

نتیجه آزمایش ها نشان می دهد که سرطان روده بزرگ در افرادی که اضافه وزن دارند شایع تر است. در ادامه آمده است که مصرف روزانه یک آسپرین می تواند احتمال سرطان را به ویژه در افراد چاق، کاهش دهد.

التهاب موجود در بدن، احتمال سرطان را افزایش می دهد، آسپرین به کاهش التهاب کمک می کند.آسپرین به صورت روزانه، باید با تجویز پزشک استفاده شود.
سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و چهارمین علت مرگ ناشی از سرطان است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال ۲۰۱۱ میلادی ۵۱ هزار و ۷۸۳ نفر بر اثر این بیماری جان خود را در آمریکا از دست دادند.نتایج این تحقیقات در نشریه Clinical Oncology منتشر شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: