تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۱۸:۰۷ کد مطلب 70705

ازدواج‌های فامیلی مهمترین عامل بیماری هموفیلی

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه ۳۰ درصد از تولد کودکان مبتلا به هموفیلی دست هیچ کس نیست، گفت: باید فرهنگ سازی حذف ازوداج‌های فامیلی انجام شود.

به گزارش میدان۷۲، احمد قوی‌دل ظهر امروز در مراسم جشن بیماران هموفیلی خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر فاکتور ۷ مورد نیاز بیماران هموفیلی در داخل کشور تولید می‌شود.

وی افزود: پزشکان کشور در حال تلاش هستند تا فاکتور ۸ نو ترکیب را با موفقیت تولید کنند که بعد از تولید فاکتور ۸ استفاده از فاکتورهای انعقاد خون برای بیماران هموفیلی بالای ۱۵ سال اجرا می‌شود.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران گفت: تاکنون اجرای طرح پیشگیری از معلولیت بیماران هموفیلی در کشور نتایج مثبتی داشت و با تولید فاکتور ۷ ایران به عنوان دومین تولید کننده فاکتور ۷ در دنیا شناخته شد.

قوی‌دل افزود: با اجرای طرح تحول سلامت هزینه‌های زیاد دولت در این طرح توقع زیادی نیست و بیمه سلامت ایرانیان خود را با سیاست‌های دولت وفق داده است و در حال حاضر ۳۰ درصد تولد کودک مبتلا به هموفیلی دست هیچ کس نیست.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر خلاف سیاست‌های وزارت بهداشت گام برمی‌دارد، اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی با منابع وسرمایه‌ای که در گذشته از منبع دولتی به دست آورده دفترچه خاص بیماران مبتلا به اختلالات پلاکتی را گرفته و داروی آنها را پوشش می‌دهد.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران گفـت: ما خواستار فرهنگ سازی حدف ازدواج‌های فامیلی هستیم زیرا برای جلوگیری از تولد کودکان هموفیلی و ایجاد فرهنگ صحیح برای دوری از این بیماری است.

قوی‌دل افزود: بین ۴۰ تا ۴۵ درصد در پیشگیری از بیماری‌های هموفیلی موفق بودیم و توانستیم خانواده‌ها را به سمت آزمایشات ژنتیک سوق دهیم.

وی اظهار داشت: نیکوکاران کشور به ویژه نیکوکاران در خراسان جنوبی برای تأمین هزینه سفر بانوان ودختران ناقل بیماری هموفیلی به تهران برای انجام آزمایش‌های پیشگیرانه به هموفیلی کمک کنند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: