تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۱۸:۰۹ کد مطلب 70707

پیوند مغز استخوان ، کبد ، جراحی های چشم و قلب / زمینه های همکاری شیراز و تاجیکستان

‘ دکتر نسیم اولیم اف ‘ معاون وزیر بهداشت کشور تاجیکستان با اشاره به تمایل کشورش نسبت به توسعه تعامل با دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پیوند مغر استخوان، کبد، جراحی های چشم و قلب را از جمله زمینه های موردنیاز برای همکاری برشمرد که با انتقال دانشجو از این کشور فراهم شود.

به گزارش میدان۷۲، دکتر نسیم اولیم اف معاون وزیر بهداشت کشور تاجیکستان و هیئت همراه روز پنجشنبه در ادامه سفر به شهر شیراز، در دانشکده پزشکی شیراز حضور یافت و با سطح دانش علمی این دانشکده آشنایی پیدا کرد .
این مقام تاجیک بر ایجاد تعامل و انتقال دانشجو به این دانشکده تاکید کرد و گفت : با به وجود آمدن توسعه علمی و فراگیر شدن دانش پزشکی در بسیاری از زیر شاخه های علمی هر روز شاهد پیشرفت های تازه در زمینه های پیوند کلیه و کبد ، پیوند مغز استخوان ، جراحی های چشم و جراحی قلب هستیم .
اولیم اف با ابراز تمایل کشورش برای مبادله دانشجو در زیر شاخه های علمی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در بازدید هایی که در روزهای گذشته از زیر ساخت های پزشکی شیراز داشتیم شاهد توسعه روزافزون علوم پزشکی در شهر فرهنگی شیراز بودیم .
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به نقل از اولیم اف در بازدید از دانشکده پزشکی شیراز اعلام کرد: معاون وزیر بهداشت کشور تاجیکستان در این دیدار با اشاره به سفر خود و هیئت همراه از چهار روز پیش به ایران شیراز را شهر مقدسی عنوان کرد که آرامگاه بزرگانی چون حافظ و سعدی بوده و در کنار این ویژگی، در زمینه پزشکی نیز موقعیت ممتازی دارد.
وی همکاری هایی را که طی چند ماه اخیر در زمینه پیوند کبد از سوی اعضای تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت گرفته است را در ارتقای سطح پزشکی تاجیکستان بسیار مفید خواند.
دکتر سید بصیر هاشمی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز که در این دیدار حضور داشت، با بیان اینکه در برنامه های روز گذشته این هیئت، زیرساخت های پژوهشی دانشگاه به آنان معرفی شده است، گفت: به ویژه در زمینه پیوند، پیش بینی می شود که بتوانیم زمینه انتقال دانش را از این دانشگاه به کشور تاجیکستان توسعه دهیم.
وی ریشه های عمیق موجود میان دو کشور در حیطه های فرهنگی، تاریخی و مذهبی را بهترین شرایط برای تقویت ارتباطات موجود دانست.
در این دیدار، دکتر خسروی، رییس دانشکده پزشکی شیراز با معرفی سطح علمی این دانشکده به هیئت تاجیکستانی گفت: سیاست های کلی این دانشکده، یاری رساندن به تمامی انسان ها، بدون در نظر داشتن فرهنگ، نژاد و دین و دیدگاه ما در این زمینه، همدلی و همزبانی است.
وی با اشاره به رتبه های دوم تا سومی این دانشکده در زمینه آموزشی در سطح کشور، افزود: دانشکده پزشکی شیراز، هم اکنون ۴۷۰عضو هیئت علمی داشته و تمامی تخصص های موجود در این تربیت می شوند.
دکتر خسروی شیراز را مهد انجام نخستین پیوندهای کبد، قرنیه، کلیه و قلب در ایران دانست و اظهار داشت: این دانشکده به ویژه نسبت به کسانی که با آنان تعلق خاطر داشته و احساس یگانگی می کنیم، می تواند همکاری های علمی داشته باشد.
هیات تاجیکستانی از روز سه شنبه سفر خود به شیراز را آغاز کردند و امروز از برخی از دانشکده ها و مراکز درمانی و زیر ساخت های پزشکی شیراز دیدن نمودند.
این هیات پیش از این از زیر ساخت های پزشکی شهر مشهد نیز دیدن کرده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: