تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۱۹:۵۳ کد مطلب 70732

دیپلماسی عزت دولت، ادامه دارد؛

بازگشایی سفارت روباه پیر

در پی توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت بزرگ جهانی، هاموند گفت امیدوار است سفارت انگلیس در تهران را بازگشایی کند. هاموند آخر این هفته برای بازگشایی رسمی سفارت در روز یکشنبه به ایران سفر خواهد کرد. گروهی کوچک از صاحبان صنایع وی را در این سفر همراهی خواهند کرد.

به گزارش سرویس سیاسی میدان ۷۲، خبرگزاری رویترز از لندن ادعا کرد: یک منبع دیپلماتیک انگلیس روز پنجشنبه اعلام کرد انگلیس سفارت خود در تهران را آخر این هفته (یکشنبه)، تقریبا چهار سال پس از آن که تظاهرکنندگان به یک اقامتگاه سفارت حمله کردند و پرچم انگلیس را سوزاندند، بازگشایی خواهد کرد.
این منبع به رویترز گفت :« (فیلیپ هاموند) وزیر امور خارجه به ایران سفر خواهد کرد تا سفارتمان را در آنجا بازگشایی کند ».
این منبع خواست نامش فاش نشود زیرا این سفر به طور رسمی اعلام نشده است.
در پی توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت بزرگ جهانی از جمله انگلیس، هاموند گفت امیدوار است سفارت انگلیس در تهران را بازگشایی کند.
به گفته این منبع دیپلماتیک، هاموند آخر این هفته برای بازگشایی رسمی سفارت در روز یکشنبه به ایران سفر خواهد کرد. گروهی کوچک از صاحبان صنایع وی را در این سفر همراهی خواهند کرد.
تا زمانی که سفیر جدید اعلام شود، آجای شارما Ajay Sharma ، که تاکنون کاردار غیر مقیم بوده است، سرپرستی سفارت را بر عهده خواهد داشت.

تایید خبر توسط وزارت خارجه ایران

اما در همین رابطه یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به گزارش‌های خبری منتشره در خصوص سفر وزیر امور خارجه انگلیس به تهران؛ سفر آقای هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران در یکشنبه آینده و بازگشایی سفارت این کشور طی این سفر را تأیید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی و روزنامه العربی الجدید چاپ لندن و همچنین روزنامه گاردین به‌نقل از منابع انگلیسی آگاه نوشتند که انگلیس روز یکشنبه سفارت خود در تهران را بازگشایی می‌کند.
بر اساس این گزارش هاموند را شماری از مقامات بازرگانی و تجاری، سایمون گس مدیر سیاسی وزارت خارجه و سفیر سابق انگلیس در تهران در سفر به ایران همراهی می‌کنند. گس یکی از اعضای تیم ارشد مذاکره کننده انگلیس در گروه ۱+۵ بود.
محمدحسن حبیب‌الله‌زاده کاردار جمهوری اسلامی ایران پیش از این در جمع خبرنگاران روزنامه ایندیپندنت در لندن گفته بود: مذاکرات دوجانبه با مقامات انگلستان برای بازگشایی سفارت‌های دو کشور در جریان است و با نهایی شدن آن شاهد فعالیت کامل نمایندگی های دو کشور خواهیم بود.
فیلیپ هاموند در ماه جولای گذشته بعد از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای در ژنو ابراز امیدواری کرده بود که سفارت لندن در تهران در سال جاری بازگشایی شود.
استقبال ظریف از بازگشایی سفارت انگلستان

همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، چهارشنبه شب در برنامه زنده «شب آفتابی» در پاسخ به پرسشی درخصوص احتمال بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت: ما دوست داریم با همه کشورها همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند،تعامل سازنده داشته باشیم.

وی گفت: البته به استثناء دو کشور، که هم اکنون نیز وجود دارد، ما با سایر کشورهای دنیا تعامل سازنده داریم و می خواهیم روابط عادی براساس احترام متقابل داشته باشیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور گفت: اتفاقاتی افتاد که منجر به بسته شدن سفارت انگلیس شد، اما وقتی انگلیسی ها تمایل خود را به بازشدن سفارت نشان دادند ما هم استقبال کردیم و باید هماهنگی های لازم برای تحقق این امر صورت بگیرد.

ظریف ادامه داد: امروز سفارت ما در لندن فعال است و کار کنسولی می کند و به ایرانی ها طبق وظیفه ای که دارد خدمات ارایه می دهد.

  1. علی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 2

    واقعا شماها پیرو ولایت هستید . ولایت یا زنده است یا مرده. اگر زنده هست و چیزی را مانع نشده شما حق ندارید کشوری را توهین کنید حتی اگر اون کشور بدترین دشمن تاریخ ما باشد . ادب یک مسلمان در اخلاق و ادب اوست نه در ناسزا و فحش دادن.

  2. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

    باید منتظر فتنه ای بزرگتر سا۸۸ را در انتظار کشید بلاخره دست آوردهای مزاکره هسته ای یکی پس از دیگری رو نمایی می شود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: