تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۲۰:۲۶ کد مطلب 70740

آمانو به خبر آسوشیتدپرس واکنش نشان داد؛

بر اساس قانون متعهدم که نقشه راه را علنی نکنم

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه از انتشار گزارشی در مورد واگذار شدن حق بازرسی از سایت نظامی پارچین به ایران، ابراز ناخرسندی کرد و اطمینان داد که تمهیدات در نظر گرفته شده برای انجام بازرسی‌ها، «بی‌نقص» باشند.

به گزارش میدان ۷۲، در بیانیه آقای آمانو آمده است: «اظهاراتی که مطرح می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت بازرسی‌های هسته‌ای ایران به ایران واگذار کرده، مایه ناخرسندی من است. چنین اظهاراتی ارائه غلط روشی است که ما این راستی‌آزمایی مهم را انجام خواهیم داد.»

وی افزود: «تمهدیدات جداگانه ذیل “نقشه راه” که در ماه جولای بین آژانس و ایران به دست آمد، محرمانه است و من بر اساس قانون متعهدم که آن‌ها را علنی نکنم. این تعهدی است که من در قبال صدها مورد دیگر از تمهیدات مشابه‌مان با دیگر اعضای آژانس، دارم.»

ایران و آژانس ۲۳ تیر ماه امسال همزمان با جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای در وین، اعلام کردند که به یک  «نقشه راه» برای حل و فصل مسئله ابعاد احتمالی نظامی، دست یافته‌اند. برای اجرای این نقشه راه، دو توافق جانبی در نظر گرفته شده که جزئیات بازرسی‌ها در آن تعیین شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شب گذشته با انتشار گزارشی، مدعی شد در یکی از این سندها که مربوط به سایت نظامی پارچین است، حق نمونه‌گیری و بازرسی از این سایت به ایران واگذار شده است.

انتشار این گزارش موجب شده تا از شب گذشته جمهوری‌خواهان و منتقدان توافق حملات خود به تیم مذاکره‌کننده آمریکایی را چند برابر کنند.

آمانو در ادامه بیانیه‌اش نوشته است: «تنها می‌توانم بگویم که این ترتیبات از لحاظ فنی بی‌نقص و منطبق با رویه‌های دیرینه ما هستند. در آن‌ها به هیچ وجه از استانداردهای پادمانی، کوتاه نیامده‌ایم.»

وی افزود: «”نقشه راه” میان ایران و آژانس، توافقی بسیار قدرتمند است و چارچوب زمانی دقیقی را برای کمک به ما جهت شفاف‌سازی موضوعات باقی‌مانده گذشته و حل در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، تعیین کرده است.»

امروز بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هم گفت: «آژانس تاکنون به تعهداتش در خصوص حفظ اسناد و اطلاعات محرمانه توافق دوجانبه با کشورمان پایبند مانده و اقدامی که حاکی از نقض این تعهدات باشد صورت نگرفته است.»

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: