تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۱ - ۱۲:۰۰ کد مطلب 71120

بررسی یک سند تاریخی؛

سابقه تاریخی حکم تحریم سلاح اتمی توسط مراجع شیعه + سند

در زمانی که جهانیان از تولید بمب اتم توسط کشورهای غربی بیمناک شده و هر لحظه منتظر استفاده از این سلاح کشتار جمعی بوده اند، مراجع تقلید شیعه ضمن صدور احکام تحریم، خواهان اجماع جامعه جهانی برای گسترش صلح و جلوگیری از خشونت طلبی شده اند.

میدان ۷۲/سجاد نادری پور: در طول مذاکرات هسته ای بین گروه ۵+۱ و جمهوری اسلامی ایران در دوران مختلف، یکی از استدلال های بی پایه و اساس طرفین مذاکره برای منع جمهوری اسلامی ایران از دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای، اتهام تلاش برای تولید بمب اتمی بوده است، که این اتهام همواره از طرف ایرانی با اشاره به حکم تحریم بمب اتمی توسط مقام معظم رهبری مدظله العالی و سایر مراجع تقلید پاسخ داده شده است. با بررسی های تاریخی می توان به این نکته اساسی پی برد که در زمانی که جهانیان از تولید بمب اتم توسط کشورهای غربی بیمناک شده و هرلحظه منتظر استفاده از این سلاح کشتار جمعی توسط جنایتکاران غربی بوده اند، مراجع تقلید شیعه ضمن صدور احکام تحریم، خواهان اجماع جامعه جهانی برای گسترش صلح و جلوگیری از خشونت طلبی شده اند. بطور مثال:
در رمضان سال ۱۳۶۹ ه.ق مصادف با تیرماه ۱۳۲۹ه.ش انجمن طرفداران صلح جهانی طی نامه ای به حضرت آیت الله العظمی شهرستانی از مراجع تقلید شیعه درخواست تحریم بمب اتمی را می نماید. ایشان نیز در پاسخ استفاده از سلاح اتمی را طبق شریعت اسلامی حرام اعلام کرده و سیاستمداران جهان را به دوری از جنگ طلبی و خشونت و استفاده صلح آمیز از نیروی اتمی دعوت می نمایند.
متن زیر ترجمه این نامه و پاسخ حضرت آیت الله شهرستانی می باشد که توسط مجله مسلمین در شماره نهم و دهم این مجله در تابستان ۱۳۲۹ منتشر شده است .
ترجمه نامه آقای و. جولیو- کوری رییس انجمن طرفداران صلح جهانی که به محضر حضرت آیت الله سید هبه الدین شهرستانی فرستاده شده است:
پدر گرامی روحانی بزرگ حضرت آقای هبه الدین شهرستانی
آقای عزیزم
در این موقعی که وضع جهان دچار اشکالات شده و بیم آن میرود که از نو جنگ جهانگیری آغاز شود انجمن طرفداران صلح جهانی مه بتاریخ ۱۹ اذار ۱۹۵۰ در استکهلم تشکیل یافته بیانیه ای که مشتمل بر ندای مهمی است بسوی تمام مردمی که در اقطار عالم دارای نیت پاک هستند صادر نموده است.
این ندا آنان را به سوی تحریم مطلق سلاح اتمی و برای تضمین این تحریم به سوی مبارزه با هر دولتی که موافق با استعمال آن باشد دعوت می نماید و باید یک هیئت نظارت بین المللی برای تامین این منظور تشکیل و هر دولتی که مبادرت به استعمال آن نماید مجرم شناخته شود.
بسیاری از شخصیت های بارزه جهان ذیل بیانیه را امضا نموده اند و در این موقع که فکر تحریم بمب اتمی در سراسر جهان رشد گرفته است به ندای ما پاسخ موافقت داده می شود. و چون ما می دانیم که جنابعالی علاقه بیشتری به صلح و صفا دارید لذا جدا در خواست می کنیم که با صدایی که در فضای دنیا به عنوان طرفداری از صلح طنین انداز شده است هم صدا شوید.
با تقدیم پاکیزه ترین ادعیه
و.جولیو – کوری
رییس انجمن طرفداران صلح جهانی

ترجمه جواب آیت الله شهرستانی:
جناب رییس محترم انجمن طرفداران صلح جهانی
نامه گرامی شما را که دعوت به سوی تایید صلح جهانی بوده با نهایت تشکر و احترام دریافت نمودم. در این روزگار سخت که آثار جنگ وحشتناکی از افق جهان پدیدار است ناچارم که برای جلوگیری از آتش جنگ و خرابکاری های آن با طرفداران صلح از هر تیره و در هر جای جهان که باشند همصدا شوم. من به نام شریعت سهل و ساده اسلامی که به کار بردن وسایل خونریزی ناگهانی را که جنایتکاران و نیکوکاران را یکسان فانی نمایند تحریم نموده است به تمام اقطاب عالم و زمامداران دنیا اعلام خطر نموده و درخواست می کنم که جهان انسانیت را که میان کشمکش های دولت ها تهدید به نابودی می شود از جنگی که احدی را ابقا نمی کند نجات دهند و نیروی اتم را به جای از میان بردن ارواح بشری و نابود ساختن آثار انسانیت که با هیچ گونه قوانین بین المللی سازش ندارد در راه سعادت و رفاه بشر بکار برند و به این مردمی که هنوز زخم های آنان بهبود نیافته رحم کنند.
این است عقیده من و از درگاه خدای گرداننده جهان با نهایت تضرع مسئلت می نمایم که جهانیان را مشمول رحمت خود فرموده و سیاستمداران دنیا را به سوی صلح و آرامش رهنمایی فرماید و عالم بشریت را با نعمت آرامش و اطمینان متنعم نماید وگرنه جهان انسانیت به سوی نابودی می رود و جز خدا کسی نیست که او را در این گیردار نجات دهد.
مخلص هبه الدین الحسینی الشهرستانی

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: