تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۱ - ۱۲:۳۱ کد مطلب 71191

بازگشایی سفارت انگلیس در تهران؛

پای روباه بالاخره به ایران باز شد + گزارش تصویری

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در ایران وارد تهران شد و مستقیما به سفارت این کشور خواهد رفت.

به گزارش سرویس سیاسی میدان ۷۲، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در ایران وارد تهران شد و مستقیما به سفارت این کشور خواهد رفت.

هاموند در بدو ورود خود در اظهاراتی در حساب توئیتر خود گفت که این اولین دیدار یک وزیر خارجه انگلیس به تهران از سال ۲۰۰۳ است و یک لحظه تاریخی در روابط دو کشور محسوب می‌شود.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران نیز گزارش داد که خبرنگاران و عکاسان در سفارت انگلیس در تهران منتظر ورود فیلیپ هاموند هستند که به زودی به آنجا خواهد رسید.

وزیر خارجه انگلیس عصر امروز با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار میکند و ساعت ۱۸ به وقت محلی یک نشست خبری مشترک برگزار خواهند کرد.

سفارت ایران در لندن نیز قرار است امروز با حضور دانش یزدی معاون اداری و مالی وزارت خارجه ایران بازگشایی شود.

سفارت انگلیس در سال ۲۰۱۱ و پس از اعتراضاتی که در تهران صورت گرفت، تعطیل شد و سطح روابط دو کشور به پائین‌ترین سطح رسید.

با روی کار آمدن دولت جدید در ایران، طرفین به سمت بهبود روابط حرکت کردند و در اولین گام دو طرف در سال ۲۰۱۳ کاردار غیرمقیم تعیین کردند.

قرار است در ابتدای فعالیت سفارت، «آجی شارما» کاردار انگلستان سرپرستی دیپلمات‌‌های این کشور در تهران را بر عهده گیرد.

پیش از این تابلوهای سفارت سوئد به عنوان دفتر حافظ منافع انگلیس در تهران بر سر در سفارت انگلیس نصب بودند که امروز تابلوهای «سفارت بریتانیا» به جای آنها نصب شده است.

مراسم بازگشایی سفارت انگلستان به روی خبرنگاران ایرانی و سایر خبرنگاران رسانه‌های خارجی مستقر در تهران بسته است و تنها گزارشگران شبکه دولتی بی‌بی‌سی اجازه پوشش خبری و تصویری این مراسم را دارند.

هاموند پیش از ترک لندن ابراز امیدواری کرده بود که طرفین طی چند ماه آینده برای تعیین سفیر به توافق برسند.

وی همچنین گفته است: «بازگشایی سفارت‌خانه‌های ما گامی کلیدی برای توسعه روابط دوجانبه است. در این وضع ما می‌خواهیم مطمئن باشیم که توافق هسته‌ای موفقیتی است که با برداشتن تحریم‌ها بر گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری همراه است. بریتانیا و ایران باید آماده گفت‌وگو درباره چالش‌های مشترک شامل تروریسم، ثبات منطقه و گسترش داعش در سوریه و عراق و مقابله با مواد مخدر و مهاجرت باشند.»

در همین رابطه، محمد جواد ظریف وزیر خارجه امروز یک شنبه در نشست مذاکرات هسته‌ای و علوم سیاسی ایران در دانشگاهه علامه طباطبایی در جمع خبرنگاران در خصوص بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت: قرار براین بود که ایران روابطش را با دنیا به استثنای برخیها عادی سازی کند. وی با بیان اینکه ایران سفارت انگلیس در تهران را نبسته است گفت: آنها خودشان این اقدام را کردند.

ظریف افزود: همه دنیا به نقش سازنده ایران در منطقه و جهان پی برده اند و بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و حضور کشورهای اروپایی در ایران نشان دهنده این وضعیت است.

ظریف تصریح کرد: ایران اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه با برخی کشورهای اروپایی و برخی از دولتها دارد که این اختلاف نظرها در یک محیط تعاملی مبتنی بر چشم باز و دیدگاه مبتنی بر واقع نگری و واقع بینی مورد بحث و گفتگو است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان تصریح کرد؛ احساس میکنم با یک روش جدی و دقیق می‌توانیم کار را به پیش ببریم و این موضوع نشان دهنده این واقعیت است که ایران به عنوان یک بازیگر اساسی و منطقی در صحنه بین الملل حضور دارد.

در ادامه میتوانید گزارش تصویری ای در همین رابطه را مشاهده بفرمایید:

img21

img19

img16

img13

img17

img7

img8

img9

img6

img5

img4

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 2

  بد بختی ها تازه شروع شده

 2. محمد یوسف :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  نباید به روابط دیپلماتیک اینقدر دگم نگاه کرد
  خیلی از کشور هایی که الان در ایران سفارت خونه دارن در دفاع مقدس پشت صدام بودن سلاح شیمایی رو اون ها تامین کردن براش و…
  سفارت خونه داشتن به معنای دوستی بی چون و چرا نیست

  +
  بیاید برای نقد دولت از هر چیزی استفاده نکنیم !!

 3. بی سوات :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  مرگ و نفرت بر خودفروشان و خائنین و فتنه گران شاهنانمه آخرش خوشه سال ۹۶ سال بر چیدن بساط تمام آنان است امروز در جلوی سفارت روباه هرکسی که اعتراض می کرد توسط عوامل پلیس دستگیر می شد اینه آزادی اینه روحانی خیلی خیلی مچکررررررریم

 4. منطقی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بی سوات!جوش نزن یاآبوبریزاونجایی که می سوزه یا یه لیوان آب خنک بخور.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: