تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۳ - ۱۵:۰۸ کد مطلب 71726

نامه کمال رستمعلی به ابوالقاسم طالبی؛

هنرمند عزیز! عادت کرده اید که یا دیر بفهمید یا بد

کمال رستمعلی فرماندار سابق سوادکوه و رئیس اسبق گروه مشاوران جوان مازندران و از فعالان رسانه ای نامه را به ابوالقاسم طالبی کارگردان فیلم قلاده های طلا نوشته و یک نسخه آن را در اختیار پایگاه خبری تحلیلی میدان ۷۲ قرار داده است.

به گزارش میدان ۷۲، کمال رستمعلی فرماندار سابق سوادکوه و رئیس اسبق گروه مشاوران جوان مازندران و از فعالان رسانه ای نامه را به ابوالقاسم طالبی کارگردان فیلم قلاده های طلا نوشته و یک نسخه آن را در اختیار پایگاه خبری تحلیلی میدان ۷۲ قرار داده است. متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای ابوالقاسم طالبی
هنرمند محترم و ارجمند
سلام علیکم
نامه ی جناب عالی به رییس جمهور محترم را که بیان گر نگرانی عمیق تان از حذف عنوان فجر از جشنواره بین المللی فیلم بود را خواندم.
بی پرده بگویم این نگرانی تان، فقط لبخندی تلخ بر لب نشاند، چرا که حذف عنوان فجر و هر اقدامی شبیه به این را که موجب تشویش خاطرتان شده را اولا محصول عملکرد خودتان و هم فکران محترم تان می دانم؛ هم فکرانی که هنوز پنجه کشیدن به چهره ی آقای احمدی نژاد را از اوجب واجبات می دانند و به امثال جناب عالی توصیه می کنند، حتا در نامه به آقای روحانی، حمله به احمدی نژاد را فراموش نکنید.
و ثانیا این حذف را تنها بخش و جزیی کوچک از یک اتفاق بزرگ تر، نه تنها در ساحت فرهنگ و هنر که در همه ی عرصه های اجتماعی، سیاسی ، اقتصادی و… می دانم.

برادر عزیز جناب طالبی!
شوربختانه آن چه در حال رخ دادن هست و آن چه در آینده رخ خواهد داد بسیارعمیق تر و ویران کننده تر از آن چیزی ست که بتوانید تصور کنید. اما شما عادت کرده اید یا وقایع را دیر بفهمید یا بد!
روزی که دوستان تان از دیوار بی مانع سفارت استعمار پیر بالا می رفتند، دقیقا مثل امروز شما، فکر می کردند که رییس جمهور آن روز کشورمان لج باز هست که این فتح مشکوک را تایید نمی کند و هوشمندانه پشت پرده ی تسخیر سفارت را می بیند و می فهمد.

برادر هنرمندم!
پیش از آن که جناب عالی در فیلم قلاده های طلا به برخی از پشت پرده های آن واقعه تلخ اشاره کنید، باز این آقای احمدی نژاد بود که با شجاعت و فهمی درست از آن واقعه، برای درک صحیح خود هزینه داد.

دوست عزیزم!
عادت کرده اید که یا دیر بفهمید یا بد.
دیر فهمیده اید که دولت مردان امروز در حال حذف عنوان فجر و هر چیزی شبیه به این هستند و بد فهمیده اید که همه ی ماجرا همین هست که نیست. که حذف اسم ها و آدم ها فقط جزیی کوچک از یک تصمیم و برنامه بزرگ و عمیق است.

هنرمند ارجمند!
فرمودید آقای احمدی نژاد در سه سال آخر دوره ی دوم، لج باز بودند. تقریبا همه ی دوستان وهم فکران شما به این لج بازی اشاره داشتند، اما هر کدام تان یک بازه زمانی را فرمودید. یکی گفت کلا چهار سال دوم، یکی گفت دو سال آخر، یکی اشاره داشت یک سال آخر. محبت فرمایید به آن ارجمند محترم یا افراد محترمی که به شما تاکید دارند حتما با ربط و بی ربط از لج بازی آقای احمدی نژاد هم چیزی بگویید، بفرمایید لطفا مدت زمان آن را هم معلوم کرده، تا خانواده ای از نگرانی در بیایند. دقیقا ایشان در چه مدت لج باز بودند؟!

برادر طالبی!
واقعیت آن است که نه دغدغه امروزتان کمترین اهمیتی در نظر ما که همه ی این روزها را پیش بینی کرده بودیم دارد، و نه لج باز خواندن مردی که همیشه به موقع و درست فهمید.

هنرمند گرامی!
فجر فقط یک واژه نیست. فجر یک فرهنگ و یک معرفت است. معرفتی که به تو می آموزاند که منصف باشی، که قدر نعمت را بدانی که به موقع و درست تشخیص بدهی.

برادرتان؛ کمال رستمعلی

 1. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 26 Thumb down 2

  احسنت! امروز به محض خواندن این مطلب در یک سایت انقلابی کامنتی گذاشتم که متاسفانه هیچ کس ظاهرا جرات ندارد گله یا انتقاد یا خواهشی از این دولت بنفش داشته باشد مگر بایک یا چند حمله وتوهین به رئیس جمهور شجاع قبلی که بزرگترین خدمتش به کشور این بود که عیار ایران وجمهوریت وانقلاب آنرا به جهان نشان داد. فقط آدمهای بی منطق وضعیف از لجبازی وسیله مطرح شدن میسازند نه رئیس جمهوری که مظهر شجاعت وقدرت بود…….

 2. قربان نیا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 1

  چقدر کینه و بداخلاقی بود تو این نامه.چرا داره دعوا میگیره؟یعنی کسی حق نداره علیه دکتر انتقاد داشته باشه؟هرکی با دکتر مخالف بود و بهش انتتقاد کرد باید بکوبیمش؟؟؟تا کی میخوایم اینطوری دشمن تراشی کنیم؟چرا علاقه داریم حلقه خودمون رو تنگ تر و تنگ تر کنیم.طالبی و امثال اون اگر احساس خطر کردند و تذکری دادند ماها چیکار کردیم جز اینکه پوزخند بزنیم و از رسوایی و ناکامی این دولت خوشحال بشیم؟تا کی این رفتارها میخواد ادامه پیدا کنه؟بس کنید دیگه

  • ناشناس :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   انتقاد بدون منطق عین ظلم است و تکرار کورکورانه حرف رسانه ها نشانه بی بصیرتی .
   به قول مالکوم ایکس اگر مواطب نباشید روزنامه ها کاری می کنند که با مظلوم بجنگید و از ظالم حمایت کنید!
   و این به اصطلاح انتقادات طالبی از احمدی نژاد دقیقا از همین قسم است و مطلقا نباید در مخابل این خط ستمگری سکوت کرد.
   البته احمدی نژاد خیلی اشتباهات و اشکالات مهم دارد اما این اشکالات هرگز توسط رسانه های چپ و راست گفته نمی شود. در واقع رسانه ها درست نقاط قوت را می کوبند نه نقاط ضعف را. در جنگ توپخانه ها برج و بارو را هدف می گیرند نه خرابه را. پس اتفاقا آنچه در جامعه به عنوان اشتباهات احمدی نژاد مطرح است دقیقا نقاط قوت و ارزشمند او است. با نقاط ضعف او که کسی کاری ندارد.
   آیا کسی اعتراض دارد که چرا احمدی نژاد وزرایش دولت نهم را – به خیال کاهش فشارها- با تظر اصولگرایان تعیین کرد؟ یا چرا بعد از ماجرای سال ۹۰ طوری وا داد که حتی از عزل مهره ای مثل صالحی ناتوان شد؟ یا چرا طرح بشدت غلط و موهومی مانند تفسیر ضد نص اصل ۴۴ را پذیرفت؟ تفسیری که نتیجه اش خارج شدن اهرمهای اقتصادی کشور از دست دولت و افزایش نقش سرمایه داران بود؟ یا چرا طرح خودمتناقض چشم انداز بیست ساله را – که دارای تناقض درونی است- جلوی رسانه ها پاره نکرد؟ چطور کشوری می تواند کشور اول گردشگری شود در عین اینکه می خواهد از ارزشهای اسلامی محافظت کند؟ مگر می شود با توریسم جنسی دوبی و آنتالیا رقابت کرد؟ یا مگر می شود توسعه را که دقیقا مفهومی غربی و سکولار و بر مبنای وابستگی به هژمونی نظام سلطه است با انقلاب اسلامی تلفیق نمود؟
   می بینید که اشتباهات بزرگ احمدی نژاد دقیقا همانجایی است که او از گفتمانش کوتاه آمد چون خیال می کرد حفظ آرامش مهمتر است. اما نتیجه این رویکرد البته ایجاد تناقضات بدیهی و بحران دو سال آخر بود.
   با این اشتباهات واقعی احمدی نژاد احدی از رسانه ها و شخصیتها مشکل ندارند. در عوض آنچه می کوبند و لجبازی می نامند نقاط ارزشی و پایبندی احمدی نژاد به حقیقت انقلاب اسلامی است.

 3. حمید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  عالی بود. چقدر متن شیوا بود. و چقدر حرف تو خودش داشت
  یا دیر میفهمیم یا بد
  دکتر احمدی نژاد سپر بلای مردم پا برهنه،حیف از این همه نفهمی و تحجری که خرج شد حیف حیف که برباد رفت اون همه هزینه با کج فهمی حضرات

 4. فاطمی نسب :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  برادر رستمعلی سلام علیکم
  اگر به دیر فهمی یا بد فهمی برخی دوستان اعتقاد دارید که تا حدود زیادی با شما موافقم پس نباید با شلاق محکومیت و توبیخ با آنان سخن بگویی چرا که ممکن است خدای نکرده آنان را هل داده و تمام و کمال سر سفره کینه، عصبانیت و تقابل بنشانی و این مطلوب بنده و شما نیست. سرزنش دوستان خطاکار فقط درمان قسمت ناچیزی از ناراحتی به حق ماست اما کمکی به تغییر دید آنان نخواهد کرد.از شما درخواست می کنم به سهم خود، قلم صبر خود را با تمام قدرت به کار گیری تا ان شالله مسیر هدایت و رشد دوستان صادق، آسان تر و سریع تر شود. این راه اگر چه ممکن است طولانی باشد اما ارزشش را دارد. یا علی

 5. بقال سر کوچشون :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  به جهان یا به ونزوئلا؟

 6. مریم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  چه قدر لذت بردم آفرین.

 7. کمال رستمعلی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  سلام. ضمن تشکر از دوستانی که نقد کردند متن بنده رو؛ دوستانی که نپسندیدند و دوستانی که تایید کردند متن را. از هر دو گروه از عزیزان تشکر می کنم.
  در پاسخ به نقدها عرض کنم که؛ به نظرم نمی رسد در متن کینه توزی وجود داشته باشد، بنده نسبت به هنرمند ارجمند طالبی کینه ای ندارم. مشاهده می فرمایید که ایشان را خیلی محترمانه خطاب کردم. بر خلاف ایشان و دوستان ایشان که مدام خادم مظلوم ملت را مورد توهین قرار می دهند.
  به نظرم خیلی لازم است در برخی مواقع به دوستان مسیر پر خطایی را کی طی کردند یادآوری کنیم و تذکر و نهی از منکر وظیفه مومنانه ماست.
  بر این اعتقادم که دکتر احمدی نژاد عمر و جوانی و آبروی خود را وقف انقلاب و اسلام و رهبری و مردم کرد، دفاع از دکتر دفاع از یک آرمان و دفاع از یک حقیقت روشن و یک مسیر الهی ست.
  زنده باشید. از نقدها بهره بردم. نقد برای هر کسی لازم و ضروری ست. ممنونم دوستان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: