تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۳ - ۱۱:۴۵ کد مطلب 71732

دیدگاه/ محمود رضا فرقانی:

آنچه آشنا گفت، آنچه آشنا نگفت!

بهتر است آقای آشنا پاسخ دهد تاکنون چه موضعگیری رسمی از طرف دولت مردان صورت گرفته که آحاد ملت براساس آن بپذیرد دولت یازدهم برای یکبار هم که شده به درخواست رهبری پاسخ گفته و هدف اصلی خود از مذاکرات را که همانا آشکار کردن باطن استکباری نظام سلطه را شفاف و علنی اعلام کرده باشد.

میدان ۷۲/محمود رضا فرقانی: اخیرا جناب آقای حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی دکتر حسن روحانی در گوگل پلاس خود موضعی را گرفته اند که از یک جهت اعتراف مهمی به شمار می رود و از جهت دیگر به شکل ماهرانه ای به قلب واقعیت اتفاقاتی که در دو سال گذشته رخ داده است، دست زده اند.

آقای حسام الدین آشنا در نوشته خود، روند مذاکرات مقطع آقای جلیلی و ظریف را این گونه ترسیم می کند. “من تصور می‌کنم این دو دوره را باید در اتصال با هم تحلیل کرد، به قول یک مذاکره‌کننده آمریکایی: در دوره جلیلی که برای ایران بسیار با اهمیت بود، ایران به آمریکا نشان داد که حقوق هسته‌ای خود را تسلیم نمی‌کند، به علاوه در طول همین دوره بود که سرمایه‌هایی شکل گرفت که ظریف آن را بر روی میز مذاکره مستقر کرد تا بتواند به توافقی برسد که حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسند.”

وی در ادامه تصریح می‌کند، “در یک نظرگاه راهبردی جلیلی مظهر جلال نظام و ظریف مظهر جمال نظام بوده است”.

در نگاه اول اعتراف آقای آشنا به این مسئله که پیشرفت هایی که در هشت سال دولت نهم و دهم صورت گرفته است باعث شده تیم مذاکره کننده با دست پر در صحنه مذاکرات حاضر شود قابل تقدیر است. اگر چه این اعتراف دیر هنگام پس از توافق است اما شاید بهتر از همه شخص آقای حسن روحانی به این مسئله واقف است. آقای روحانی حتما به خوبی به یاد می آورند که زمانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد کشورمان بود، نتواسته بود در آن مقطع مجوز فعالیت یک دستگاه سانتیوژ آزمایشگاهی را از طرف غربی بگیرد اما در مذاکرات فعلی بر اساس متن برجام، غرب به فعالیت بیش از ۵ هزار دستگاه سانتیفیوژ تن داده است. به عبارت دیگر اگر قرار بود هشت سالِ دولت احمدی نژاد دولتی بر سر کار می آمد که مطابق میل دوستان همفکر آقای روحانی در مقوله هسته ای تنها به تعطیل کردن فناوری هسته ای دست می زد، امروز موضوع مذاکرات نه بر سر مسئله تعداد سانتیفیوژها بلکه احتمالا بر سر مسائل حقوق بشری و دست کشیدن ایران از حمایت از جریان مقاومت در سطح منطقه بود.

اما نکته ای که در سخنان آقای آشنا بسیار مهم تر از اعترافی بود که به آن اذعان داشته قلب واقعیتی است که به شکل بسیار زیرکانه به دنبال انتقال آن است.

آقای آشنا مذاکرات صورت گرفته با غرب و توافق انجام شده را به مثابه رفتاری مبتنی بر جمال انقلاب اسلامی در مواجهه با غرب توصیف کرده است و برخورد نرمش آمیز انقلاب را تلویحا همانند پیشرفت های دوران آن مردی که رفته است را مایه سربلندی انقلاب در منطقه ترسیم کرده است.

این تحلیل به نظر می رسد با اتفاقاتی که دو سال گذشته با سرکار آمدن دولت یازدهم افتاده است، منافات عدیده ای دارد. بر اساس تحلیل آقای آشنا صرف مذاکره و توافق مطلوب نیست همان طور که در زمان امام حسن صرف صلح امام حسن با معاویه به معنای نشان دادن مظهر جمال بودن نیست بلکه صلح و توافقی مد نظر امام بود که در پس آن چهره دنیا طلب معاویه آشکار شود. از این منظر جنگ امام حسین با یزید از آن جهت مظهر جمال الهی است که با ریختن خون حسین بر زمین برای چهره واقعی یزید آشکار شد. بر اساس این تحلیل صرف جنگ و صلح دلیلی بر مظهر جلال و یا جمال بودن نیست بلکه هدفی که با صلح و یا جنگ به دنبال آن هستیم مظهر جمال و جلال واقع می شود. چه بسا مذاکرات صلح و یا جنگی که در تاریخ ثبت شده است که نتیجه آن ذلت برای ملتی بوده است.

به عبارت دیگر اگر صرف صلح و توافق و پذیرش سروری قدرت های برتر جهان مدنظر باشد قطعا آن صلح و توافق نه تنها مظهر جمال نیست بلکه به معنای کامل ذلت پذیری است. همین تفاوت دیدگاه است که بارها رهبر معظم انقلاب خطاب به مسئولین قوه مجریه متذکر این نکته شده است که در مذاکره با امریکا توجه به ذات استکباری امریکا داشته باشید. یا بارها به دولت یازدهم تاکید کرده اند به بد عهدی و بد قولی و خوی سلطه خواهی امریکا توجه داشته باشید.به همین خاطر همین تمایز رفتار بر اساس جمال و ذلت پذیری بود که رهبر معظم انقلاب نرمش قهرمانانه صلح امام مثال زدند.

ممکن است آقای آشنا مدعی شوند لازم نیست تیم مذاکره کننده و دولت یازدهم در مواضعی که می گیرند به طور شفاف چنین نگاهی را ابراز کنند. در جواب باید گفت: اتفاقا انتظار واقعی این است که کسانی که مدعی مظهر جمال بودن هستند حتما به این نکته تصریح کنند که ما به بدعهدی و خوی استکباری امریکا اعتقاد داریم. همان طور که امام حسن به طور شفاف هدف از صلح خود را با معاویه تصریح کردند.

به همین خاطر لازم است به آقای آشنا تاکید شود دولتی که نه تنها سخنی دال بر خوی استکباری امریکا نمی زند بلکه در داخل کشور به دنبال نهادینه کردن هژمونی قدرت امریکا به عنوان قدرت برتر جهانی است و بارها از زندگی مسالمت آمیز در دنیای امروز سخن می گوید و حتی رئیس دولت یازدهم حاضر نیست سخنران روز جهانی قدس باشد و از التزام های سخن گفتن به عنوان شهروند سربه زیر در پس از توافق سخن می گوید چگونه انتظار دارند جامعه منش دولت یازدهم را ذلت پذیری استنباط نکند.

بهتر است آقای آشنا پاسخ دهد تاکنون چه موضعگیری رسمی از طرف دولت مردان صورت گرفته که آحاد ملت براساس آن بپذیرد دولت یازدهم برای یکبار هم که شده به درخواست رهبری پاسخ گفته و هدف اصلی خود از مذاکرات را که همانا آشکار کردن باطن استکباری نظام سلطه را شفاف و علنی اعلام کرده باشد.

آیا تاکنون آقای آشنا به این فکر فرو رفته اند آیندگان از روی چه سیاست عملی و یا حتی سخن درگوشی از مذاکره کنندگان دولت یازدهم باید این سخن را بذیرند که هدف این دولت پذیرش سروری قدرت های برتر جهانی و شهروند سر به زیر شدن در مسیر جهانی شده نیست بلکه هدف آنها همانند پیشرفت های هسته ای دولت نهم و دهم به دنبال افزایش توان ملی و نشان دادن عمق کینه دولت های سلطه گر علیه ملت انقلابی ایران است.

به نظر می رسد آقای حسام الدین آشنا با زیرکی بسیار هوشمندانه ای به دنبال تئوریزه کردن  همزیستی مسالمت آمیز و شهروند بی دردسر در جهت منافع قدرت های برتر جهانی هستند آن هم بوسیله ادبیات دینی هستند، به همین خاطر لازم است جناب آقای آشنا  به طور شفاف حداقل یکبار منظور خودشان را از توافق با غرب بیان کنند تا مشخص شوند نگاه راهبردی دولت یازدهم از انجام توافق با غرب چیست؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: