تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۵ - ۰۲:۱۵ کد مطلب 71896

جستاری بر راهبردهای مورد نیاز جریان بهارعدالتخواهی؛

به کجا منزل هدایت وطنم؟

در مقاله پیش رو سعی داریم با نگاه تحلیلی و آسیب شناسانه به بررسی راهبردهای مناسب برای جریان بهاری عدالتخواه با توجه به آنچه که بر ما گذشته و می رود داشته باشیم.

میدان ۷۲/محمد امین خلیل زاده: هر حرکت و کنشی که در عرصه سیاسی اتفاق می افتد، اگر از روی حساب و برنامه قبلی نباشد می تواند منجر به از دست دادن موقعیت های زیادی و حتی خسارت های جدی شود، شاید از همین رو باشد که میدان سیاست را تشبیه به بازی شطرنج نموده اند چرا که در شطرنج شما با هر حرکت در معرض پیروزی و یا شکستی در میدان مبارزه می شوید.

در مقاله پیش رو سعی داریم با نگاه تحلیلی و آسیب شناسانه به بررسی راهبردهای مناسب برای جریان بهاری عدالتخواه با توجه به آنچه که بر ما گذشته و می رود داشته باشیم، بدیهی می باشد که انچه نگارنده مطرح می کند نظر شخصی وی بوده و از آنجایی که نقد به واسطه خطا پذیری بشر امری طبیعی می باشد، ممکن است بر ان وارد آید.

نگاهی به گذشته

با شروع فعالیت های سیاسیون برای انتخابات ریاست جمهوری نهم، این دکترمحمود احمدی نژاد بود که حتی  تصور پیروزی وی در انتخابات از سوی جریانات سیاسی وجود نداشت.

دکتر احمدی نژاد در شرایطی قدم به میدان انتخابات گذاشت که احزاب اصولگرا نامزدهای مورد نظر خود را به عرصه فرستاده بودند ، حتی دو تشکل جامعه اسلامی مهندسین و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی  که دکتر احمدی نژاد از اعضای شورای مرکزی آن دو تشکل بود با پشت کردن به اصول حزبی از انجایی که در معادلات سیاسی امکان پیروزی دکتر احمدی نژاد را نمی دیدند به معرفی کاندیدهای دیگری به عنوان مطلوب خود پرداختند.

رقابت دکتر احمدی نژاد با نامزدهای که هرکدام پشتوانه حاکمیتی دولتی و یا حداقل حزبی جدی داشتند و رفتن ایشان به دور دوم با وجود کارشکنی های وزارت کشور اصلاحات در جریان رای گیری، حکایت از آمادگی مردم برای تغییر مناسبات قدرت در صورت وجود حق انتخاب واقعی بود، حرکتی که در سوم تیرماه ۱۳۸۴ که به حق انقلاب سوم می تواند نام گذاری شود کامل گردید.

دولت نهم با سنگ اندازی های جریانات مخالف آغاز گردید، در ابتدای مسیر بودن باعث گردید که برای در امان ماندن از برخوردهای براندازانه افرادی سوار کشتی دولت نهم گردند، در طول دولت نهم بعضی  نتوانستند که خود را با گفتمان دولت نهم وفق دهند و حتی در خفا به توطئه گران کمک می کردند این چنین از مسئولیت ها برکنار شدند.

انتخابات ریاست جمهوری دهم، در شرایطی آغاز گردید که همان افرادی که در سال ۱۳۸۴ مشغول رقابت بودند باهم  برای ادامه نیافتن دولت نهم متحد شده بودند این چنین بود که مباحثی چون دولت ائتلافی و دولت وحدت ملی مطرح گردید و افرادی که در اذهان به عنوان اصولگرا نیز مطرح می شوند در آن مقطع به همکاری با ستادهای مخالفین تداوم حرکت سوم تیر می پرداختند، همان افراد در موقعیت فتنه و حرکات براندازانه بعد انتخابات ژست بی طرفانه  گرفته تا مبادا رفاقت های ایجاد شده و همدلی برای حذف احمدی نژاد  مورد خدشه قرار بگیرد.

با پایان انتخابات ریاست جمهوری دهم و مشارکت خیر کننده ۴۰ میلیونی که به واسطحه حضور ۱۰ میلیون رای خاموشی بود که در هیچ مقطعی در انتخابات ها به عنوان رای دهنده حاضر نبودند و افزایش رای دکتر احمدی نژاد، جریانی متحدی برای نپذیرفتن هزینه شکست مسئله تغلب را که زمینه سازی ان از ماها قبل شده بود را مطرح نمود.

در شرایط شورش علیه تداوم انحصارشکنان عرصه قدرت  که با همراهی و سکوت عناصر حاکمیتی مواجه بود، جریان حامی انقلاب اسلامی دچار عارضه ای که ناشی از عدم درک وتحلیل درست بود شد و شمشیر خود را برای کنار گذاردن معاون اول منتخب رئیس دولت از نیام بیرون کشید.

این حرکت تا انجا پیش رفت که مجموعه دانشجویی عدالتخواه به تهدید تحصن در پاستور روی آورد، این چنین بود که مقام رهبری با تدبیر خود از گسترش حرکت غبار الود با توصیه به کنار گذاردن معاول اول منتخب نمودند.

در طول ۸ماه حرکات خیابانی برای قدرت نمایی و فشار از پائین برای کنار زدن دولت منتخب دهم اجرا شد، امری که در نهایت منجر به حماسه ۹ دی و خروش عظیم مردمی شد، ۹ دی حرکتی بود که ریزش های جدی را برای جریان مخالف دولت مستقر به دنبال داشت.

با پایان یافتن حرکت های خیابانی قابل توجه، راهبرد قیچی به منظور ضربه از درون به جریان عدالتخواه مورد توجه استوانه  عصبانی قرار گرفت،  از همین رو بود که او با استفاده از عدم تحلیل نیروهای مومن به جریان انقلاب و با استفاده از عناصر نفوذی خود دست به فتنه جدیدی برای پایان دوران عدالتخواهان زد، که تا حد زیادی هم موفق گردید و با اجازه ندادن به کاندیدای جریان حامی دولت موجود تکمیل گردید.

در چه موقعیتی هستیم؟

اما اینکه امروز در چه موقعیتی هستیم از اهمیت زیادی برخور دار می باشد، بطور خلاصه می توان گفت:

دولت های نهم و دهم سطح توقع مردم را از دولت ها بالا برده است.

به میزان جدی پایگاه اجتماعی مورد اسیب در فتنه های( سبزو انحرافی) مورد ترمیم قرار گرفته، البته هنوز در این قسمت دچار مشکل هستیم اما عطش جدی برای برگشت به عدالتخواه.

دچار سیاه نمایی جدی در عرصه رسانه ها در رابطه با عملکرد دولت پیشیین هستیم

تمایل برای درگیر نشان دادن دکتر احمدی نژاد در عرصه مناسبات قدرت می بینیم

جریانات فرصت طلب و مدعی بخت چهره های خود را در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم امتحان کرده اند

به واسطه حذف گسترده مدیران و دچار شدن انها به داس دولت بنفش پتانسیل خوب نخبگانی برای ایجاد جریان نه به وضع موجود ایجاد شده است که ضعف همسویی گفتمانی در این ناحیه وجود داشته و می تواند در اینده مشکل ساز شود.

دولت در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دچار بحران کارامدی شده است

مردم دولت را از ان خود نمی داند و قدرت محور بودن دولت مردان باعث شده تا جریانات دارای گفتمان در صدد باشند که بطور انگل وار از دولت بنفش بهره برداری کنند و اهداف خود را به پیش ببرند.

تناقض جدی در عملکرد و مواضع دولت مشاهده می شود که باعث می شود که هیچ نیروی اعتقادی( که برای رسیدن به اهدافش هزینه های جدی می دهد) خود را با دولت همسو نبییند.

دولت در حوزه مشروعیت دچار بحران است

شکاف های قومیتی در اطراف ایران در حال بازشدن است و می رود که امنیت کشور را مورد تهدید جدی قرار دهد.

بحران هویت نیز به واسطه نوع برخورد دولت روحانی با غرب و به ویژه امریکا در مرحله خطرناکی است، چرا که با ماهیت انقلاب اسلامی در تعارض جدی می باشد.

از آنچه رنج می بریم

شکاف ها و تعارض های جدی در کنار بی هوادار بودن دولت فعلی زمینه خوبی را برای بازگشت به حرکت اغاز شده در مسیر سوم تیر ایجاد کرده است، اما هنوز مشکلاتی برسر راه وجود دارد که از ان میان می تواند به:

۱-بسیج امکانات گسترده دولتی برای بقاء

۲- وجود دلخوری ها و تحلیل های نادرست ناشی از فتنه انحراف در میان بعضی سران جریان به اصطلاح ارزشمدار

۳- وجود کینه ناشی از تنش های ایجاد شده جهت دفاع از منافع مردم در دولت های و به وِیژه دهم

۴-نداشتن سازمان برای سامان مطالبات

۵- نداشتن رسانه های فراگیر

۶- به رسمیت شناخته نشدن به عنوان جریان مستقل از راست و چپ از سوی نهادهای حاکمیتی

۷- مشخص نبودن مولفه های گفتمان جریان بهاری عدالتخواه

۸- مشخص نبودن و عدم چهره سازی و برنامه چهره های فکری، سیاسی، هنری و رسانه ای جریان

۹- نداشتن مجموعه ای پیشرو در جهت شکستن یخ حمایت از دکتر احمدی نژاد و هموار کردن مسیر برای حرکت عناصر محافطه کار ولی همسو

۱۰-نداشتن برنامه و به تبع عدم وجود حرکت برای گسترش گفتمان و مطالبات

۱۱-قائم به شخص بودن جریان

۱۲-عدم وجود سیری مشخص برای فعالین و نفوذ افراد برای مدیریت جریان

۱۳-انفعال و عدم ارضای نیاز نیروهای همسو در حوزه فعالیت های سیاسی

۱۴-مشخص نبودن دامنه شخصیت های وفادار به دکتر احمدی نژاد که در دولت های نهم و دهم مسئولیت داشته اند و همچنین حرکت های گریز از مرکز گرایانه آنها

۱۵-وجود رای منفی و مخالفین سفت و سخت

۱۶-وجود بحران اعتماد نسبت به دولت که در جریان حماسه بزرگ نه به دولت برای انصراف از یارانه و تجمعات اخیر ما اجازه نمی دهیم بروز ویژه ای داشت.

چه باید کرد؟

اما در این میان این پرسش مطرح می شود که برای از بین بردن ضعف ها و ترمیم آسیب ها چه ها باید انجام دهیم؟ و در این میان وظایف کنش گران و فعالان حامی دکتر احمدی نژاد و نزدیکان ایشان چه می باشد؟

۱-هر فرد خود را  مسئول بداند و در هر حوزه ای که فعالیت می کند تلاش کند که جزء بهترین ها شود

۲-  هر فرد همسو غیرت و شجاعت ابراز عقاید سیاسی خود را در مجامع مختلف داشته باشد

۳- هر فرد سعی کند در حوزه تحصیلی و شغلی خود نقصان ها و عیوب را شناسایی کند

۴- هر فرد فعالیت سیاسی و اجتماعی خود را بصورت حرفه ای دنبال کند و متوقف به فعالیت در شبکه های اجتماعی موبایلی و مجازی دیگر نماند

۵- در جهت تکثیر و تجمیع نیروهای همسو با استفاده از ظرفیت های شخصی بگوشد، نیاز ببه هسته های کوچکی که دارای تحلیل و راهبرد باشند و همسویی عقیدتی و تحلیلی انان را به حوزه کنش سیاسی منظم بکشاند وجود دارد

۶- اگر می تواند در مجموعه های مختلف نفوذ کند و نیروهای همسو را جایگزین انها بکند

۷- به لحاظ مالی از دولت و نهادهای حاکمیتی استقلال داشته باشد

۸- شبکه ای را برای انتقال پیام با مخاطبین خاص  ایجاد کند و گسترش بدهد

۹- در جهت تنش زدایی بخاط انچه در دولت های نهم و دهم پیش آمده است، تلاش کند

۱۰- برای در اختیاز داشتن یکی از عرصه های سازمان، ثروت و رسانه بصورت جدی تلاش کند

۱۱- فعالیت جمعی را جدی بگیرد و در این میان انعطاف پذیر باشد

۱۲-نگاه به بالا و دفتر رئیس جمهور سابق را نداشته باشد  و سعی کند خود منشا حرکتی شود

۱۳- در جهت نهاد سازی برای جریان برنامه ریزی شود

۱۴-هرکس خود را مسئول بداند که هرگونه ظرفیتی را که می تواند برای تقویت نیروها و رسانه های فعال در اختیار بگذارد و انها را تقویت کند

۱۵- برنامه ریزی کرد که حوزه نفوذ (خانواده، دوستان و همکاران

)خود را  در میان مدت همراه جریان کند

۱۶-مخالفت خود را با وضع موجود در مجامع مختلف از جلسات و مهمانی های خانوادگی تا تاکسی و اتوبوس های عمومی اعلام کند.

۱۷-امکان جذب عوامل بحران های جامعه شناختی که ذکر آن رفت را به جریان فراهم کند

۱۸-تاسیس رسانه های مثکثر و حرفه ایایجاد تشکیلات های متعدد و سراسری

آنچه که نباید انجام داد

در این میان توجه به انچه که نباید انجام دهیم هم مهم است:

نباید جریان را محدود به حوزه سیاست داخلی نمود و از بعدهای اجتماعی و گفتمانی و فکری ان غفلت وریزید

نباید از تکثر سلایق و طیف های همسو ناراحت بود بلکه باید برای رنگین کمانی شدن جریان تلاش نمود

نباید که درگیر هم بود و از دشمن غفلت کرد

نباید که هزینه کنش های فردی و جمعی ما متوجه دکتر احمدی نژاد باشد

نباید که منفعل بود و در زمین رقبا بازی نمود

نباید عافیت طلبی و پوزش طلبی (بخاطر انچه برما رفت) صورت پذیرد

نباید مطالبات مردم از حوزه توجهات ما دور بماند

نباید جریان را منحصر به اشخاص نگه داشت

نباید در اهداف مشترک از هم افزایی و تقویت نیروهای دیگر خود داری نمود

نباید از تشکیلات غافل شد

نباید به دور جریان حصار کشید و امکان رشد را از ان سلب کرد

نباید از اجتماع و نشست ترسید و انفرادی کار کرد

نباید از ظرفیت زنان، دانشجویان و جوانان و همچنین کارگران و ورشکست کننده های اقتصادی واساتید دانشگاه غفلت ورزیم

نباید ظلم های که بر ما رفت و می رود را از خاطر ببریم

نباید از نوشتن تاریخ برای ثبت حقایق غفلت وزیرم

منبع: شماره نه هفته نامه مستضعفین

 1. راهی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام
  از این که -چنان که به نظر میرسد- پیشگام یا یکی از پیشگامان اندیشیدن در این مسأله شده اید, جای سپاسگزاری است. ولی در راه حلهایی که داده اید, راه حلی برای مشکلات زیر داده نشده است:

  ۴-نداشتن سازمان برای سامان مطالبات
  ۵- نداشتن رسانه های فراگیر
  ۷- مشخص نبودن مولفه های گفتمان جریان بهاری عدالتخواه
  ۸- مشخص نبودن و عدم چهره سازی و برنامه چهره های فکری، سیاسی، هنری و رسانه ای جریان
  راه حلهایی که پیش نهاده اید اگر نتایج مثبتی داشته باشند, نتایج منفی هم دارند, و از آن میان ایجاد گونه ای آشوب و دربه دری فکری و نظری. آری. اگر هیچ راه حلی نبود, میتوان بر جنبه های منفی آن چشم فروپوشید.
  روشنتر این که این راه حلها برای روزگار حاکمیت فوق اختناق, مانند روزگار پیش از انقلاب و حاکمیت مطلق ساواک سازگار است, زیرا هیچ راه دیگری نبود. ولی اکنون چنین نیست. ازینرو به نظر نمیرسد نیازی به پذیرش مخاطرات جنبه های منفی این راه حلها باشد؛ زیرا هم میتوان رسانه ای فراگیر داشت, و هم سازمان برای ساماندهی مطالبات, و هم مؤلفه های فکری را در اصولی ترین نمودهای آن مشخص کرد و به بحث گذاشت, و هم چهره سازی کرد. در صورتی که این امکانات در دستند, چرا باید به شیوه ایجاد جزیره های مستقل و دور از هم و بدون فطب نمای فکری دست یازید؟
  شما برای مشکلات بالا راه حلهای جایگزین تعیین کرده اید؟ چرا مستقیما آنها را حل نکرده اید؟ یعنی پیشنهاد دهید رسانه ای فراگیر بنیاد نهاده شود, سازمان برای ساماندهی مطالبات شکل گیرد….؟
  اگر دلیل شما آغاز گونه ای سانسور و شیوه های حذفی در سپهر سیاسی است, باید عرض کنم که عقب نشینی در برابر این موج موجب نیرومندترشدن آن میشود. نباید اجازه داد فضای اختناق ایجاد شود, زیرا اگر این فضا شکل گرفت, شکستن آن سخت دشوار است
  یا علی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: